Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

Dnešním připomenutím jmen posledního týdne v roce náš seriál uzavřeme. Tentokrát budou podle českého kalendáře slavit svátek nositelé jmen Adam, Eva, Štěpán, Žaneta, Bohumila, Judita a David. Výjimečně přidám ještě jméno uvedené v kalendáři příští pondělí – Silvestr.


Kromě toho, že v pondělí 24. prosince si budou všichni rozdávat dárky pod vánočním stromkem, oslaví svátek jmenovci prvních biblických postav Adam a Eva. Adam, jméno hebrejského původu, je odvozeno od slova "hádám", které znamená "země, prsť", a přeneseně je tedy vykládáno jako "pozemšťan" či "člověk". Nositelem jména byl např. polský spisovatel Adam Mickiewicz (1798–1855).


Jméno Eva má původ v hebrejském Havváh, což v překladu znamená "živá". Význam vykládáme jako "životodárná" nebo "matka života". Varianta jména zní Evita. Nositelkou jména je např. herečka, moderátorka a modelka Eva Aichmajerová (*1978).


25. prosince slavíme 1. svátek vánoční, tzv. Boží hod vánoční.


26. prosince si připomínáme 2. svátek vánoční. Podle kalendáře má jmeniny Štěpán. Je to jméno řeckého původu (Stephanos) a znamená "věnec". Jeho význam se podle toho vykládá jako "ověnčený; věncem korunovaný". Zajímavá je finská varianta tohoto jména – Tapani. Nositelem tohoto jména je např. Štěpán Mareš (*1972), karikaturista a kreslíř komiksů.


Jméno Žaneta si připomeneme 27. 12. Jeho původ vychází z hebrejského jména Jana, které zní francouzsky Jeanne a jeho zdrobnělina Jeannette. Význam jména lze vyložit jako "bůh je milostivý". Známou osobností s tímto jménem je Žaneta Fuchsová (*1972), dřívější dětská filmová herečka.


Bohumila má svátek 28. 12. Toto slovanské ženské jméno je obdobou původně řeckého jména Teofila. Již při vyslovení lze snadno poznat, že význam jména se vysvětluje jako "bohu milá".


Judita, jež má svátek 29. 12., je biblické jméno hebrejského původu od jména Jehúdíth. Výklad zní "žena z Judeje, neboli židovka". Jeho českou obdobou je jméno Jitka. Známou osobností s tímto jménem byla zpěvačka a šansoniérka Judita Čeřovská (1929–2001).


David, oslavující svátek 30. 12., je další biblické jméno, které však nemá zcela jasný význam. Bývá spojováno s hebrejským slovem "dód" a vykládá se jako "miláček", někdy ovšem jako "náčelník" podle ugaritského slova "davidu". Známou osobností je český zpěvák, bubeník, kytarista, textař a skladatel David Koller (*1960).


Posledním jménem celého kalendáře je 31. 12. Silvestr. Jméno má latinský původ ve slově "silva", které v překladu znamená les. Význam se tedy vykládá jako "lesní, z lesa".


A na závěr uvedu několik pranostik:

Dny nejkratší – svátky nejdražší.

Jestli jsou o Vánocích vrby plné rampouchů, budou o Velikonocích plné kočiček.

Vánoce v jeteli – svatodušní svátky na sněhu. (Pozn.: svatodušní neděle je sedmá neděle po Velikonocích.)

Je-li na Vánoce mnoho hvězdiček, slepice ponesou mnoho vajíček.

Je-li na Štědrý den na stromech jinovatka, urodí se hodně ovoce.

Na Adama a Evu čekejte oblevu.

O Vánocích hoj, po Vánocích joj.

Na Davida krále mrazy nenadále.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikonPřeji vám mnoho štěstí, zdraví a spokojenosti v celém roce 2008.

Monicca


24.12.2007   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
babkatapka
babkatapka - 24.12.2007 13:09

VŠEM KDO MAJÍ TENTO TÝDEN SVÁTEK, PŘEJI VŠECHNO NEJLEPŠÍsmajlik - 61smajlik - 61smajlik - 61

a doufám, že nám nevyjde to:
O Vánocích hoj, po Vánocích joj.smajlik - 27smajlik - 27

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76956.
    Archiv anket.