Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

Tento týden bude podle současného českého kalendáře slavit svátek Alžběta, Nikola, Albert, Cecílie, Klement, Emílie a Kateřina.


Jméno Alžběta (19. 11.) má svůj původ v hebrejském Elíšébah a vykládá se jako "bůh je má přísaha" nebo "bohu zasvěcená". V češtině se z něj vyvinulo jméno Eliška. Za českou významovou obdobu lze však považovat také jméno Svatoslava. Ve starém kalendáři se oslavované jméno dokonce objevilo ve zdrobnělé podobě Bětuška. Známou osobností je např. anglická královna Alžběta II., celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor (*1926).


Nikola (20. 11.) je z francouzštiny přejaté mužské jméno řeckého původu. V zahraničí se užívá více v podobě Nikolas. Je variantou jména Mikuláš a vykládá se jako "vítězství lidu". U nás je víc oblíbené jako ženské jméno, jehož další variantou je Nikol či Nikoleta. Osobností se jménem Nikola byl např. známý srbský fyzik Nikola Tesla (1856-1943).


Albert (21. 11.) je jméno německého původu. Variantou je Albertýn (Albertin). Jméno vzniklo zkrácením jména Adalbert, které se ve staroněmčině skládalo ze slov "adal + beraht". Význam jména je vykládán jako "vznešený, nádherný, urozený". Známou osobností je např. Albert Einstein (1879-1955), německý fyzik.


Původ jména Cecílie (22. 11.) vychází údajně z latinského slova "caecus", které v překladu znamená "slepý, nevidomý". Nositelka tohoto jména, sv. Cecílie, je patronkou hudby a hudebníků.


Klement (23. 11.), jehož starší podoba je Kliment, je jméno latinského původu od slova "clemens", což se překládá jako "mírný, milostivý, laskavý". Nositelem tohoto jména byl např. československý komunistický politik Klement Gottwald (1896-1953).


Emílie (24. 11.) je další jméno tohoto týdne s latinským původem. Jde o ženskou podobu mužského jména Emil, jehož význam se vykládá jako "horlivý, pracovitý". Variantami uvedeného jména jsou též Emiliána či Emila. Známou osobností je např. slovenská herečka Emília Vášáryová (*1942).


Jméno Kateřina (25. 11.) má řecký původ od slova "katharos" a jeho význam je vysvětlován jako "čistá, cudná, mravná". Domácí zdrobnělina Katka bývá někdy užívána jako samostatné jméno. Další osamostatnělou pravděpodobně severskou domácí variantou je Katrin. Kateřina je velmi oblíbené a dlouhá léta velmi užívané jméno. Známou osobností je např. česká olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová (*1973).


Podle pranostik se v tomto období objevuje poměrně nestálé počasí. Uvidíme tedy, co z nich se nám letos vyplní:


Martin, Kliment, Kateřina - jednou teplo, jednou zima.

Svatý Kliment zimu oblevuje.

Svatá Kateřina má pěkné jméno, ale chladné věno.

Svatá Kateřina chodívá ráda bíle přioděna.

Na svatou Kateřinu před zimou pod peřinu.

Je-li Kačenka čistá, bude Baruška od bláta.

Chodí-li na Kateřinu husa na rybníku po ledě, na Barborku na něm bude plavat.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Monicca


19.11.2007   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
babkatapka
babkatapka - 19.11.2007 13:04

všem, a zejména Kačenkám obrázek - 173722(5).jpg

 
catcat
catcat - 19.11.2007 11:51

kat: já na svůj svátek nezapomněla, tak všechno nejlepší!!!smajlik - 75smajlik - 61smajlik - 31

 
kat
kat - 19.11.2007 8:27

smajlik - 76smajlik - 76šmánkot, ještě že čtu, vždyt já úplně zapoměla že mám sváteksmajlik - 76smajlik - 76

 
jasmine
jasmine - 19.11.2007 6:21

smajlik - 61děkuji za připoenutí,já jsem alesmajlik - 76musímihned poslat pohled a balííčekmé neteři do Vídně .Kateřině no naštestí jí moh meilem požádat o prominutí,že jí t dojde později a popřát jí,hlavně že mám doma již dárek,díky za připomenutí ,ach jota zapomětlivostsmajlik - 68

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.