Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Seznamte se s KETO dietou aneb všechno, co by měl vědět každý začátečník

Seznamte se s KETO dietou aneb všechno, co by měl vědět každý začátečník

V dnešní době na nás ze všech stran tlačí sociální média se „zaručenými“ dietami, „kouzelnými“ gely a přípravky, které nás během jednoho večera zbaví nadbytečných kil.

A jsme to často my, ženy, které těmto reklamám pravidelně podléháme v naději, že konečně dosáhneme vytoužené změny. Bohužel se nám velmi často stává, že honba za vysněnou postavou obsahuje hladovění, stres a celkové podráždění, když se nám po čase všechna kila vrátí, mnohdy ještě s nějakým tím „bonusem“ navíc.

Jak z toho ven? Jak se vymanit z neutuchajícího kolotoče hubnutí a přibírání? Odpověď na tyto otázky najdete zde.

CO JE PROTEINOVÁ/KETO DIETA

Keto dieta je u nás skloňována i jako proteinová dieta a to hlavně z toho důvodu, že ve své skladbě pracuje s vyšším obsahem bílkovin. Oproti Paleo stravě však dává mnohem větší důraz na tuky, které v tomto systému hrají hlavní roli.

Proteinová dieta se v minulosti používala za cílem léčby epilepsie. Podle vědeckých výzkumů totiž zvýšená hladina „ketolátek“ v krvi působí blahodárně na mozek. Kromě epilepsie našla využití i u lidí s Alzeimerem nebo Parkinsonem. Dnes je však používaná hlavně ve spojitosti s redukcí váhy.

CO OBSAHUJE?

Jak už bylo napsáno výše, KETO dieta pracuje hlavně s tuky a bílkovinami, ty jsou i základní stavební jednotkou celého jídelníčku.

Bílkoviny

Pokud se do proteinové diety pustíte, budete fungovat hlavně s vejci, plnotučnými mléčnými výrobky (sýry a jogurty), rybami a kuřecím masem. Vhodné jsou například i proteinové nápoje, které podporují zvýšený příjem bílkovin během dne. Maso ale není to hlavní, čemu byste měli věnovat pozornost.

Tuk

Zaměřit byste se měli především na zdroj tuků jako je máslo, smetana, kokosový olej, avokádo nebo oříšky (mandle, pekanové ořechy nebo makadamové).

Pozor na arašídy, které jsou mylně pokládané za ořechy, ale ve skutečnosti se jedná o luštěninu!

Zelenina

Většina zeleniny bohužel obsahuje sacharidy. Z toho důvodu je konzumace zeleniny velmi omezená. Jako nejlepší příklad vhodné zeleniny tak zůstává kapusta, květák nebo brokolice (zelená listová zelenina).

ČEMU JE TŘEBA SE VYVAROVAT?

To, s čím se budete muset rozloučit je veškerý zdroj sacharidů. Z jídelníčku proto musíte vyřadit všechno pečivo, brambory, rýži, těstoviny, pizzu, cukr, obiloviny, zpracované a nekvalitní potraviny (fast food), sladkosti, slazené nápoje a cokoliv, co obsahuje škrob. Nevhodné jsou rovněž i nízkotučné potraviny.

2 FÁZE PROTEINOVÉ DIETY

Stejně jako jiné druhy diet, ani Keto dieta se ve svém „syrovém“ stavu nedá držet stále. Z toho důvodu je rozdělena na dvě fáze tak, aby nedošlo k nechtěnému jo-jo efektu.

1 FÁZE: REDUKCE VÁHY

Nejtěžší a zároveň nejefektivnější období na redukci váhy začíná s první fází. V tomto období je zdroj sacharidů snížen na minimum a největší důraze je kladem na tuky. Během několika dní se dostaví stav zvaný ketóza a vaše tělo začne jako energii zpracovávat tuky. Úbytky na váze jsou velmi rychle viditelné.

2 FÁZE: UDRŽOVÁNÍ

Pokud se dostanete do bodu, kdy jste s vlastní váhou spokojeni, měla by nastat fáze udržování. Tato fáze počítá s o něco málo vyšším příjmem sacharidů a mnohdy ji můžete znát pod názvem LCHP (nízkosacharidová dieta).

V této fázi se rovněž do jídelníčku vnese rozmanitější druh potravin, které je však vhodné i nadále doplňovat vhodnými proteinovými nápoji.

VÝHODY KETOGENNÍHO STRAVOVÁNÍ

Nulový pocit hladu

První a největší výhodou Keto diety je, že budete hubnout bez pocitu hladu a chuti na sladké. Obecně se ví, že bílkoviny spolu s tuky mají velký zasycující efekt a tak se nemusíte bát, že byste chodili spát s prázdným žaludkem.

Rychlý úbytek na váze

Další výhodou je vcelku rychlý úbytek tuku (hlavně v první fázi). Díky tomu, že donutíte tělo, aby si bralo energii z tukových, nikoli sacharidových, zásob, uvidíte první změny opravdu rychle.

Zlepšení stravovacích návyků

Keto dieta vás mimo jiné bude motivovat k pravidelnému stravování a naučí vás znát potraviny/vitaminy, které jsou pro vaše tělo zdraví prospěšné.

PRO KOHO JE VHODNÁ?

Proteinová dieta je vhodná prakticky pro každého zdravého člověka, speciálně však pro lidi, kteří jsou rezistentní na inzulín. V takovém případě je stravování nutno konzultovat se svým lékařem.Mnoho informací ke keto diete naleznete i na stránkach Keto-Hubnuti.cz

Komerční článek


4.3.2020   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Seznamte se s KETO dietou aneb všechno, co by měl vědět každý začátečník

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77634.
    Archiv anket.