Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rodiče trvají na předmanželské smlouvě

Rodiče trvají na předmanželské smlouvě

Jsem zamilovaná až po uši a budu se vdávat. Je mi 27 let a mému nastávajícímu o dva více. Chodíme spolu už pět let, a jelikož bychom rádi měli dítě, rozhodli jsme se náš vztah úředně zpečetit. Přiznám se, že když mě Marek požádal o ruku, byla jsem v sedmém nebi.

Pomalu chystáme svatbu, která by se měla konat v srpnu. Ráda bych si ji užila se vším všudy včetně dlouhých bílých šatů se závojem a spoustou hostů. Na tom se s Markem shodneme a oba dva se na náš velký den těšíme.

Co mi však kazí radost, je přístup mých rodičů. Trvají totiž na tom, abychom s Markem uzavřeli předmanželskou smlouvu. Jde o majetek, samozřejmě. Ač jejich důvody svým způsobem chápu, příčí se mi to. Bereme se proto, že se milujeme, nepřipadá mi vhodné zatahovat do tohoto krásného období předsvatebních příprav nějaké paranoidní tahanice o majetek.

Rodiče jsou však neústupní. Chtějí, aby smlouva zahrnovala veškeré věci, které mi darovali, a aby bylo jasně stanoveno, že v případě rozvodu nebude mít Marek na nic z toho nárok. Jedná se hlavně o byt, který jsem od rodičů dostala k pětadvacetinám, a o jeho vybavení, jež jsem rovněž částečně obdržela od nich a částečně si ho pořídila za své peníze. Naši tvrdí, že na takové smlouvě není nic špatného, že člověk musí myslet dopředu a ať se podívám kolem sebe, jakými nechutnými tahanicemi končí mnoho manželství. Takhle prý bude ve všem jasno už od začátku a ušetřím si tím v budoucnu, pokud by došlo k rozvodu, spoustu nerváků.

Pro mne je to však velice těžké. Marek je báječný muž, nejlepší, jakého jsem kdy poznala. Známe se už dlouho, plánujeme rodinu, těšíme se, až si řekneme své ano. Jak mu mám říct, že chci ještě před tím uzavřít nějakou šílenou smlouvu, která kalkuluje s naším případným rozvodem?

Vím, že v mnoha zemích je něco takového celkem normální a nikdo se nad tím nepozastavuje, ale u nás to přece tak běžné není. Alespoň neznám nikoho, kdo by předmanželskou smlouvu uzavíral. Pere se to ve mně, rodičům rozumím, ale v tuhle chvíli je pro mne důležitější Marek. Nedokážu si představit, že bych mu měla tímto způsobem teď vyjádřit nedůvěru. Protože podle mě taková smlouva vyjádřením nedůvěry je.

Myslíte si, že jsem hloupá a měla bych myslet na zadní vrátka, jak mi říkají rodiče, nebo je můj postoj správný? Dokázaly byste svému nastávajícímu, kterého si berete z lásky, říct, aby podepsal předmanželskou smlouvu, ze které by jasně vyplývalo, že si tím kryjete vlastní majetek? Já to beru tak, že to, co do manželství oba dva přineseme, se logicky stane majetkem nás obou a problém s tím nemám.

Kristýna


19.5.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 60   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rodiče trvají na předmanželské smlouvě

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64
ginile
ginile - 13.11.2011 16:07

manzelska smlouva je velmi dobra vec, samozrejme pred svatbou na tyhle veci mysli jen malokdo, ale kolik manzelstvi trva cely zivot? kdyz dojde k rozvodu, tak je aspon vsecko predem vyresene a clovek si nemusi delat stres, a usetri penize za hadky pravniku smajlik - 68

 
kuk
kuk - 13.8.2010 11:12

Jsem v podobné situaci,byt jsem zdědila za své peníze provedla část rekonstrukce. Nyní se budeme brát a plánujeme rekonstrukci společně. Přítel se chce ale samozřejmě také "pojistit" a ne jen investovat peníze do mého majetku.co by v takovém případě mělo být v předmanželské smlouvě?aby v případě rozvodu dostal zpět vložené finanční prostředky do rekonstrukce?

 
Bellana
Bellana - 20.5.2010 23:16

KamilaK: To, co tam bylo před svatbou je toho, komu účet patří. Společné je to, co tam bude přicházet po svatbě. Pokud se za to, co tam bylo před svatbou, koupí něco po svatbě, tak se špatně prokazuje, jaký podíl má který z manželů třeba na tom bytu, který koupili až po svatbě. Proto je dobré si to ujasnit včas a upravit smluvně. Tím se zabrání spekulacím, když dojde na rozvod nebo třeba na dědictví, když má partner i jiné děti. Ty věci se neprokazují tak snadno, jak si lidé představují. Pokud nejde o pakatel, je třeba to prostě řešit v době, kdy spolu ještě jsou schopni mluvit.

 
KamilaK
KamilaK - 20.5.2010 10:10

Bellana: Takže to, co jsem měla na účtě před svatbou, se po svatbě stane automaticky majetkem i mého manžela? Nevztahuje se na to to, že co máš před svatbou, tak zůstane v případně rozvodu tvoje (nemyslím, pokud se za to koupí byt nebo tak)?

 
Bellana
Bellana - 20.5.2010 9:32

Oska: Lidé si nechávají dva účty třeba proto, aby nemuseli měnit všelijaké trvalé příkazy, provádět změny v účtárnách a podobně. Ale hlavně proto, že si myslí, že manželství je jen cár papíru a jinak se nic nemění. Jak píše Lubar, u nás je mimořádně nízké právní vědomí. Svatba je smlouva a to, že si lidé nepřečtou její podmínky, je jejich chyba.

 
Bellana
Bellana - 20.5.2010 9:27

Oska: Tvoje zůstává to, co bylo tvoje před uzavřením manželství. Co získáš za trvání manželství ty nebo tvůj manžel, je vaše společné. Pokud to smlouva neupraví jinak. To se týká hlavně příjmů a dluhů z podnikání. Takže platí, že pokud tvůj manžel naseká dluhy, jsou to i tvoje dluhy. K tvému účtu přístup nedostane, pokud mu ho nedáš, ale peníze na něm, tedy ty, které tam přibyly za manželství, jsou společné. Stejně tak jako peníze na jeho účtu. Ale můžete uzavřít předmanželskou nebo i manželskou smlouvu, která to upraví jinak. V jiných zemích to může být jinak. U nás je to takto.

 
Oska
Oska - 20.5.2010 9:17

Bellana: fakt?? smajlik - 76smajlik - 76 to slyším poprvé, že účet psaný na mě se v manželství automaticky stává účtem i mého manžela? jsem myslela, že prachy na mém účtu, ke kterému mám přístup jen já, jsou jenom moje smajlik - 26 na co si potom lidi nechávají 2 účty, když by mohli mít jeden, pokud je tomu skutečně tak, jak píšeš? smajlik - 20smajlik - 20 jsem z toho srna smajlik - 80

 
Bellana
Bellana - 20.5.2010 8:37

Oska: Okamžikem, kdy se vezmete, přestává být tvůj účet tvým účtem, ale stavá se společným. Takže je jedno, z kterého z vašich účtů se cokoliv platí. (Nezmiňuji živnostníky, kteří používají jeden účet pro podnikaní i soukromí). Takže při rozvodu tvému manželovi náleží polovina toho, co bylo do domu investováno po dobu vašeho manželství. A tobě polovina toho, co si mezitím pořídil manžel, pokud nejde o věci osobní potřeby. Není třeba chytat se za hlavu. V tom spočívá rozdíl mezi sezdaným a neszdaným partnerstvím.

 
Oska
Oska - 20.5.2010 7:48

Lubar: tak mi teda poraď, když si jako svobodná vezmu hypotéku na dům, dům bude psaný na mě, budu ji platit já, s přítelem se vezmeme, v manželství budu hypo platit já a pokud se rozvedeme, budu mu muset dát půlku domu??? smajlik - 76smajlik - 76smajlik - 76

 
jablůňka
jablůňka - 20.5.2010 0:06

Ahoj Kristýno, mám dceru ve stejném věku jako Ty. Nechci se Tě samozřejmě nijak dotknout, ale naštěstí je mnohem pragmatičtější než Ty a dala na moje rady a zkušenosti v životě a zrovna nyní si pořizuje byt - SAMA na svoje vlastní náklady - její přítel to respektuje a klidně se k ní přistěhuje - nemá s tím problém - a pak se hodlají vzít. Bohužel v dnešním světě, kdy se rozvádí každý druhý pár, je to asi nutnost! Zkus se třeba vžít do role svých rodičů, kteří si celý život "utrhávali od úst" a spořili Ti, abys měla alespoň něco do začátku....a Ty to teď dáš dohromady se svou "láskou na celý život" .......a po pár letech (nebo taky měsících) se najednou ukáže, že to prostě nefunguje a nedejbože budeš mít dvě tři děti a budete se chtít rozejít - a co pak??????.....nastěhuješ se zpět ke svým rodičům????????....asi Tě pravděpodobně nenechají na ulici, přece jenom jsi jejich dcera - ale nadšení z toho asi nebudete ani jeden.....smajlik - 76
Láska je hoooooooodně krásná věc, ale rozum a zkušenosti jsou bohužel (nebo bohudík) víc smajlik - 54

 
Lubar
Lubar - 19.5.2010 22:36

Johanka74: možná by sis měla zjistit, jak to je s investicemi ze společného jmění manželů do majetku ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů... aby jsi při třetím rozvodu nebyla opět překvapená.
Vždycky mě znova fascinuje, jak si lidi myslí, že co se platí za manželství z účtu psaného na jejich jméno, to je jen jejich... ach jo.
Spíš než předmanželský smlouvy bychom potřebovali lepší právní vědomí...smajlik - 65

 
jamb
jamb - 19.5.2010 18:35

Předmanželská smlouva není vyjádřením nedůvěry, i když to tak asi mnoho lidí bere. Měla by to být podmínka uzavření manželství a bylo by po problémech.

 
Capelucita
Capelucita - 19.5.2010 17:38

Taky jsem zamilovana a taky se budeme brat. Jen ne v tech dlouhych bilych satech. smajlik - 2 S pritelem jsme domluveni, ze predmanzelskou smlouvu uzavreme. Neni to totiz jen o majetku, ktery kdo ma dnes, ale i o dluzich - v nasem pripade o hypotekach. Takze, mame ji v planu, tak snad se, az to zacneme resit s prvnikem, shodneme. smajlik - 62

 
bizuna
bizuna - 19.5.2010 17:14

Pokud smlouvu chceš, nebo spíš chcete oba, tak ji uzavřete, není na tom nic špatného (jak tady většina holek píše), ale nenechte se do NIČEHO nutit od rodičů - je to vaše manželství. Já nevím, proč se rodiče v mnoha případech tak angažují (do různých věcí). Mám 2 dospělé syny, řeknu svůj názor na jejich vztahy a další věci, ale jsou dospělí a je to jejich věc - ráda jim poradím, ale musím se smířit s tím, že mě nebudou poslouchat, když ji něco nařídím - bylo by to taky dost divný. Hlavně partnerovi neříkej, že si to přejou rodičesmajlik - 9, když už budeš chtít, řekni, že jsi o tom přemýšlela a co si o tom myslí on.

 
Ploduska
Ploduska - 19.5.2010 15:55

osobne podepsanou predmanželskou smlouvu mám - jsem jen strane toho "s holým zadkem", ale ani jsem to neřešila.
sice tu mají pravdu ti , co říkají, že, co máš před (darované, zděděné atd) je tvoje, ale co když začnete neco rekonstruovat za manželovy nebo společné peníze, prodávat byt a kupovat jiný atd atd...co pak?
když slyším kolem sebe , jak rozvody probíhají, tak podobnou smlouvou se určitě dá prubeh zjednodušit, zklidnit.

 
myše
myše - 19.5.2010 14:05

jak tě chápu... byla jsem na tom stějně před lety... a dnes si říkám jak jsem byla blbá, že jsem tu smlouvu nedořešila...
je to jenom na tobě, jak to spolu uděláte, nikdo tě nemůže donutit...
sedla bych si s přítelem a bez emocí bych mu vyložila situaci...
na druhou stranu - rodiče se "mohou pojistit" taky tím, že napíšou darovací smlouvu ve které uvedou byt i zařízení a společeně to podepíšete a uloží si ji u sebe... Do SJM nespadají dary ani dědictví.
Jen vás prosím, nepřepisujte byt na manžela. Jestli vás má rád, nebude to ani chtít natož požadovat. Jestli bude - je v tom vyčůranost...

 
myše
myše - 19.5.2010 14:04

jak tě chápu... byla jsem na tom stějně před lety... a dnes si říkám jak jsem byla blbá, že jsem tu smlouvu nedořešila...
je to jenom na tobě, jak to spolu uděláte, nikdo tě nemůže donutit...
sedla bych si s přítelem a bez emocí bych mu vyložila situaci...
na druhou stranu - rodiče se "mohou pojistit" taky tím, že napíšou darovací smlouvu ve které uvedou byt i zařízení a společeně to podepíšete a uloží si ji u sebe... Do SJM nespadají dary ani dědictví.
Jen vás prosím, nepřepisujte byt na manžela. Jestli vás má rád, nebude to ani chtít natož požadovat. Jestli bude - je v tom vyčůranost...

 
Lotynka
Lotynka - 19.5.2010 14:02

kdyby ste se někdy rozváděli, tak byt zůstane tobě a do majetkového vyrovnání by nebyl ani zapsán. Protože si ho nabyla před manželstvím. A koukám, že to tu už psali i holky.

 
KamilaK
KamilaK - 19.5.2010 13:53

Já si myslím, že na předmanželské smlouvě není nic špatného.
Moji rodiče se teď rozvádějí po 27 letech manželství, nemají předmanželskou smlouvu a to, co předvádějí ohledně majetku, je fakt hrozný. Určitě to dokáže ušetřit hodně hádek, i když v tvém případě to není nutné, protože byt by ti zůstal.

 
Johanka74
Johanka74 - 19.5.2010 13:45

Asi bych si nějakou smlouvu opatřila předem, už kvůli tomu,jak tu holky psaly, že pak byt prodáš nebo vyměníš a už je to napůl. smajlik - 26
Jinak já šla dvakrát z manželství s holým zadkem. Potřetí jsem smlouvu nedělala, nebyl majetek,ale ještě před svatbou jsem si já na sebe vzala hypo a koupila dům. Manžel má u mě trvalé bydliště, to ano, ale vše je psané na mě.A už jsem taky zaslechla od lidí,že kdyby odcházel,tak ho musím z půlky vyplatit. Logicky by mě zajímalo z jaké půlky? Jako že bych mu dala půlku dluhu? smajlik - 64smajlik - 76 Přece není majetek plusovej ale minusovej a hypotéka odchází z mého účtu. Radila bych pokud majetek máš radši smlouvu udělat, už z větičky "jsem zamilovaná až po uši" mě trochu mrazí. Po pěti letech známosti jsi ještě zamilovaná a nevidíš neslyšíš? Chápu že tu upozorňují na to,že rodiče ti byt jednou dali,tak ti do toho nemají co kecat,ale já je chápu, pokud bych makala,aby se moje dítě mělo dobře a mělo svoje bydlení,tak bych taky asi nechtěla, aby o něj možná jednou svou láskyplnou zaslepeností přišlo..
A jestli je ti žinantní o tom mluvit, věz, že přijde v manželství k řešení mnoho horších problémů, než je jeden podpis smajlik - 64

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.