Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Zarděnky představují nebezpečí zejména pro těhotné ženy

Zarděnky představují nebezpečí zejména pro těhotné ženy

zarděnky představují nebezpečíZarděnky se řadí k nejběžnějším dětským infekčním nemocem s horečkou a vyrážkou, díky očkování se však dnes setkáváme jen s několika případy ročně. Onemocnění je nebezpečné hlavně pro těhotné ženy, protože může způsobit vážné poškození plodu. Jaké mají zarděnky příznaky a jak se léčí?

 

Vysoce nakažlivé virové onemocnění

Rubeola, jak se zarděnkám jinak říká, je vysoce infekční virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí, kontaktem s nemocným či z matky na plod. Pacient je nakažlivý již asi týden před propuknutím nemoci a jeho nakažlivost přetrvává ještě několik dní po objevení charakteristické vyrážky.

 

Příznaky zarděnek a léčba nemoci

Hned na začátku musíme upozornit, že zarděnky mohou u pacienta probíhat zcela bezpříznakově. Většinou se ale po inkubační době dlouhé 2–3 týdny objevuje zduření uzlin, horečka a výsev drobných puchýřků na obličeji, krku a trupu. Vyrážka je skvrnitá a růžovočervená, na končetinách se vysévá méně výrazně. Prodělání zarděnek zanechává dlouhodobou (nejspíše celoživotní) imunitu, podruhé se tedy zarděnkami nenakazíte.

Léčba zarděnek se soustřeďuje zejména na domácí izolaci, klidový režim a případně na mírnění horečky a dalších příznaků.

 

Zarděnky a těhotenství

Zarděnky jsou však velmi nebezpečné pro gravidní ženy. Hlavně v prvních měsících těhotenství činí riziko poškození ploduvrozenými zarděnkami až 50 %. Nejčastějšími vadami dětí, jejichž matky prodělaly zarděnky během těhotenství, jsou srdeční vady a poškození sluchu a zraku. Rubeola může způsobit i závažné postižení mozku plodu. V ČR je však díky plošnému očkování drtivá většina nastávajících maminek chráněna.

Povinné očkování proti zarděnkám funguje více než 30 let

Nejúčinnější ochranou proti zarděnkám je očkování. Očkování je povinné od roku 1986 pro všechny děti. Poprvé absolvuje dítě vakcínu po 13. měsíci, přeočkování pak probíhá v 5 letech. Proti zarděnkám se můžete nechat naočkovat i jako dospělí (z důvodu cestování, zvýšeného rizika při kontaktu s neproočkovanou populací apod.) a zajistit si tak dlouhodobý štít chránící před vysoce infekčním onemocněním.

 

Foto:GustavoFring, Pexels


10.11.2020   Rubrika:   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zarděnky představují nebezpečí zejména pro těhotné ženy

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Amelia00
Amelia00 - 28.7.2021 20:19

Nikdy jsem nevěděl, že mohu získat dobré a spolehlivé kouzla online, kteří by opravdu mohli pomoci lidem jako já, kteří potřebovali pomoc ve vztahu. Oddělila jsem se od svého manžela, když se se mnou rozešel a vrátil se ke své bývalé milence, byl jsem tak zničený a zlomený srdcem. Nebyl jsem sám sebou, dokud mě můj přítel neodkázal na Velkého muže jménem Velká Baba Ogbogo, že by mi mohl pomoci s mojí situací. Zpočátku jsem pochyboval a později se s ním spojil a on mi řekl, že dostane lásku kouzlo připravené na to, abych dostal svého přítele zpět Poté, co jsem provedl potřebné, udělal jsem všechno podle jeho pokynů a k mému největšímu překvapení mi zavolal můj přítel, že se vrací domů, a bylo mu líto všeho, čím mě nechal projít. Výsledek byl úspěšný a dnes žijeme šťastně. Dal jsem mu slovo, že se podělím o své zkušenosti se světem, aby od něj mohli ostatní získat jakoukoli pomoc. Můžete mu poslat e-mail na adresu: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo pro naléhavou odpověď napište na jeho linku WhatsApp +2349020168697 ... Děkuji skvěle BaBa Ogbogo

 
mikuta
mikuta - 18.11.2020 13:30

Je to pravda. Byly jsem kdysi ve třetím měsíci těhotenství, když jsem zarděnky dostala. Byl to šok, protože mimčo jsem si moc přála. Potřebovala jsem sehnat interupční komisi, která by mi ten zákrok potvrdila. Byl začátek léta a já obtelefonovávala všechny nemocnice a zjišťovala terminy komisí, protože mi běžel čas. Nakonec se vše povedlo, musím říci, že se ke mně lékaři a sestry v nemocnici chovali bezvadně, k ženám, které tam podstupovaly interupci dobrovolně se chovali docela ohavně. Ale je to skoro čtyřicet let zpátky,byla jiná doba.smajlik - 71

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76665.
    Archiv anket.