Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Dnes slaví svátek Milada a Aranka

Dnes slaví svátek Milada a Aranka

V českém občanském kalendáři je dnes jako oslavenkyně uvedena Milada. Je novější variantou staročeského jména Mlada nebo Mladena, což znamená „mladá“. V dnešní podobě je možné význam tohoto jména vyložit také jako „milá, milovaná“. V domácím prostředí se užívají zdrobněliny Míla, Milka, Miluška, Lada apod. Jméno Milada patří dnes stále mezi oblíbená. Mlada se však vyskytuje zřídka a Mladena je jméno užívané u nás ojediněle.


Nositelky tohoto jména:

Milada Horáková (1901–1950) – česká politička popravená za údajnou velezradu v komunistických politických procesech v 50. letech,

Milada Součková (1898–1983) – česká spisovatelka, literární kritička,

Milada Ježková (1910–1994) – česká herečka.


Podle maďarského kalendáře dnes slaví jmeniny Aranka. Je to maďarské jméno, jehož původ sahá k latinském jménu Aurélie, a znamená „zlatá, zlatuška“. Toto jméno se dává nejen v Maďarsku, ale i u nás. Českou obdobou Aranky je Zlata. Ta je však uvedena v kalendáři 25. září.


Církevní katolický kalendář dnes připomíná Jeronýma Emiliani. Jeroným je jméno řeckého původu – od Hieronymus. Jeho význam se vykládá jako „svaté jméno“ nebo „muž se svatým jménem“. V některých zahraničních kalendářích se toto jméno pro dnešní den zachovalo. V českém občanském kalendáři se objeví až 30. září.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Monicca


8.2.2007   Rubrika:   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dnes slaví svátek Milada a Aranka

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 449593.
Archiv anket.