Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Protistresové desatero vás dostane (opět) do pohody

Protistresové desatero vás dostane (opět) do pohody

Všichni to dobře víme a nejspíš už to bylo i vědecky dokázáno: stresové situace existují jen v naší hlavě a vytváříme si je vlastně sami. Se svým stresem se přitom můžete naučit zacházet tak, aby vás neovládal, ale naopak: abyste vy ovládli jej. Stres totiž není jenom negativní záležitost: v průběhu evoluce se vyvinul, aby nám pomáhal žít a přežít. Prožívat stres je zcela přirozené, jen nad námi nesmí získat moc.

 

Stres číhá na každém rohu

Pokud se cítíte stresovaní a rozhodli jste se proti přemíře stresu ve svém životě bojovat, je prvním a nejdůležitějším krokem správně rozpoznat jeho hlavní příčinu. Možná máte jasno (dobrý začátek!), možná ale nevíte, proč se cítíte frustrovaní, vynervovaní nebo v depresi. Nejčastější příčiny stresu se skrývají v oblastech pro člověka nejdůležitějších:

 • rodinné problémy, vztahy s blízkými lidmi;
 • problémy v zaměstnání, přetížení, nebo naopak pocit zbytečnosti;
 • finanční těžkosti;
 • zdravotní problémy;
 • špatné vyhlídky do budoucnosti, nenaplněná (a často zároveň nerealistická) očekávání.
  • Pokud je pro vás kterákoli z výše zmíněných oblastí soustavným zdrojem stresu, nazrál pravděpodobně čas pro zásadnější zásah do vašeho života a způsobu jeho prožívání. Ale i pokud vás většinou nic významně nestresuje a máte problém „jen“ s občasnými stresovými situacemi (pracovní pohovor, zkouška, návštěva u tchyně), můžete se naučit svůj stres ovládnout, budete-li dodržovat následující postup. Mimochodem, pokud se naučíte správně nakládat se stresem, bude to mít podle odborníků úžasný vliv na vaše zdraví. Je totiž jen málo zdravotních potíží, které by nebyly zhoršovány stresem. Více informací o tom, jak se stres může podílet na vzniku rakoviny stejně tak jako na poruchách erekce, se dočtete v článku na téma impotence http://www.ulekare.cz/clanek/impotence-1289.

    

   Jak zůstat klidný ve stresových situacích a odstranit dlouhodobý stres ze svého života

  • Identifikujte příčinu napětí – zamyslete se na moment a přiznejte si popravdě, proč se právě teď cítíte stresovaní.
  • Vyberte si, jak na stres odpovíte – i když nemůžete odstranit příčinu stresu, můžete si vybrat, jak na stres budete reagovat. Možnosti jsou přitom v zásadě dvě. Pokud příčina stresu brzy pomine (nepříjemná situace v dopravní zácpě například), pokud leží příčina v minulosti (mrzí vás něco, co jste nezvládli), pokud s věcí nemůžete nic dělat (zapomněli jste si doma ráno telefon) nebo pokud se (po zralé úvaze) nejedná o nic moc podstatného, nechte stres prostě odejít jako malou přeháňku. Jestliže je příčina významnější, stres nás trápí častěji nebo déle a navíc příčinu můžeme ovlivnit, potom je namístě reagovat akcí.
  • Postavte se stresu čelem – stresovat se, strachovat a oddalovat řešení ničemu nepomůže. Jestliže vás stresuje něco, co prostě nemůžete nebo byste neměli ignorovat, zahajte akci k vyřešení problému tak rychle, jak je to jen možné. Oddalování řešení totiž vždy jen prodlužuje a především zesiluje váš stres. Na druhou stranu některé situace jsou tak obtížné nebo stresující, že je nedokážeme začít řešit ihned. V tom případě se nebojte vybrat si svůj „oddechový čas“, klidně snězte tabulku čokolády nebo si dejte (výjimečně) panáka. Ovšem hned, jakmile budete schopni nahlédnout situaci s alespoň relativním klidem, začněte plánovat akci.
  • Vytvořte si plán – někdy můžeme příčinu stresu odstranit jediným rázným činem, obvykle to však vyžaduje více času, rozvahy a úsilí. Pokud se vám situace zdá komplikovaná, klidně si vypište na papír jednotlivé kroky, které je potřeba podniknout k jejímu uspokojivému řešení. I když se někdy zdá, že žádné řešení není, v naprosté většině případů je možné něco udělat. Vždy si pak budete připadat alespoň méně bezmocní, což už samo o sobě významně zredukuje váš stres. Také pokud víte, že vás bude nějaká situace stresovat v budoucnu, snažte si už předem v hlavě či na papír nastínit možnosti jejího řešení. Představujte si pro sebe už předem, jak touto stresovou situací nejlépe projdete v klidu a se vztyčenou hlavou.
  • Nechtějte všechno řešit hned – plán, který jste si vytvořili, naplňujte postupně. Pokud budete chtít všechno vyřešit najednou a sami se postavíte před nesplnitelný úkol, pravděpodobně znovu selžete a budete se cítit ještě hůř než předtím. Postupujte proto po malých a realistických krůčcích směrem k tomu, abyste stresové situace nebo trvalé zdroje stresu spolehlivě ovládli.
  • 10 kroků od stresu ke klidu

   Možná vám předchozí plán, jak vystrnadit přemíru stresu ze svého života a získat kontrolu nad stresovými situacemi, připadá pro začátek moc komplikovaný nebo abstraktní. V tom případě si vezměte k srdci alespoň některou z jednoduchých a účinných rad „protistresového desatera“:

  • Zbytečným stresovým situacím se klidně vyhněte, není to žádná ostuda.
  • Vyhýbejte se také extrémům – v každém ohledu.
  • Dávejte si jen realistické cíle.
  • Stanovte si své životní priority a těch se držte. Ostatní nechte klidně být.
  • Je-li to možné a jedná-li se o trvalejší a zásadnější příčinu stresu, vždy volte „aktivní“ reakci (problém řešte) namísto „útěku“.
  • Trpíte-li chronickým nedostatkem času a z toho plynoucím neustálým tlakem, snižte počet aktivit, jinak to prostě nepůjde.
  • Dopřávejte si dostatek spánku. Jestli je váš spánek dostatečný a kvalitní, nebo zda něco naopak zanedbáváte – zkrátka jak spíte –, můžete zjistit také pomocí naší kalkulačky: http://www.ulekare.cz/kalkulacky/jak-spite-7.
  • Hýbejte se, choďte, cvičte, sportujte.
  • Zjistěte, při jaké činnosti se nejlépe odreagujete, a vyhraďte si na ni čas, o který se nikým nenecháte okrást.
  • Vyhraďte si každý den alespoň malou chvíli jenom pro sebe.
  • A nakonec nezapomínejte, že stres není jen psychický problém, ale významně ovlivňuje i naše tělesné pochody, nebo dokonce riziko některých onemocnění, především onemocnění srdce. Pomocí kalkulačky rizika srdečního infarktu na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/kalkulacka-rizika-srdecniho-infarktu-23 si můžete spočítat, nakolik se závažná srdeční onemocnění způsobená mimo jiné i stresem týkají také vás.

    

   Zdroj: www.ulekare.cz

   Převzatý článek


   9.1.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

   Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

    

   Diskuse ke článku - Protistresové desatero vás dostane (opět) do pohody

   Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
   mashanka
   mashanka - 9.1.2013 18:18

   Almega: Dá - užívat si každého okamžiku - člověk neví nejen, co ho kdy čeká, ale hlavně jestli vůbec něco - jakkoli to zní strašidelně, kdokoli z nás už tady zítra nemusí být smajlik - 58

    
   Gorawen
   Gorawen - 9.1.2013 17:54

   Ja bych jen dodala, ze maly stres je dobry napr. strach pred zkouskou ten je stimulujici, ale dlouhodoby to je spatne....Stres ma dneska kazdy...To by musel zit nekde na ruzovem oblacku, proto se tak rozrustaji jogova studia atd...meditace, odbouravani stresu atd...

    
   sharon
   sharon - 9.1.2013 13:41

   Almega: smajlik - 47

   a na mě působí pořádný řízek velmi kladně....smajlik - 68smajlik - 26

    
   Almega
   Almega - 9.1.2013 10:44

   Ty vyhlídky do budoucnosti jsou obecně neradostné,s tím se nedá nic dělat...

    

   Sponzori

   Prohledej


   Výherci v soutěžích

   Anketa

   Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

   Zpíváte si občas doma?

   Celkem hlasovalo 115281.
   Archiv anket.