Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tento týden slaví svátek i Pravoň

Tento týden slaví svátek i Pravoň

V pondělí 15. října slaví podle českého kalendáře svátek Tereza. Původ jména je v řečtině, vyložit je však lze vícero způsoby. Nejčastěji se spojuje s ostrovy Thera nebo Therasia. Někdy se jeho původ přikládá řeckému slovu "téresis" jako "záštita, ochrana". Může mít ovšem i význam jako "léto, horko" od slova "theros".


Nositelky tohoto jména:

Tereza Maxová (*1971) – česká modelka,

Tereza Kostková (*1976) – česká herečka.


V úterý 16. října bude oslavencem Havel. Ve svém latinském původu zní Gallus, a vykládá se tedy jako "obyvatel Galie". Samotné slovo "gallus" však v překladu znamená kohout.


Nositel tohoto jména:

Havel z Lemberka (+1253) – český šlechtic.


Ve středu 17. října oslaví jmeniny Hedvika. Jméno má germánský původ ve staroněmeckém "Haduwig" a vykládá se jako "vítězící v boji". Užívá se také zkrácený tvar jména Heda.


Nositelka tohoto jména:

Hedvika Slezská (1174–1243) – slezská vévodkyně, světice a patronka.


Ve čtvrtek 18. října je v kalendáři jméno Lukáš, které má původ v latinském slově "Lucanus". Znamená to "Lukánec, obyvatel Lukánie".


Nositelé tohoto jména:

Lukáš Vaculík (*1962) – český herec,

Lukáš Pollert (*1970) – olympijský medailista v kanoistice, nyní radní Prahy 6.


V pátek 19. října můžeme popřát k svátku dívkám a ženám jménem Michaela. Tato ženská obdoba jména Michael má hebrejský původ a vykládá se jako "kdo je podobný bohu".


Nositelka tohoto jména:

Michaela Maurerová (*1979) – česká herečka a moderátorka.


V sobotu 20. října bude slavit Vendelín. U nás se tento tvar užívá spíše jako domácí podoba jména Václav (význam "více slavný"). V cizích jazycích má však toto jméno blíže k německému "Wende" – označení pro polabské Slovany.


Nositel tohoto jména:

Vendelín Budil (1847–1928) – český herec a režisér.


V neděli 21. října nám kalendář připomene jméno Brigita. Jeho keltský původ blízce souvisí se staroirským slovem "brig". Briganti – též Brigantes – byli členové mocného keltského kmenu v severní Anglii; jméno znamená "mocná, silná, vysoká".


Nositelka tohoto jména:

Brigita Zlámalová (*1971) – česká herečka a moderátorka.


Podle starého českého kalendáře z roku 1922 by tento týden měli svátek Jadviga, Lubislava, Hedvika, Zlatomír, Pravoň, Krešimír a Vlaslav.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Kalendář turistů 1922

Monicca


15.10.2007   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tento týden slaví svátek i Pravoň

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
babkatapka
babkatapka - 15.10.2007 18:06

Je to pěkné vědět, kdo má tento týden svátek, a odkud jména pochází. Moje babička byla Rézinka a zase se toto jméno dost objevuje. Jen pokračujte!!smajlik - 61

 
Meryl
Meryl - 15.10.2007 17:27

Bohužel, redaktorka, která jména píše, nastoupila v září do práce, k tomu má tři děti... nestíhá psát každý den článek. Takže jsem to vyřešili alespoň tímto způsobem.smajlik - 61

 
hanulka
hanulka - 15.10.2007 13:31

isa: souhlasím s tebou.

 
isa
isa - 15.10.2007 9:08

Nedá mi to abych nenapsala, že ty články o jménech byly zajímavé, dokud byl denně článek o každém jménu zvlášť. Myslela jsem si, že ten souhrn za týden měl být jen po dobu letních měsíců a ono je to tu dál.Mám dojem, že to v téhle podobě moc lidí nezajímá (viz nulové reakce), to se na to radší rovnou vykašlete.