Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Jste ručitel? Na vlastní hypotéku raději zapomeňte!

Jste ručitel? Na vlastní hypotéku raději zapomeňte!

Nezáviděníhodných osudů lidí, kteří se dostali do dluhů a teď je nejsou schopní splácet, je v současné době všude plno. Pláč, nářky a nejistota do budoucna. V drtivé většině se však jedná o příběhy lidí, kteří si současnou situaci víceméně zavinili sami. Téměř nikdy však nečteme o lidech, kteří chtěli finančně vypomoct svým přátelům nebo příbuzným, a díky tomu přišli téměř o všechno.

„Příběhy z portálu Poradnaveritele.cz jsou často velmi smutné.“ Podotýká Mgr. Rostislav Kovář, ke kterému směřují žádosti o bezplatnou právní radu. „Bohužel nejčastěji řešíme nevrácené půjčky v rodině a mezi přáteli. Což je poměrně logické, protože někomu cizímu své peníze jednoduše nepůjčíte,“ uvádí Kovář.

Ošidné ručitelství

Ručení je specifický právní vztah a upravuje jej občanský i obchodní zákoník, přičemž je ze zákona vyžadována jeho písemná forma. Smyslem ručitelství je poskytnout věřiteli (nejčastěji bance) pocit jistoty, že o peníze, které půjčuje, nepřijde nadobro. Ručitel totiž na sebe bere povinnost této bance vše vrátit, pokud to za předem dojednaných podmínek neudělá dlužník. Ručitel tak svým podpisem slibuje, že za určitých okolností zaujme dlužníkovo místo a že tento cizí dluh vyrovná ze svého majetku.

Dlužník neplatí, co dál?

„Pokud banka písemně vyzve dlužníka ke splnění dluhu (řídí-li se vztah obchodním zákoníkem, pak není písemná výzva nutná) a ten bance nezaplatí, přesouvá se povinnost splácet na ručitele!“ upozorňuje na rizika ručitelství Kovář.

Ručitele z jeho závazku nevysvobodí dokonce ani smrt dlužníka

Jestliže by k ní došlo, přechází dluh na jeho dědice. Ti však odpovídají za dluh zemřelého pouze do výše nabytého dědictví. Jinak je povinností ručitele uhradit celý dluh nebožtíka. V této věci dříve nepanovala úplná shoda mezi soudy, ale Nejvyšší soud debaty ukončil a vyslovil tento názor, který je závazný pro všechny obdobné bankapřípady.

Dostanu své peníze od dlužníka někdy zpět?

V první řadě je nutné uhradit bance všechny dluhy, které vám na základě ručitelského titulu vznikly, teprve poté můžete jednat a chtít tyto peníze získat po dlužníkovi zpět.

„Svým klientům doporučuji, aby dlužníkovi poslali výzvu k úhradě dluhu, ve které stanoví přiměřený konkrétní termín, do kdy požadují peníze vrátit. V případě, že dlužník nezaplatí, lze využít soudní cestu k tomu, aby se domohli svých práv. Následuje podání žaloby a v případě, že ani tehdy dlužník nezaplatí, tak nastupuje exekuce.“ Vyjmenovává následující postup Kovář.

Na vlastní úvěr raději zapomeňte!

Být ručitelem není jan tak nějaké formální podepsání několika papírů. „Pokud si totiž takový ručitel potřebuje sám pro sebe půjčit v bance nebo vzít hypotéku, tak je již posuzován jako žadatel s možnou povinností platit dluh jinde. Jeho postavení je pak zhoršeno právě o ručitelský závazek a snadno se stane, že na hypotéku nebo úvěr díky ručitelství jednoduše nedosáhne. A protože je vyvázání z ručitelství složitá a problematická záležitost, je nutné si velmi dobře rozmyslet předem, zda a komu ručit.“ Uzavírá Kovář.

 

Splácím bydlení svého „kamaráda“ a sám žiju v podnájmu – příběh Jiřího K.

 „Věřitelem jsem se stal velmi rychle a nečekaně, stačilo pouze podepsat ručení na kamarádovu půjčku ve výši 1,2 milionu. V tu chvíli mě vůbec nenapadlo, že jeho dluh nakonec zaplatím já. Po prvních splátkách se kamarádovi poněkud nechtělo dál hradit bance pravidelné částky, takže je peněžní ústav začal vymáhat po mně. Finální částka se nakonec i s úroky vyšplhala do výše přes dva miliony korun.

Deset let jsem neměl – na rozdíl od dotyčného kamaráda - pořádnou dovolenou, a přestože mi brzy bude 40 let, dosud bydlím v pronajatém bytě, jezdím starým autem a k tomu všemu moji přítelkyni po šesti společných letech přestalo bavit neustálé šetření a splácení cizích dluhů, takže jsem zůstal sám. Už dávno jsem přestal věřit tomu, že peníze získám zpět po dobrém. Osobní zkušenost mě přesvědčila o tom, že kde jde o peníze, obvykle už není místo pro kamarády.“ Uzavírá smutně svůj příběh pan Jiří.

 

www.poradnaveritele.cz

Poradna věřitele


13.6.2011   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jste ručitel? Na vlastní hypotéku raději zapomeňte!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Linda
Linda - 13.6.2011 14:52

Tak nastestí tahle blbost (=rucitel) tady neexistuje. A já nez abych se dohadovala s príbuznými a nebo díky penezum prisla o prátele pujcim si radsi v bance a splatím o neco víc. A naopak sama jsem pujcila pouze vloni svagrovce na kauci pro stát a za 7 roku ji dostaneme nazpet. Jedná se ozáruku za manzela cizince, je to pomerne slozitý ale peníze se na nic jiného pouzít nedají a dostaneme je zpátky a tak to neresím

 
evropka
evropka - 13.6.2011 13:06

na tohle doplatila moje kamarádka...z toho mála co vydělá dá dost velkou částku dá na dluh kamaráda kterému ručila,u soudu jí řekli,at je ráda že berou ohled na její situaci,že by jí klidně mohli dát exekuci na byt

 
Jarča*
Jarča* - 13.6.2011 12:37

Mám tu v práci kluka, kterému srážím poměrně velkou částku na exekuci za dluh jeho bratra. Přitom brácha prý už dělá, takže věřitel by tu částku už klidně mohl srážet jemu. Ale prý je to tak, že pokud už je jednou vydán exekuční příkaz vůči ručiteli, musí to zaplatit on, a až po zaplacení to může vydávat po skutečném dlužníkovi, který se zatím směje. Někdy ty zákony fakt nechápusmajlik - 26

 
Almega
Almega - 13.6.2011 9:41

Je to smutné,když vás někdo tak podtrhne,jak je to ve výše uvedeném příběhu...Plyne z toho jen jedno poučení:nepůjčovat ,ani si nepůjčovat!! Na co si nemohu ušetřit,to nepotřebuji a nakonec-pod mostem je místa ještě dost!!!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77176.
    Archiv anket.