Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Naštvala se, ustřihla korzet a vynalezla podprsenku

Naštvala se, ustřihla korzet a vynalezla podprsenku

Pro mnoho kultur i historických epoch byla ideálem krásy žena s velmi útlým pasem. Ženské tělo tak bylo formováno do tvaru přesýpacích hodin pomocí různých šněrovaček a korzetů. Historie těchto součástí ženské výbavy sahá přibližně až do doby 1 700 let před naším letopočtem. První korzety a šněrovačky se začaly objevovat na Krétě a v Egyptě.

V Evropě jsou zmínky o šněrovačkách již ze 13. století, největšího rozmachu ale dosáhly v 16. století na španělském dvoře. Období renesance diktovalo ženám módu širokých krinolín, ke kterým neodmyslitelně patřil vosí pas. Brzy se tato móda rozšířila do celé Evropy, krinolínaa život žen z vyšší společnosti se tak stal poměrně nepříjemným.

Správná dáma několikrát denně omdlí

Již od útlého dětství byly děvčátkům oblékány šněrovačky a korzety, které vyztužovaly velrybí kostice, lepenka, kůže, ale také železo nebo dřevo. Konstrukce se postupně utahovala víc a více, až se dosáhlo kýženého výsledku. Některé ženy pak měly v pase třeba jen 40 centimetrů. Byly i takové, které pro získání absolutní dokonalosti neodkládaly korzety ani v noci.

Že byl tento způsob nepřirozeného tvarování ženské postavy zdraví škodlivý, je asi jasné. Nejenže celý oděv i s konstrukcí byl velmi těžký (mohl vážit i více než 8 kg), ale neustálým tlakem se deformoval pas, hrudník i pánev. Zmenšoval se objem plic, ale i žaludku, jater a sleziny, následkem čehož měly tyto orgány poškozené funkce. Není divu, že takto „vylepšené“ ženy často omdlévaly. I z toho se ale udělala přednost – patřilo k dobrému vychování, že dívka či žena z vyšších kruhů ve společnosti občas ztratí vědomí.

Nošení korzetů mělo své zastánce i odpůrce. Zatímco lékaři bili na poplach a zdůrazňovali, že se jedná o zbytečné hazardování se zdravím, byli i tací, kteří ho obhajovali. Domácí vševěd v r. 1909 píše: "Odloží-li žena korset ... může to vésti ke zkřivení, vybočení páteře a skutečnému zmrzačení celého těla, neboť břemeno, jež se tím ukládá zesláblým svalům zad, šněrovačkastává se přímo nesnesitelným."

Vzbouřila se a ustřihla kus korzetu

Vosí pasy a pevné korzety a šněrovačky se na výsluní udržely několik set let. Až na počátku 20. století se nezdravému módnímu diktátu postavila Mary Crosby. Prohlásila, že už nebude nosit žádné korzety, šněrovačky a těžké výztuže, a ze své šněrovačky jednoduše odstřihla spodní dvě třetiny. Světlo světa tak spatřila podprsenka.

Dnes se různé šněrovačky a korzety opět těší oblibě, avšak s nerozumným módním diktátem už naštěstí nemají nic společného. I když... při prohlížení fotografií jsem zjistila, že i naše současnice jsou schopné sešněrovat si pas do neuvěřitelných rozměrů.

Meryl


29.8.2012   Rubrika: Móda   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Naštvala se, ustřihla korzet a vynalezla podprsenku

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Latimeria
Latimeria - 30.8.2012 11:57

Domácho vševěda jsme měli doma. Pokud mě paměť neklame, byla tam znázorněna anatomie ženy s poukazem na deformace vnitřních orgánů po trvalém nošení korzetu a s toho plynoucí zdravotní rizika. Mrzí mě, že ty knihy (tři díly) nemám v knihovně...

 
kubikm
kubikm - 29.8.2012 18:26

Almega: např zpěvačka Cher

 
Almega
Almega - 29.8.2012 7:15

Jsem ráda,že se dnes podobné nesmysly nenosí,já mám nejraději pohodlí i za cenu,že nejsem oháknutá a la mode...Prý si taky některé osoby chtivé útlého pasu nechají vyoperovat žebra...

 
dadka
dadka - 29.8.2012 6:54

Nic pro mě...mám ráda pohodlí,nesmí mě tlačit ani oblečení, ani boty..

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 55290.
Archiv anket.