Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

Tento týden bude podle současného českého kalendáře slavit svátek Julie, Dana, Simona, Lucie, Lýdie, Radana a Albína. Je to snad poprvé v roce, kdy jsou to od pondělí do neděle pouze ženská jména.

Jméno Julie (10. 12.) je latinského původu. Je to ženská obdoba mužského Julius. Jeho původní význam není zcela jasný. Obvykle se vykládá jako "vlasatý, zářící, mladý", někdy též "božský". Podobným jménem je Juliána, jejímž mužským protějškem je však Julian. Osobností s uvedeným jménem je např. herečka Julie Jurištová (*1955).


Jméno Dana (11. 12.) má původ hebrejský. Je ženským protějškem jména Dan a význam se vykládá jako "soudkyně". Varianta zní Danuše, avšak tvar Dana se používá i jako zkrácená forma jiných jmen, např. Daniela či Bohdana. Nositelkou tohoto jména je mimo jiné herečka Dana Syslová (*1945).


Jméno Simona (12. 12.) k nám přišlo z francouzštiny, původ je však hebrejský. I Simona je ženský ekvivalent, a to jména Simon (Simeon), jež se vykládá jako "slyšící, naslouchající". Méně obvyklé varianty znějí Simeona a Simoneta. V češtině se objevila také podoba Šimona. Známou osobností je např. herečka Simona Stašová (*1955).


Lucie (13. 12.) je další jméno mající původ v latině. A znovu ženská podoba, tentokrát jména Lucius. Podle latinského slova "lux", česky "světlo", se vykládá jako "světlá, zářící". Zastaralejší tvar zní je Luciána. Z oslavenkyň si připomeňme kupříkladu moderátorku Lucii Borhyovou (*1978).


Lýdie (14. 12.) má původ v řeckém Lydia, přičemž význam vysvětlujeme jako "pocházející z Lýdie", což je oblast Malé Asie. Z osobností s tímto jménem uveďme alespoň básnířku Lýdii Romanskou (*1943).


Radana (15. 12.) je novější slovanské jméno, jež můžeme vyložit jako "radost přinášející, radující se". Variantami jsou Radovana a Radvana.


Albína (16. 12.), další ženský ekvivalent (Albín), má latinský původ ve slovu "albidus", což vykládáme jako "bělavý".


Po nahlédnutí do starého kalendáře z roku 1922 jsem vybrala několik zajímavých starých jmen. A kdo by měl tento týden měl svátek? V pondělí by to byl Křesislav, v úterý Soběbor, ve středu Přibyslava, čtvrtek by patřil Světlušce, v pátek by slavil Duchoslav a v sobotu Zdirad. Neděle už tehdy patřila Albíně.


Z pranostik, vztahujících se k akutálním jménům, jsem vybrala tyto:


Svatá Lucie je královna zimy.

Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

Umaže-li si Lucie šaty od bláta, bude si je po celý leden přepírat.

O svaté Albíně schovej se do síně.



Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zděněk Vašků: Velký pranostikon

Monicca


10.12.2007   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77183.
    Archiv anket.