Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Dnes slaví svátek Slavěna, Slávka, Eulalie a Zoroslav

Dnes slaví svátek Slavěna, Slávka, Eulalie a Zoroslav

Dnes má podle českého kalendáře svátek Slavěna. Staročeskou podobou tohoto jména byla Slavena. Slavěna je české jméno slovanského původu, pravděpodobně je ženskou variantou k básnickému mužskému jménu Sláv. Jeho význam se vykládá dvěma způsoby – buď jako „Slovanka“, nebo „ ta, která je slavena“. V domácím prostředí se používají zdrobněliny Slávka, Sláva aj. Toto jméno však už není příliš obvyklé.


Z domácího tvaru jména Slavěna nebo jmen, jejichž součástí je Slav- či -slava, vzniklo jméno Slávka. Jeho význam se vykládá jako „slavící, slavená nebo slavná“. Toto jméno se užívá běžně.


Nositelky tohoto jména:

Slávka Budínová (1924–2002) – česká herečka,

Slávka Hozová (*1944) – česká herečka.


Ve starém českém kalendáři bývalo pro dnešek uvedeno zvláštní jméno Eulalie. Je řeckého původu a znamená „dobře mluvící, blahořečící“. Snad nejhezčí domácí zdrobnělinou je Lála. Dnes už se toto jméno vyskytuje zřídka.


Nositelka tohoto jména:

Eulalie z Méridy (292–304) – nejváženější španělská světice; mladá křesťanka, která byla pro svou víru mučena a posléze upálena.


Podle starších kalendářů by dnes také mohl oslavovat Zoroslav. Toto jméno slovanského původu lze vyložit jako „slavící zoru – jitřenku“. Vzhledem k tomu, že jde o mužskou podobu jména Zora, je možné jeho svátek slavit také 26. ledna.


Nositelé tohoto jména:

Zoroslav Záhon (*1943) – slovenský režisér a herec.


Podle slovenského kalendáře dnes slaví jmeniny Perla. Přestože je to u nás neobvyklé křestní jméno, je údajně českou variantou jména Markéta.


V katolickém kalendáři je dnes připomínán Benedikt z Aniani (cca 750–821).


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Monicca


12.2.2007   Rubrika:   |   Komentářů 15   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,2/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dnes slaví svátek Slavěna, Slávka, Eulalie a Zoroslav

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401193.
Archiv anket.