Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Dnes slaví svátek Bonifác, Pravomila, Dina, Karsten a Ashley

Dnes slaví svátek Bonifác, Pravomila, Dina, Karsten a Ashley

Podle českého kalendáře dnes slaví svátek poslední Ledový muž – Bonifác. Také toto jméno má latinský původ. Jeho význam se vztahuje ke slovnímu spojení „(homo) boni fati“, což znamená „(člověk) dobrého osudu“. Připomíná také latinské spojení slov „bonum facere“, které se vykládá jako „dobroděj, dobrodinec“.


Starší kalendář uváděl české ženské jméno Pravomila. Toto jméno je vykládáno jako „milující právo“. Variantou je jméno Pravdomila s významem „milující pravdu“. Obě tato jména považujeme za českou podobu latinského jména Justýna.


V jiném starším kalendáři bylo uvedeno jméno Dina. Jméno má hebrejský původ a znamená „rozsudek, ortel“ nebo „pomstěná“. V germánských jazycích se také užívá jako domácí zdrobnělina ke jménům Leopoldina, Bernardina apod.


Ze zahraničních oslavenců je zajímavé např. německé mužské jméno Karsten. Variantou je Carsten. Jméno je německou obdobou původem řeckého jména Christian, které je vykládáno jako „křesťan“.


Nositelé tohoto jména:

Karsten Friedrich Hoppenstedt (*1937) – německý člen Evropského parlamentu


Anglický kalendář dnes představuje jméno Ashley. Toto staroanglické jméno znamená „jasanový háj“. Vzniklo z místního názvu a příjmení. V současnosti se užívá častěji jako ženské křestní jméno, ale je možné jej užít i jako mužské.


Nositelé a nositelky tohoto jména:

Ashley Judd (*1968) – americká herečka

Ashley Olsen (*1986) – americká herečka

Ashley Donovan Cole (*1980) – anglický fotbalista

Ashley Wood (*1971) – australský ilustrátor, autor komiksů


Katolický kalendář připomíná památku apoštola Sv. Matěje, patrona stavebních dělníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

www.thinkbabynames.com

Monicca


14.5.2007   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dnes slaví svátek Bonifác, Pravomila, Dina, Karsten a Ashley

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 399799.
Archiv anket.