Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept
Založila ilsa poslat vzkaz
pro všechny věrné čtenářky
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400
Almega
Almega - 9.3.2012 10:07

Včelky počínají vždycky docela ve špičce oulu buňky (voštiny) stavěti.Kolik voštin a pláství v jednom oulu jest,nedá se tak snadno určiti,jelikož v každém oulu nestejně se jich nachází.Obyčejně však má oul asi padesát tisíc ano i více voštin,mezi nimiž asi třicet tisíc medových voštin se nachází. Ouly záležejí z rozličných forem a ze všelijaké látky.Nejjednodušší oul záleží z kusu vydutého pně aneb z koše,k tomu účelu za slámy pleteného;pak jsou ouly s hlavíkem a zas jiné s několika odděleními nad sebou.V některých krajinách užívají se ouly z porculánu,ano i ze skla.Větším dílem jsou ouly ze dřeva aneb ze slámy a kladou se na dřevěnou ližinu.Nejsou-li ouly střechou chráněny,jest záhodno,slaměným krovem je přikrýti a vždycky na suchá místa je postaviti.

 
Almega
Almega - 24.2.2012 9:18

Včelky ale,v oulu se nacházející,záhy z jara již celý oul pryskyřicí vyspravují a z vosku,vypoceného z jejich těla,plástve stavějí.Jiné zas včelky ošetřují mladý plod,krmí jej,čistí buňky a vůbec na všecko bedlivý pozor dávajíce celý oul v úplném,náležitém pořádku udržují.Trubci jsou samečkové.Jsou větší i zavalitější ostatních včeliček,nemají žádného žahadla a jsou dobří a mírní.Trubci nehledají sobě žádné potravy,nýbrž nechají se docela od včeliček živiti a opatrovati;pročež také déle než tři neb čtyři měsíce nežijí,neboť opatrné včelky darmožrouty v čas z oulu vyženou a vykouší,aby jimi o těžce nabyté zásoby nadarmo připraveny nebyly a potom samy nouzí trpěti nemusely.

 
Almega
Almega - 6.2.2012 12:41

Důležité pro nás živobytí včeliček vyskoumalo se teprv dokonale od těch dob,co novější ouly,skly opatřené,hospodářům úplnou příležitost podaly,aby podivuhodné účinkování a přičiňování se včeliček pozorovati mohli. Včelní roj záleží v každém oulu z jedné královny,z dělných včel a z trubců. Královna,větší ostatních včel,má žluté bříško a žahadlo o něco silnější a větší než ostatní včelky,a jest pouze k tomu ustanovena,aby vajíčka do buněk snášela,kteráž dělnice již dříve byly připravily.Stanouc se královnou více z oulu nevylétá,a o nic se nestarajíc vším,i tím nejlepším medem,od dělnic zaopatřena bývá.Královna dosáhne stáří tří nebo pěti let,a snese do roka čtyřicet aneb šedesát tisíc vajíček. Včely ale jsou v pravém smyslu slova dělnice;neboť dělnice starají se o celý roj a o všecko,čeho mu potřebí jest,a bez rozdílu pracuje jedna jako druhá s podivuhodnou svorností o všech potřebách celého oulu.Jedny z nich vylétají pro pel aneb pryskyřici,a schoulujíc obě na malé kuličky strčí je do jamek,košíčků nazvaných,na zadních nohou se nacházejících;přiletěvše pak domů odevzdávají je jiným včeličkám,aby je náležitě zpracovaly.(pokračování příště)

 
Jagea
Jagea - 3.2.2012 22:33

...zajímavá češtin už teď....smajlik - 68

 
Almega
Almega - 31.1.2012 15:11

Já myslela,že si zde píšete o knihách a pod.Jestliže zde mají být jenom příspěvky z literatury,nu zde máte:"O včelařství." Předpokládajíce,že včeličky děvám od mládí co příkladové pilnosti,pořádnosti a společenské svornosti v mysli utkvěly,a že způsob jejich života,nám lidem tak užitečného,děvy zaujímati bude,umínila jsem sobě podrobněji o těchto zvířátkách promluviti a v krátkosti žití a působení jejich vylíčiti.Bylytě včeličky již od dávných časů předmětem úvahy lidské.Jejich píle a správnost přiměla záhy muže moudrostí proslulé u rozličných národů k tomu,že snahu svou bedlivému zpytování těchto zvířátek věnovavše,nabyté v tomto oboru výskumy ve spisech potomstvu zůstavili.I národ slovanský hleděl i vážil si od pradávna včeliček,neobíraje se jenom s obzvláštní oblibou včelařstvím,ale milá tato zvířátka s neobyčejnou jakousi laskavostí pěstuje,ano takřka po lidsku s nimi nakládaje.Nebo nelze-li to právem říci,když slyšíme,že slovanští hospodáři včeličkám klepáním na ouly oznamovali,kdykoli v hospodářově rodině někdo se narodil aneb zemřel,za jisté to majíce,že bez oznámení podobných rodinných událostí včeličky by v oulích vymřely. (pokračování příště).

 
Jagea
Jagea - 27.1.2012 15:21

1234-5 - 25.1.2012 16:25: K tomuhle patřilo to :
smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47 Přesně tak.
No však se zorientuješsmajlik - 77

 
Jagea
Jagea - 27.1.2012 15:15

1234-5: 24.1.2012 23:51 smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47
Přesně tak.
Jagea - 24.1.2012 23:51: máš pravdu, bude to tím, že ho u toho nevidímsmajlik - 5

 
Eduna
Eduna - 25.1.2012 20:06

1234-5: No můj zeť je také pro techniku, ale není nad psané slovo. A děti také raději knížky. I ta malá Majda, která jde teprve po prázdninách do školy umí číst a už se pokouší o ty knížky První čtení, tam jsou velká písmena.
Tady musíme asi tuto diskusi ukončit. Sem se mají vkládat příspěvky z literatury, nebo si tady také můžeme povídat? Tak zase časem něco dodám, už jsem toho vložila dost. Ale zase jsme u toho každý má jiný vkus.

 
1234-5
1234-5 - 25.1.2012 19:16

Eduna: David jede jak ve "fotrovi" tak v Tutanchámovi -- má hooodně široké knižní obzory v takových vlnách ... holka asi čte všechno, ale nejvíc příběhy z hradů a zámků ... ti dva malí čekají na pohádku a je tam i ta Božka ale i dinosauři apod. co jejich kebulky berou .... lidé si stěžují, že děcka nečtou, ale děti mých známých tam nepatří, tak si myslím, že to není tak hrozný .... jo, Davidovi už pořídili tu elektronickou knížku, aby se mohl víc rozkoukat, má ale raději knihy ...

 
Eduna
Eduna - 25.1.2012 18:13

1234-5: No vidíš a zase jsme u toho. Můj vnuk čte Pottera a různé sci-fi, vnučka to nesnáší. Já jsem hltala Káju Maříka, mám ho v knihovně a když jsem ho dala dětem číst, tak ho odložily a vnučka pronesla, to byl ale hloupý kluk. 12 letá vnučka čte knížky o Egyptě a již dnes si půjčuje literaturu faktu. Knihovnice říká, že jí pro ní za chvíli nebude stačit knihovna. Osmiletá vnučka zase čte, jak říká, holčičí příběhy. Těch knížek vychází dnes mnoho. Knížky, které je zajímají a nemají je doma se z mé knihovny pomalu vytrácejí. Všichni ale čtou a to je to důležíté. Babička, kterou mám ve třech vyhotoveních, klasickou bez ilustrací, s ilustrací Kašpara a s ilustrací Kvěchové, ta mně tady zůstává. Káždé dítě má jiný okruh zájmů. Nejhorší je když dítě nečte vůbec, což se také dnes velice často stává.

 
1234-5
1234-5 - 25.1.2012 16:25

Jagea: jo , eště ... mají doma i takové rodiče, co jim ty pohádky nenásilnou formou nečtou a demokraticky čekají co budou chtít samy -- jo příšery typu "fotra" ... ty frčí -- tu bych teda v knihovně mít nechtěla a ani jinou jí podobnou -- když si to kluk půjčí z knihovny, budiž, ale ..... mám vnuka (14), který si půjčuje 4-6 knížek na týden a je tam všechno - i ta Babička a Kája Mařík už asi po 8 - říkám mu, že se to učí nazpaměť --

 
1234-5
1234-5 - 25.1.2012 16:17

Jagea: ..v tomto případě mě mluvíš z duše včetně "plesu" - dostává tě asi proto, že ho nevidíš ..smajlik - 68smajlik - 68

 
Jagea
Jagea - 24.1.2012 23:51

Ad ta Božena Němcová: Jestliže dnes už děti nezajímá, je to právě proto, že v mateřských školách mají takové učitelky, jak píše Jaguška. Ta učitelka zcela prošvihla možnost dětem dílo této velké spisovatelky přiblížit nenásilnou formou úžasných pohádek a povídání... velká škoda.
Suchého taky nemusím, ale musím přiznat, že ta jeho poslední písnička ze seriálu Život je ples, mě docela dostává...

 
1234-5
1234-5 - 24.1.2012 16:34

Eduna:18.1.2012 10:33 i já mám vosypky ... od začátku co začal ...

 
Jaguška
Jaguška - 20.1.2012 15:37

Eduna: Nikoho nezatracuji za jeho názor, bylo to moc špatné, kdyby se všem líbilo to samé.

 
Almega
Almega - 20.1.2012 15:13

Tak vloni jsme měli možnost si koupit staré vydání Babičky asi z r.1954,s ilustracemi Adolfa Kašpara....Hned jsem si jí zabrala a rázem přečetla a se potěšila z krásných obrázků...Nevím,co má v hlavě níže uvedená úča z MŠ,ale tak se mi vynořily představy v podobě slámy a sena...Děti se dají nadchnout úplně na vše,i dobré,i zlé...Rozhodně má smysl v nich pěstovat povědomí o minulosti a né jim cpát do hlav jen dnešek: mobily,PC hry,auta a shopingování...

 
Eduna
Eduna - 20.1.2012 13:25

Almega: Také většinou čtu knihu pouze jednou. Kolikrát jsem zjistila, že když se k některé knize vracím, třeba ke knize, o které vím, že jsem jí v mládí ráda četla, tak se kolikrát divím, jak se mně něco takového mohlo líbit a knihu odkládám. To je zrovna tak s tou B.Němcovou - viz níže.
Dnes by to pro mě bylo přímo za trest, kdyby mně někdo nutil přečíst některou její knížku, i když v mládí jsem přelouskala vše.

 
Holinka
Holinka - 20.1.2012 13:21

Eduna: smajlik - 47 Křesťan nikdy nezklame. Hezky jsem se povídky pobavila.

 
Eduna
Eduna - 20.1.2012 13:18

Jaguška: Máš pravdu, klasiku by měl znát každý. Děti se to i ve škole učí. Jistě i přečtou nějakou knížku. Moje vnoučata si u mně také vypůjčila knížky Boženy Němcové (mám kompletní dílo po rodičích), aby věděla co napsala a tím to končí. Znají, že Božena Němcová byla, že se narodila, zemřela, co napsala a to naprosto stačí. Nemusí studovat její podrobný životopis. Tato literatura jim dnes již nic neříká a nebaví je. Jako jejich dětem nebude nic říkat literatura jejich mládí. Pakliže chceme, aby dnešní děti četly, tak jim nebudeme vnucovat literaturu našeho mládí, ale koupíme jim Harryho Pottera, i když se nám to bude zdát hloupé. Ale svůj názor na tuto věc už jsem zde psala. A jsme zase u toho, tobě se nelíbí obrazy od Komárka, někomu se zase líbí. Proč někoho zatracovat zato, že se mu nelíbí to, co se líbí mně.

 
Jaguška
Jaguška - 20.1.2012 10:36

Včera mi psala knihovnice z Klučova, že chtěla udělat pásmo pro mateřskou školku ke 150. výročí úmrtí Boženy Němcové - pohádky a povídání, ale mladá učitelka ji odmítla se slovy, že Němcová nikoho nezajímá. Já si myslím, že klasiku by měl znát každý a pak si může číst, co chce. Já teď čtu nové vydání Vladimíra Komárka Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu doplněné o vyprávění Růženy Komárkové - Pojednání o mé radostné cestě vedle Komárka. To první vydání mám doma z dubna 1989. - Vladimír Komárek byl skvělý vypravěč, ale jeho obrazy nejsou zrovna šálek mého čaje, prostě jim nerozumím.

 
Almega
Almega - 20.1.2012 9:42

Nojo,Křesťan....ten kdysi bydlel v jedné čtvrti K.Varů...Kdysi jsem jeho články četla (v Mladém světě),ale taky už se to vlastně furt opakuje,variuje, a to mne nebaví číst....Já čtu knihy jako jídlo,a málokdy si je zopakuju....

 
Eduna
Eduna - 19.1.2012 18:53

Rudolf Křesťan
V osidlech magie
Pokud je mi známo, nikdo toho ducha neviděl na vlastní oči. Přesto o něm mnozí jedinci hovoří zasvěceně a detailně. Jako by šlo o jejich známého. Možná i vy máte konkrétní představu, jak dotyčný duch vypadá. Tedy duch ústavy.
Vedou se debaty o tom, co je a co není proti duchu ústavy. Ale nikdo neřekne nic pro upřesnění jeho vzhledu. Je to duch bachratý, tenký, velký, prťavý? Milý, zapšklý, zábavný, nudný, moudrý, hloupý, mdlý, bujarý, přímočarý, křivočarý? Mluvný, nemluvný? Má nějaké příbuzné v Duchcově? Je duchaplný? Je svobodný, je ženatý? Je jeho manželkou duchna?
Nic bližšího jsem o něm nenašel ani v Stejskalově Labyrintu tajemna, tedy v zasvěceném průvodci po magických místech naší vlasti. Takže o něm vím vlastně jen tolik, že se nezjevuje na cimbuří, nýbrž v projevech.
Neovládám vyvolávání duchů, takže ani takovou cestou si o něm nemohu udělat obrázek. V případě ducha Helsinek jsem na tom byl aspoň o trošinku lépe: představoval jsem si ho ve svetru se severským vzorem.
Neviditelných zjevů a jevů je kolem nás daleko víc. Nedávno se o tom přesvědčil i jeden zvídavý chlapec z venkova, který přijel na návštěvu k příbuzným do Prahy a marně je prosil, zda kromě Národního technického muzea a zoologické zahrady by mu mohli ukázat i kuloáry.
Přání tohoto chlapce bylo navýsost logické. Ve zprávách z hlavního města se hovoří o kuloárech přinejmenším tak často jako o Národním technickém muzeu a o zoologické zahradě. Zoo je v Troji, technické muzeum je na Letné, ale kde se nacházejí kuloáry? Původně tento výraz označoval boční chodby a místnosti v reprezentačních budovách včetně vedlejších prostor ve sněmovně. Časem se však označení vžilo pro jakékoliv jednání či domluvy v ústraní. Jak jsem vyvodil z formulace řady zpráv v tisku, v rozhlasu a v televizi, základní vlastností kuloárů je, že se v nich proslýchá.

 
Eduna
Eduna - 19.1.2012 18:41

Aby se v nich mohlo proslýchat dobře a zřetelně, není vstup do kuloárů určitě dovolen každému. Představuji si, že tam jsou vpuštěni pouze lidé zřetelně vyslovující a zároveň s výkonným sluchem. I Akustika v takových prostrorách musí být podřízena tomu, aby se mohlo úspěšně proslýchat.
Stejně záhadnou a neviditelnou sférou jsou různé kruhy. Například kruhy blízké Vatikánu, kruhy blízké Radě bezpečnosti či kruhy blízké Hradu. V souvislosti s kruhy jsem natrvalo omezen představou kruhů, které jsme měli v tělocvičně. Dost dlouho jsem si dokonce myslel, že symbolika olympijských kruhů pochází od těch, na nichž jsme se museli houpat v tělesné výchově. Ale jak by mohly ty kruhy být blízké Vatikánu, Radě bezpečnosti či Hradu, když visely v tělocvičně ve Staré Roli? Do nejblížší ze jmenovaných lokalit - tedy do Prahy - je ze Staré Role stotřicet kilometrů!
K výše jmenovaným příkladům záhadnosti připojuji ještě jeden nejmenovaný. Tedy nejmenovaný zdroj.
Tento zdroj je v médiích velice oblíbený. Škoda, že není aspoň trochu uchopitelnější. Aspoň natolik, aby blo možno pro tyto zdroje vytvořit novou kategorii v anketě TýTý. Kategorii Nejmenovaní. Ti nejlepší z nich by si určitě zasloužili ocenění, vždyť - všimněte si - dost často se o těchto nejmenovaných zdrojích hovoří jako o "dobře informovaných". Aspoň já ještě ani jednou neslyšel ve zpravodajských relacích, že by byly citovány "zdroje špatně informované".
Závěrem ještě prosbička: kdybyste se někdy dostali do kuloárů a pohybovali se v kruzích blízkých ústavě, nezapomeňte pozdravovat jejího ducha! Kdyby se ten duch náhodou ptal, od koho, že ten pozdrav je, tak samozřejmě od nejmenovaného zdroje.

 
habaděj
habaděj - 19.1.2012 18:23

Almega: smajlik - 26
to by znala ta tvá kolegyně co již odešla.

 
Almega
Almega - 19.1.2012 15:42

Nepochopila jsem,co to psal habaděj ??? To je jeho vlastní tvorba,či co??

 
Almega
Almega - 19.1.2012 15:40

Tak jsem vám sem nakoukla,co se zde děje....Nečetla jsem od začátku,tak nevím přesně,co se tu probírá,jen jsem zahlédla něco o J.Suchém.Tak já jsem jiná generace,ale kolegyně (již zemřela,byla ročník 1945),ta se mohla se S+Š úplně poo -.Já to samozřejmě chápala,bylo to v těch 50.a poč.60.let min.století něco nového a jiného! Z té doby oceňuji některá jejich tehdejší představení,písně a pod.Mají svoji hodnotu a úroveň,kam dnešní "hity" nikdy nedosáhnou...ALE: jako vše se jejich humor,a zvláště po úmrtí Šlitra,rozbliznul,Molavcová je mi minimálně sympatická,poslední,co jsem od nich viděla-měli nedávno výročí a tak dávali různé jejich od nejstarších až po nejnovější pořady- bylo vyčpělé,nudné,vychtěné,staromódní.Mladí okolo 20 let (jako mám dceru),ti to naprosto nesnáší....Suchý je sice dosti zachovalý seladon,ale je něco na tom,že v nejlepším se má přestat! -- a to on neudělal...Nyní je to jen odvar odvaru z odvaru....

 
Eduna
Eduna - 19.1.2012 10:31

Holinka: Také jsem se dívala na tu diskusi a doporučované knihy. Většina z nich je z žánru sci-fi a fantasy. A to vůbec nemusím. Pratchett, King - přímo horory, i náš Souček, to není můj šálek čaje. Od A.C.Clarka se mi libí pouze jeden citát:
"Žít jen proto, aby člověk žil je dost málo, život musí obsahovat hodnoty, pro které stojí za to žít".
Kniha Wilbura Smith: "Řeka Bohů" o starověkém Egyptě se mně docela líbila - I. díl. Je to však strašná bichle, což mně od dalších dílů odradilo. Každý máme jiný vkus. Ti mladší si na sci-fi a fantasy potrpí.

 
habaděj
habaděj - 19.1.2012 10:05

Holinka: smajlik - 55smajlik - 66

 
Holinka
Holinka - 19.1.2012 8:37



smajlik - 31smajlik - 31

Nevím, zda čtete každodenní články. Včera byla tato zajímavá debata, plno doporučovaných knih vůbec neznám, co vy?

http://www.stastnezeny.cz/index.asp?menu=3&record=24411

 
habaděj
habaděj - 18.1.2012 16:07

Nějak mě selhal kopírák. "Ž " se tam nějak vzpíralo, ale jistě to pochopíte.

 
habaděj
habaděj - 18.1.2012 16:04

1 - Jednoho krásného dne si zapomněla Marcela na stole koţené desky, coţ bylo natolik lákavé, ţe Béďa nedovedl odolat. Otevřel je a vytáhl dotazník, vyplněný úhledným dívčím písmem. Marcela se přihlašovala jako zdravotnice na nějaký dětský tábor. K přihlášce byl přiloţen obšírný a velice zajímavý ţivotopis. Vyplývalo z něj, ţe existuje-li vůbec někde na světě dokonalá ţena, je to bez konkurence Marcela. Není se také čemu divit, neboť dělnická rodina, v níţ vyrostla, jí poskytla ty nejlepší podmínky k progresivnímu růstu. Otec je sloupem našeho stavebnictví a bez matky by naše cukrárny zely prázdnotou. Také bratr se zapojuje do socialistické výstavby na jednom z klíčových pracovišť. A tak dále.
Kdyby ten ţivotopis četl Karel Marx, musel by zblednout závistí a povaţovat se za pravicového sociálního demokrata. Tento oslavný dokument nemohl nechat Bédu chladným. Plně sdílel názory těch, kteří tvrdí, ţe se skutečnost nemá lakovat narůţovo. Proto Marcelin ţivotopis s opovrţlivým úsměvem na rtech zmuchlal a štítivě jej vhodil do truhlíku. Potom vyňal ze stolu čistou čtvrtku a s gustem napsal:

 
habaděj
habaděj - 18.1.2012 16:02

2 -- Jmenuji se Marcela Jeţáková. Je mi sedmnáct let a jsem od narození slabomyslná. Známí o mně říkají, ţe jsem královna slepic. Jak jsem se mohla dostat na výběrovou školu, je učiněnou záhadou nejen pro mne, ale i pro celé moje okolí. Mám rovněţ silně narušený charakter, coţ se projevuje zejména tím, ţe špicluju a donáším. K práci s dětmi se hodím asi tak, jako rynglová povidla na vyleštěné parkety."
Hanopis zasunul Béďa do desek a ty poloţil na původní místo. Nic netušící Marcela je odnesla na místo určení, čímţ si později připravila i na ni nevídaný hysterický záchvat. Den nato totiţ vyváděla tak' ţe rodiče z obav o její zdraví spolu zase začali mluvit.
"Tohle není samo sebou," tvrdila máma, "ta holka něco špatnýho snědla! Přesně tohle dělala moje kamarádka Lída, kdyţ jí čtyřletý synovec nasypal do guláše jed proti potkanům." Táta byl jiného názoru.
"Je v tom," konstatoval ponuře. "Jako by člověk neměl i bez ní dost starostí! No, co se dá dělat. Zítra dojdu ke Králíčkovým a Bořivoj si ji bude muset vzít. Jsou sice oba ještě mladí, ale kdyţ si nedali pozor..."
Po těchto rozšafných tátových slovech dostala Marcela nový, ještě intenzivnější a propracovanější hysterický záchvat. Teprve po značné době se z jejího nesouvislého štkaní zcela vyčerpaní rodiče dozvěděli pravdu o podvrţeném ţivotopisu.

 
Eduna
Eduna - 18.1.2012 13:59

Jaguška: Myslím, že je dobré, alespoň to, že mladí vědí, že Božena Němcová byla spisovatelka, co napsala a nikde není psáno, že musí studovat její životopis. Ten jsme studovali my. V případě, že někoho tato spisovatelka zaujme jistě si zjistí o ní více. Považovala bych to docela za úspěch. Také znám podrobně pouze spisovatele, kteří mně zajímají o ostatních, vím že existují, popř. co napsali. To přece stačí. Ty jseš třeba fanda Suchého. Ostatní vědí, že existuje a třeba ho i nesnášejí. Dnešní děti se učí, že existoval Alois Jirásek, ale jeho knížky nečtou, způsob jeho psaní už dnešní generaci nevyhovuje. Nám mnoho věcí také nevyhovovalo. Každý má jiný vkus. Člověk by měl znát historii svého národa. Když chce studovat podrobnosti historie blíže, nechť je studuje. Také vím, že existuje jaderná fyzika, ale nezajímá mně. Zajímají mně jiné věci. Když si budu myslet, že si nacpu vše do hlavy, tak nakonec nebudu vědět vůbec nic, nebo si budu myslet, že vše znám a stejně to bude povrchní znalost. Nepodceňovala bych dnešní mladé. Samozřejmě, že někteří jsou ignoranti, ale někteří toho znají více než naše generace. Co se týká Krampola, mám známého, který pracuje v televizi. Tyto zábavné pořady jsou sestříhané. Je třeba ukazovat neznalost spíše než znalost. Ta by lidi nepobavila. V každé generaci jsou chytří a méně chytří, tak to je a vždy bude. Většinou ten, který si myslí, že je znalec všeho toho ví nejméně.

 
Jaguška
Jaguška - 18.1.2012 13:21

Dneska jsem si k žehlení pustila televizi Metropol - byla tam zrovna anketa, co ví mládež o Boženě Němcové a jaké má výročí. Jeden kluk věděl, že 150 let od úmrtí a několik málo dalších vědělo, že napsala Babičku. Načež reportér řekl, že dobrý, on že toho také víc neví. Nevím kde je problém jestli v těch dětech nebo v našem školství. Nedávno jsem večer přepínala televizi a narazila jsem na Nikdo není dokonalý. Krampola nemusím, ale zaujala mě otázka: Co je to ganža (ganja)? Nevěděla jsem to. Asi 8 z 10 lidí, převážně mladých, odpovědělo, že je to marihuana. Krampol to okomentoval tím, že kdyby se zeptal na Boženu Němcovou, tak nikdo nic neví a když se zeptá na hulení, tak to ví každý.

 
Eduna
Eduna - 18.1.2012 11:15

Jaguška: Nerada se vykecávám tam, kde není odezva. To nemá smysl.

 
Eduna
Eduna - 18.1.2012 11:13

Jaguška: Snažím se dávat různé příspěvky a také nikdo nereaguje. Občas se objeví "habaděj", nebo Holinka. Začínám pochybovat, že se tato diskuse chytne. Už jsem si říkala, že sem nic dávat nebudu. Zkusila jsem to opět. Teď zase na chvíli přestanu. Uvidíme dál.

 
Jaguška
Jaguška - 18.1.2012 10:39

Eduna: Čekám, kdo se přidá s něčím novým a nikdo nepřichází. Ráda si rozšiřuji obzory.

 
Eduna
Eduna - 18.1.2012 10:33

Jaguška: Semafor osobně mohu. Ale znám mnoho lidí, kteří se jenom při zmínce o Jiřím Suchým osypou- viz můj syn a je jich více. Tak prosím, také jinou literaturu, ať si každý, kdo nahlédne nemyslí, že tato diskuse je jen o Semaforu a neodchází hned pryč. Třeba, když to bude pestřejší, tak se diskuse rozběhne.

 
Jaguška
Jaguška - 18.1.2012 10:22

Kdyby v té televizi zase nic nebylo, podívejte se na představení divadla Semafor v televizi Metropol:
http://www.metropol.cz/videa/kultura-a-hudba/divadlo-semafor-uvadi-zivot-je-jen-nahoda-v-obnosene-veste/

 
Jaguška
Jaguška - 18.1.2012 10:18

Eduna: Tak jsem se ti mezi to vsunula - nerada.

 
Eduna
Eduna - 18.1.2012 10:15

Tak ta poslední myšlenka už se nevešla, tak ještě jednou.

Prý televize odcizuje. Prý lidé, kteří si už nemají co říct, sedí mlčky u obrazovky a po skončení programu jdou spát. Jestli to tak u vás funguje, tak je rada jednoduchá: sledujte televizi s lidmi, kteří mají vždycky co říct.

 
Jaguška
Jaguška - 18.1.2012 10:08

Jiří Suchý - Stanislav Štepka: Federální blues
Od Šumavy k Tatrám je predsa iba sveta kus
Od Šumavy k Tatrám je přece jenom světa kus
Od Šumavy k Tatrám znie naše federálne blues
Od Šumavy k Tatrám zní naše federální blues

Od Mariánských Lázní až k Spišské Nové Vsi se tyčí Kriváň Choč a Říp
Od Mariánských Lázní až po Spišskú Novú Ves som napočítal približně 1275 líp
Až pojedu zpátky spočítám je mnohem líp

Od Vltavy k Váhu som všade doma a nie host
Od Vltavy k Váhu jsem všude doma a ne host
Od Vltavy k Váhu postavme federýlní most

Je to z druhé poloviny osmdesátých let. K psanému textu chybí ta halekačka Od Šumavy k Tatrám - tatrám, tatráš, tatrá... a fujara.

Omluva za překlep - ty autobusy byly vypravené.

 
Eduna
Eduna - 18.1.2012 10:06

Ještě něco pro odlehčení. Ivan Krejčí napsal humoristické knížky "Nezoufejte! Jsou ještě horší děti než ty vaše" a "Nezoufejte v každé rodině je něco". Docela mně tyto knížky pobavily. Z té druhé cituji několik myšlenek, které uvádí autor ke každé povídce této knížky.
Míval ten život svá ustálená pravidla: nakupovalo se ve všední dny od osmi do šesti večer, v sobotu jen někde a pouze do oběda. V neděli dopoledne se šlo do kostela, odpoledne na fotbal. Chrámy byly prosté, fotbalové stadiony též.
A teď? Nakupujte, Nakupujte! křičí obchodní firmy. Postavili jsme vám chrámy plné zboží, valké jako fotbalové stadiony, tak nakupujte! Ve všední dny, v sobotu, v neděli, 24 hodin denně..., pořád!
Poznáte ještě, že je neděle?
Úvod k povídce "Kupujte, panáčkové, kupujte..... "

V dobách nedávno minulých bylo časopisů málo a noviny byly tenké. Moc to nevadilo, protože všechny psaly totéž a dvakrát zábavné čtení to nebylo. Ke všemu byl stálý nedostatek papíru. A to nejen novinového (to nás tak nebolelo), ale třeba i toaletního (to už nás zasáhlo na místech nejcitlivějších).
A dnes? Těch tlustých novin s barevnými obrázky, těch časopisů a nablýskanými obálkami...., kde se dnes bere tolik papíru? Dorazily k nám snad deštné pralesy a páchají hromadnou sebevraždu? - povídka "Dobrý nápad pro vydavatele časopisu".

Jsou věci první a jsou věci poslední. Oboje provázejí slzy, v případě věcí prvních většinou veselé. A ještě jeden rozdíl tu je: o věcech prvních se toho nažvaní rozhodně víc než o věcech posledních. Možná je to někdy chyba.... Povídka "Matka a pohřební řeč".
Některé jistoty jsme od malička brali za dané. Všem nám bylo jasné, že nemáme nahlas říkat, co si myslíme, že poručíme větru dešti a že ještě tato generace bude žít v komunismu. Zrovna tak jsme měli v sobě zakódováno, že děti mají vyrůstat v rodině. A když chce člověk založit rodinu, má se oženit. Nebo vdát. Tím nechci říct, že by i v nás občas nezahlodala nějaká ta pochbnost.
Zdá se, že některé geny zdegenerovaly. Jestli v našich dětech něco hlodá, pochybnosti to nejsou. Mají jasno.
K čemu nějaká svatba? - Povidka "Proč jsme si je bralí?
A už skutečně poslední autorova myšlenka:
Prý televize odcizuje. Prý lid&

 
Jaguška
Jaguška - 18.1.2012 9:57

Eduna: Alberta Camuse také neznám - další zaplněná mezera v nevědomostech. Já mám teď Suchého období, dokud nedočtu ten Kubistický portrét. O federálním muzikálu Nevesta predená Kubovi je tam jen malá zmínka a tak jsem si vzpomněla na federální blues. Muzikál je spolupráce Semaforu a Radošínského naivného divadla, Suchého a Štepky. Česká skupina putuje po Slovensku a Kuba se zamiluje do české Mařenky. V Praze se to nehrálo, ale do Bratislavy na to jezdily zvlášť vapravené autobusy.

 
Eduna
Eduna - 17.1.2012 18:14

Základní filosofickou otázkou je rozhodnutí, jestli život stojí či nestojí za to, aby byl žit. Vše ostatní - jestli snad svět je či není trojrozměrný, jestli lze lidské myšlení rozdělit do devíti nebo možná dvanácti kategorií - přichází až po této otázce. To už je jen hra, protože nejprve je třeba si odpovědět.
Albert Camus
Nositel Nobelovy ceny za literaturu - 1957

 
Jaguška
Jaguška - 17.1.2012 15:54

Eduna: habaděj: Murphyho zákony nemají chybu.

Kousek z knihy Daniela Razína (*1982) Kubistický portrét Jiřího Suchého:
Cítíte se být celoživotně ovlivněný díly nebo tvůrčím stylem některých autorů
J.S.: Ano, hlavně co do poezie bych řekl. Tam je to Vítězslav Nezval, Christian Morgenstern a kupodivu mě nesmírně zaujali i dekadenti. Třeba Jiří Karásek ze Lvovic a Oscar Wilde. Takže já jako komik jsem vyrůstal na dekadentech. V určité době na mě měl vliv i Vladimír Holan.
Jako autor jste byl ale často oceňovaný mimo jiné za původnost a novost...
J.S.: Ona ta původnost a novost je vždycky tak trochu s otazníkem, poněvadž každej člověk měl nějaké předchůdce, něco, co ho ovlivnilo, co ho oslovilo. Každý byl něčím ovlivněný. To je na tom kumštu hezký, že je to takovej řetěz a pořád se to vyvíjí. Člověk musí ale záhy opustit svůj vzor a najít si svou vlastní cestu.

 
habaděj
habaděj - 16.1.2012 21:24

Ať potřebuješ cokoli, vždy to najdeš až úplně vespod své tašky.
Nikdo není ve skutečnosti tak ošklivý, jak vypadá na pasové fotografii.
Usměj se, zítřek bude horší.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 
Eduna
Eduna - 16.1.2012 21:06

Několik Murphyho zákonů:
Může-li se něco pokazit, pokazí se to.
Nemůže-li se něco pokazit, pokazí se to.
Nic není tak snadné, jak se zdá.
Jakmile se do něčeho pustíme, něco jiného je třeba udělat dřív.
Každé řešení přináší nové problémy.
Příroda vždy fandí skrytým vadám.
Proti blbům není ochrany - jsou příliš vynalézaví.
Vždycky si lehejte co nejníž- z podlahy nespadnete.
Když se zdá, že se nám začíná dařit, zcela jistě jsme něco přehlédli.
Cítíte-li se skvěle, buďte bez obav, to přejde.

 
Jaguška
Jaguška - 14.1.2012 13:40

obrázek - P1116587.JPG
Tohle sice není literatura, ale hudba také patří ke kultuře. Josef Krček a jeho vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů. Chairé. Chairé byla dcerou Érota a Psýché a znamená radost. Dodnes se lidé v Řecku zdraví pozdravem chairé.

 
Eduna
Eduna - 13.1.2012 19:08

Jaguška: Také si myslím, že Suchý je nedoceněný.
Pamatuji si, jak jsme jako mladí stáli fronty na Semafor, když ještě byl ve Smečkách.
Zjistila jsem, že mnoho mladých ve věku do 40 a mladší Suchého vůbec neberou. Jsou dokonce tací negramoti, že neznají z jeho tvorby nic. Samozřejmě co se líbí mně, nemusí se líbit druhému. Ti nejmladší, se o něm už učí. Ale to se nedá dohnat. Mají jiné idoly.

 

-- Kompletní archiv diskuse --


Zvolte stranu: 1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.