Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Umíte si správně vybrat podprsenku? Poradíme, jak na to.

Umíte si správně vybrat podprsenku? Poradíme, jak na to.

Vybrat si podprsenku tak, aby nám správně seděla, nebývá vždy snadné. Každá z nás má jiné dispozice, stavbu těla, různě veliká ňadra… Často se stává, že podprsenka nesedí, jak by měla, a žena se v ní necítí dobře. Rady a tipy, jak správně vybírat podprsenku, pro vás má Lucie Bozděchová z www.braexpert.cz, které jsme položili několik otázek. Věříme, že pro vás budou vítanou inspirací, jak postupovat při výběru a nákupu nedílné součásti dámského spodního prádla – podprsenky.

Jak jsou na tom české ženy s podprsenkami? Nosí správná čísla?

Ač se mi to neříká lehce, české ženy jsou na tom s výběrem podprsenek stále velmi špatně. Zčásti je to vina jich samotných, neboť mají tendenci si přidávat kilogramy a podhodnocovat svoje poprsí, přičemž v důsledku malé informovanosti trvají na tom, že když tu kterou velikost nosí už 15 let, musí přeci vědět, že jim padne nejlíp. Zčásti pak mají máslo na hlavě výrobci a prodejci, kteří nabízí velikosti, které v reálu příliš neodpovídají téměř nikomu. správně vybrat podprsenkuBěžně jsou v obchodech dostupné velikosti 70-90 A-D, což když to řeknu s nadsázkou a ošklivě, jsou převážně velikosti pro tlusté a bez prsou (obvod 70 odpovídá až konfekční velikosti 38-40, košíčky A jsou pak spíše na lehce vystouplé bradavky, košíčky B na opravdu malá prsa, košíčky D, které už mnoho žen považuje za obrovské balóny, jsou pak na plnější, nicméně stále spíše menší prsa). Obvody menší než 70 pak v běžných obchodech prakticky nejsou k sehnání a prodavačky vám budou zarputile tvrdit, že se to ani nevyrábí. V reálu to vypadá tak, že velmi štíhlé slečny s konfekční velikostí 34-36 nosí něco, co je určeno pro ženy, které mají o 15 kg více. Další věc je ta, že se Češky bojí písmenek. Když se pak řekne, že má nějaká žena třeba velikost košíčku G, každý si hned představí, že musí mít prsa jako Pamela Anderson. Tento údaj však o reálné velikosti poprsí vůbec nic neřekne, neboť géčkový košíček je pro každý obvod jinak velký (reálně třeba 60G je svojí velikostí velmi podobný jako třeba 80C).

Jaké jsou známky toho, že podprsenka nesedí tak, jak by měla?

Prvním varovným signálem by pro každou ženu mělo být to, že necítí potřebnou oporu a musí si podprsenku během dne několikrát povytahovat. Když pak ostře zvedne ruce, obvod se hýbe a můžeme buď nahmatat či vidět část prsu pod spodním okrajem podprsenky. To by se nikdy nemělo stát, správně pevný obvod se ani v takové situaci nezvedne. Že je obvod dostatečně pevný, poznáme i tak, že za něj v klidovém stavu nejsme schopny dát více než 3 prsty při zapnutí na nejvolnější háček, kostice uprostřed hrudníku spočívají v klidu na hrudní kosti a neopírají se o prsa prakticky ve vzduchu. Jen takový obvod je schopný zajistit, že váha poprsí bude nesena z větší části jím a nebude spočívat pouze na ramínkách, což neprospívá ani pokožce pod ramínky, ani zdravému držení těla. Kostice by měly být natolik široké (na šířku prsu, nikoliv na průměr průřezu kosticí), aby netlačily do žádné měkké části prsu. Správně by kostice měla končit až na úrovni ramenního kloubu a podpažní jamky. V opačném případě hrozí, že se v prsou začnou v místě tření tvořit bulky, jež mohou zapříčinit až rakovinu prsu.

Může nošení špatného čísla podprsenky, nebo nenošení podprsenky negativně ovlivnit tvar poprsí?

Samozřejmě. Správnou oporu poskytuje pouze podprsenka správné velikosti a střihu, špatně zvolená podprsenka (či žádná podprsenka) může prsům spíš uškodit. Nejviditelnější je, že jsou prsa povislá. To je způsobeno tím, že podprsenka neposkytuje dostatečnou oporu a vazivo se povoluje. Takto povolený vaz už není schopen dále nést tíhu prsů. V extrémnějších případech se dokonce valná většina tukové hmoty přesune do spodní části prsů a ty pak působí spíše dojmem naplněných vaků. POZOR! Toto se netýká pouze velkých prsou, povislá mohou být i relativně malá prsa, přitom tomu ve valné většině případů lze zabránit právě správným výběrem prádla. Dalším problémem je to, že pokud nezajistíme dostatečnou oporu poprsí, mění se i celkový postoj, což má samozřejmě vliv i na to, jak vypadají ve výsledku naše prsa. Zásadní je v tomto ohledu fakt, že takovéto změny už jsou přirozenou cestou nevratné. Nicméně změny tvaru jsou to menší zlo, dopady na zdraví jsou mnohem závažnější.

Jak se tedy správně změřit a na co si při koupi podprsenky dávat pozor?správně vybrat podprsenku

Dobrá prodavačka vás zpravidla odhadne už od oka, ale pokud se chcete vydat na lov na vlastní pěst, rozhodně se vyplatí znát své míry. Obvod pod prsy měřte vždy při výdechu a velmi těsně. Toto číslo zaokrouhlete dolů a odečtěte ještě jedno číslo. Taková podprsenka by Vám s velkou pravděpodobností měla padnout (pokud naměříte např. 79, pravděpodobně bude správnou volbou podprsenka s obvodem 70, v některých případech dokonce 65). Obvod přes prsa nejlépe změříte v dobře padnoucí nevyztužené podprsence přeměřením přes bradavky. Pokud však takovou podprsenku ještě nevlastníte, pravděpodobně naměřené číslo nebude odpovídat a stejně se budete muset spolehnout na zkoušení. Obvodu se však držte a upravujte pouze velikost košíčku. Při výběru si dávejte pozor zejména na nejčastější chyby, které jsem zmínila výše. Dejte si také pozor, aby ramínka byla úměrně široká velikosti prsou. Příliš úzká ramínka stojí za řadou kožních problémů i bolestmi ramen a šíje.

Cenové rozpětí u podprsenek je velmi široké, je opravdu tak velký kvalitativní rozdíl mezi podprsenkou za 300 Kč a za 2 000 Kč?

Na cenu podprsenek má vliv hned několik faktorů. Výrobci kvalitního prádla investují velké částky do výzkumu na poli zdraví, materiálů i pohodlí, práci odvádí kvalifikovaná pracovní síla v odpovídajících podmínkách, do cen se pak promítají veškeré náklady na výrobu i dopravu, cena materiálu a v neposlední řadě i provoz prodejen s kvalitně školeným personálem. Toto všechno zaručí, že podprsenka skutečně bude správně sedět a při odpovídající péči i dlouho vydrží. Nic z toho se o levné podprsence říct nedá. Podprsenka je zkrátka něco, na čem se nevyplatí šetřit, nicméně v porovnání s tím, jakou službu udělá, nejsou jejich ceny nikterak závratné. U nás se dá sehnat kvalitní podprsenka v rozmezí 1 000 - 2 000 Kč.

Jak správně o podprsenku pečovat?

Většina novějších praček již je natolik šetrná, že do nich lze podprsenky bez obav dát. Také vždy používejte prací sáček. Ani tak však nedoporučuji prát na více než na 30 °C. Je vhodné se vyvarovat všech přípravků, jež obsahují chemická bělidla. Nejdůležitější pak je vyhnout se jakékoliv aviváži! Většina prádla obsahuje elastan, jehož vlákna aviváž snadno spálí a prádlo tak ztrácí pevnost i elasticitu. Pokud prádlo pereme v ruce, je důležité dbát na to, abychom nezdeformovali kostice či vyztužené košíčky. Vždy je také vhodné prát podprsenku se zapnutými háčky, eliminuje to riziko poškození materiálu během praní.

Co musejí splňovat speciální podprsenky, například sportovní či kojicí?

Taková podprsenka musí splňovat zejména to hlavní, co platí i u všech ostatních podprsenek. Musí správně padnout. U podprsenek, které mají být skutečně pevné, více než kdy jindy doporučuji vyhýbat se bavlně. Není pravdou, že pouze v bavlně může pokožka dýchat. Většina materiálů, z nichž se vyrábí kvalitní podprsenky, jsou velmi lehké a obsah bavlny mají nulový.

správně vybrat podprsenkuU sportovních podprsenek se zkuste vyhnout tzv. kompresním podprsenkám. Ty fungují tak, že prsa stlačí (obvykle i k sobě), aby zabránily jejich nežádoucímu pohybu. Dobrá sportovní podprsenka by měla každé prso uložit zvlášť, čímž se předejde zapaření mezi prsy a poskytnutá opora bude lepší než u kompresních typů. U většiny lepších značek také obvykle najdete několik různých typů určených pro různý stupeň zátěže. Existují varianty s kosticemi i bez nich, nedá se říci, které z nich jsou lepší, neboť pro každý druh pohybu se hodí něco jiného.

Co se týče podprsenek určených pro kojení, není vhodné kupovat je příliš brzy před plánovaným termínem porodu. Postava se totiž zejména ve vyšším stupni těhotenství mění velmi rychle. Kvalifikovaný personál by vám měl být schopen s jejich výběrem pomoci. Pozor je potřeba dávat zejména na dostatečně pevný obvod. Po porodu se totiž budou žebra vracet do původní polohy a je tedy nesmírně důležité, aby bylo kam utahovat (při koupi by podprsenka měla sedět velice pevně už při zapnutí na nejvolnější háček). Podprsenky určené pro kojení také obvykle mívají jiný střih než běžné podprsenky, neboť ve většině případů nemají kostice. Je tedy dvojnásobně důležité, aby byl materiál dostatečně pevný sám o sobě. Vždy si kupujte kojicí podprsenku tak, abyste se v ní cítila pohodlně ve chvíli, kdy jsou prsa nejnalitější. V té chvíli totiž potřebují nejvíce opory.


Nyní můžete soutěžit o poukázku v hodnotě 1 000,- Kč na nákup spodního prádla v přímo v butiku Dany Jiráskové ve Vodičkově ulici 34 v pasáži Lucerna v Praze 1. Soutěž najdete v pravé liště magazínu.

www.braexpert.cz


Lenka Tallová


26.7.2010   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 37   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Umíte si správně vybrat podprsenku? Poradíme, jak na to.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-39
HelenaPa
HelenaPa - 27.7.2010 7:00

Bambulka: nevím, co je IP smajlik - 97
Je to značka Chantelle, je kupovaná v kamenném obchodě (takže opravdu oriinál), na netu jsem ji nenašla. Jen se prý hemží různými padělky této značky.

 
Bambulka
Bambulka - 26.7.2010 20:48

HelenaPa: Fakt? Tyjo, takovou drahou jsem snad ještě neviděla. Dáš mi na ní odkaz do IP?

Já jsem s tou mou fakt spokojená, už jsem se rozhodla, že si budu kupovat v akci už jen tu samou (akorát obměňovat barvy) na netu.

Taky drží tvar, je krásná a ramínka se nezařezávají. Víc by se mi investovat asi nechtělo, jelikož zase nemám tolik peněz. Ale jak jsem se o ní bavila s mými kamarádkami, tak každá na mě čuměla s otevřenou pusou, že jsem nějaká fiflena, která si koupila takovou drahou podprdu. Jenže ty kámošky si do jedné kupují podprdy u Vietnamců.

 
HelenaPa
HelenaPa - 26.7.2010 20:48

Tedy tím je myšlena ta paráda z Francie.smajlik - 72

 
HelenaPa
HelenaPa - 26.7.2010 20:47

Tohle je ten můj zázrak
obrázek - podp(1).JPG

 
HelenaPa
HelenaPa - 26.7.2010 20:42

Bambulka: Moje nejdražší byla za necelý 3000 a stála za to. Kromě toho, že je nádherná, tak krásně drží a ve velikosti 85 G se mi ani její úzký ramínka nezařezávají. Ostatní mám tak od 1000 do 1500 a pořád myslím, že je to nejlepší investice (vedle kvalitních bot). Mívala jsem stejné problémy jako Majucha smajlik - 10

 
Bambulka
Bambulka - 26.7.2010 19:05

Já jsme taky roky nosila špatnou podprsenku, ale až pak díky jednomu článku jsem přišla na svou pravou velikost. Ze 80 B až C jsem přešla na 75 D a sedí skvěle. Kupuju si podprsenky v jednom obchůdku a naposledy jsem si koupila nejdražší podprsenku ve svém životě, za celých 7 stovek :-) Ale padne dokonale a navíc je i pěkná a má kvalitní materiál. No prostě láska na první pohled :-)

 
marbii
marbii - 26.7.2010 18:22

smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5

 
Sofffie
Sofffie - 26.7.2010 18:08

majucha: což o to, podprda je to pěkná a držela by mi pevně i moje 70F (F jako Fujtosemselek), ale já mám problém s bradavkami, jak jde středem košíčků šev, tak mi to bolestivě rozedírá ono nádobíčko smajlik - 76 smajlik - 87

 
evropka
evropka - 26.7.2010 14:48

mám jednu známou a ta nemá snad ani kopřivku,nemá nadělíno ani ň!!!já to nechápu jak to nahoře rozdělujousmajlik - 26smajlik - 26

 
Nika1
Nika1 - 26.7.2010 14:48

Když si vezmu těsnou podprdu na obvod, tak se mi zařezává do špeků na zádech. Já vůbec nevím. Mám asi 90 D, ale podle článku je mi na obvod velká. Takže 85 E?

 
pavluška
pavluška - 26.7.2010 14:32

Do obchodů se spodním prádlem vcházím s tím, že se ptám, co nejmenšího tu maji na obvod 70 až 75. Většina košíčků "A" mi je stejně velká, a i když sháním bílou hladkou podprdu, jsem ráda, že si odnesu alespon černou krajkovou..smajlik - 85 Myslím, že při nenošení podprdy chlapi žádné problémy nemají, takže já jsem většinu času taky bez ní.. Podprdu nosím jen tehdy, potřebuji-li kvůli oděvu prsa imitovat,což se s některými extra vycpanými pushapkami daří...

 
štoudev
štoudev - 26.7.2010 14:20

Linda: smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34 jestli chceš, já se ti v ní vyfotím smajlik - 34

evropka: smajlik - 68smajlik - 60

 
Linda
Linda - 26.7.2010 14:17

majucha: smajlik - 60smajlik - 60smajlik - 60 ty vago, tusit ze vlastnís neco takovýho, tak jsem Ti prolezla prádelník a ne sklepsmajlik - 42

 
evropka
evropka - 26.7.2010 14:14

majucha: no tak za tu bych dala poslední prachysmajlik - 47

 
evropka
evropka - 26.7.2010 14:13

já si snad ty kozy vyfotímsmajlik - 68smajlik - 68ale je to lemax....jinak je u nás wonderbra ale dvojková jakost,takže když mají 95 obvod,tak taky najdu malý poklad,ale to je málokdy...ale zato za neskutečně dobrý ceny

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-39
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 126102.
Archiv anket.