Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Jména tohoto týdne

Jména tohoto týdne

Podle současného českého kalendáře slaví tento týden svátek Sabina (22. 10.), Teodor (23. 10.), Nina (24. 10.), Beáta (25. 10.), Erik (26. 10.), Šarlota a Zoe (27. 10.). V neděli (28. 10.) máme Státní svátek.


Jméno Sabina má latinský původ a znamená "Sabiňanka". Sabini byli staroitalský kmen ve střední Itálii. Někdy bývá původní význam jména vykládán jako "lidé svoji". Jako domácí tvary jména se užívají Sába či Sabka. Známou osobností s tímto jménem je např. česká herečka, zpěvačka a moderátorka Sabina Laurinová (*1972).


Teodor je mužské jméno řeckého původu. Jeho další podobou je Theodor a zkrácenými tvary Teo či Theo. Variantou jména je také Teodoz. Původní řecké jméno Theodóros je vykládáno jako "boží dar" nebo "bohem darovaný". Za slovanskou obdobu je považováno jméno Bohdan či Božidar. Formálně podobné je jméno Teodorik (Theodorik). Má však jiný původ a význam. Pochází od jména Theodoricus, což je latinizovaná podoba německého jména Theoderich (Dietrich) a jeho význam se vykládá jako "mocný vládce lidu". Známými osobnostmi s výše uvedeným jménem jsou hned dva umělci stejného jména i příjmení Theodor Pištěk - otec a syn. Theodor Pištěk st. (1895-1960) byl výborný český herec. Theodor Pištěk ml. (*1932) je český malíř a známý filmový kostýmní výtvarník.


Nina je ruské ženské jméno řeckého původu. Předpokládá se, že bylo ovlivněno jménem zakladatele Asyrského státu "Ninose", které bylo zároveň i názvem hlavního města Asýrie, později přejmenovaného na Ninive. Jméno Nina však může být také považováno za zkrácený tvar jmen končících na -nina, např. Antonína apod. Někdy bývá také spojováno se španělským slovem "niña", které se překládá jako "panenka".

Nositelkou tohoto jména je např. Nina Škottová (*1946), česká poslankyně.


Jméno Beáta má latinský původ ve slově "beata", které v překladu znamená "šťastná, blažená", ale také "zámožná, bohatá". Za českou obdobu tohoto jména lze považovat jméno Blažena. Nejčastějšími domácími zdrobnělinami jsou Bea či Betka. Známou osobností s tímto jménem je např. česká módní návrhářka Beáta Rajská.


Erik je variantou ke skandinávskému mužskému jménu Erich. Vzniklo ze staroskandinávského jména "Eyrekr", ale jeho původ je germánský. Význam je vykládán jako "všemocný, ctihodný, vážený vládce". Domácí tvary jsou např. Eri, Eriček nebo Riki. Známými osobnostmi s těmito jmény jsou Erik Carlsson (*1929), švédský automobilový závodník, a Erich Maria Remarque (1898-1970), německý spisovatel.


Šarlota, dříve psáno Charlota, je přejaté jméno z francouzštiny. Jde o zdrobnělinu jména Karla, která se nakonec osamostatnila a získala v kalendáři své stálé místo. Původní mužské jméno Karel je vykládáno jako "svobodný muž". Českou příbuznou podobou jména je také Karolína. Francouzsky psanou podobu jména (Charlotte) dostala např. nejmladší dcera zpěváka Karla Gotta.


Zoe je ženské jméno řeckého původu. Ruskou variantou je Zoja. Jeho význam je vykládán jako "život". Osobností s tímto zvláštním jménem je např. americká herečka Zoe Saldana (*1978).


Ráda bych připomněla i některá ze starých jmen, která se dnes již objevují ojediněle.


22. října slavila podle starého katolického kalendáře svátek Kordula. Jméno má pravděpodobně latinský původ ve slově "cor, cordis", které se překládá jako "srdce, duše, mysl". Někdy však bývá jeho význam odvozován z keltštiny a vykládá se jako "dcera moře". Jméno Kordula si vybrala pro svou dceru herečka Veronika Žilková.


25. října býval v kalendáři uváděn Kryšpín. Také toto jméno má latinský původ ve slově "crispus", což znamená "kadeřavý". V současnosti je toto jméno více známé jako příjmení.


26. října byl oslavencem Evarist. Toto pro nás již velmi neobvyklé jméno je řeckého původu od jména "Euaristos" a znamená "řádný, nejlepší".


A na závěr připomenu několik pranostik, které se vztahují k tomuto týdnu:


Kam ukazují rohy měsíce na Kordulu (22. 10.), odtud budou vanout větry.

Do sv. Severina (23. 10.) má být doma jetelina.

Jaké je počasí na Šimona a Judu (28. 10.), takové bude i o Vánocích, neboť Šimon a Juda počasí o Vánocích ovládají.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Kalendář turistů 1922

Monicca


22.10.2007   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména tohoto týdne

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Marselinda
Marselinda - 27.2.2008 22:07

Tak tak koukám na jména a nemůžu zda najít zmínku o Sabrině. V knize Jak se bude vaše dítě jmenovat je napsaná a že slaví svátek na Sabinu 22.10.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 61071.
    Archiv anket.