Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Český Šternberk. Jeden z našich nejkrásnějších hradů.

Český Šternberk. Jeden z našich nejkrásnějších hradů.

Hrad Český Šternberk je výraznou krajinnou dominantou celého Posázaví. Je to jeden z našich nejznámějších a nejzachovalejších hradů, který se pyšně vypíná na skále nad řekou Sázavou. Hrad založil v roce 1241 Zdeslav z Divišova a své nové sídlo nazval Šternberk – Hvězda na kopci. Šlechtický rod Divišovců se proto začal nazývat ze Šternberka, a ve svém erbu měl zlatou osmicípou hvězdu v modrém poli. Hrad byl téměř nepřetržitě vždy v majetku tohoto šlechtického rodu.

Na hradě si návštěvníci mohou prohlédnout historické interiéry s bohatou malířskou a štukovou výzdobou, cenným zařízením a rodovými sbírkami. Jsou zde i pracovny tří významných představitelů rodu, Jiřího Šternberka, Filipa Šternberka a Kašpara Maria Šternberka. Právě Kašpar Mario Šternberk byl významným představitelem národního obrození. V roce 1818 založil Národní muzeum v Praze, kterému věnoval své četné paleontologické sbírky. Hradní český šternberkkaple je zasvěcena sv. Šebestiánu. V kapli je obraz tohoto světce od neznámého holandského malíře, zlacený kříž a skříň s vyobrazením světců. Další hradní kaple, která je zasvěcena sv. Jiří, se nachází v jižní okrouhlé věži. Na jejím portálu je gotický reliéf s vyobrazením sedící Madony.

V Rytířském sále je několik portrétů vojevůdců z období třicetileté války. Je zde taky několik vyobrazení Českého Šternberka, podle původních grafik z 18. a 19. století. Zajímavé jsou i další zámecké komnaty, například Lovecký sál, Růžový salonek a Žlutý salonek. Na hradě je umístěna i pozoruhodná sbírka mědirytin z období třicetileté války, čítající více než 500 kusů a takzvané holandské stříbro, což je pěkná sbírka stříbrných miniatur ze 17. století.

Jiří Glet


22.9.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,5/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Český Šternberk. Jeden z našich nejkrásnějších hradů.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 22.9.2011 12:14

Kadla: to už je lepšísmajlik - 47smajlik - 5

 
Kadla
Kadla - 22.9.2011 12:00

Holky, omlouváme se. Fotky jsem vyměnila.

 
hanulka
hanulka - 22.9.2011 10:24

Pane Glete, na fotografii je státní hrad Šternberk a ne zmiňovaný Český Šternberk. Není to poprvé, kdy sem dáváte mylné informace.

 
Jarča*
Jarča* - 22.9.2011 9:05

Badi: přesněsmajlik - 47 Sice jsem u Českého Šternberka byla jen zvenku (na prohlídku nebyl bohužel čas), ale taky se mi ta fotka nějak nezdála.

 
Badi
Badi - 22.9.2011 8:56

Ehm... a jste si jistý, že ta fotografie odpovídá Českému Šternberku? Není to náhodou Šternberk od, myslím, Olomouce?
Jinak v Posázaví je krásně, nejen na Českém Šternberku. smajlik - 60smajlik - 60

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 115281.
Archiv anket.