Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak spravedlivě rozdělit dědictví?

Jak spravedlivě rozdělit dědictví?

Právě teď s manželem stojíme před jedním problémem a moc by nás zajímaly názory jiných lidí. Mohlo by nám to pomoci k tomu, abychom si všechno více ujasnili.

Jsme už v letech, máme dvě dospělé děti, které samy mají rodiny s velkými dětmi. Poslední dobou pomýšlíme na sepsání závěti. Myslíme si, že je dobré uvést všechny důležité věci do pořádku, a svým blízkým tak do budoucna ušetřit případné nepříjemnosti. Určitě se mnozí z vás setkali s tím, jak nechutné tahanice se kolem dědictví často strhnou.

Proto si myslíme, že z naší strany by všechno mělo být ujasněné, a chceme závěť sepsat v době, kdy nejsme pod žádným tlakem – zdravotním nebo jakýmkoli jiným.

Přesto jsme narazili na oříšek, který jaksi neumíme rozlousknout, a budeme vděčni za vaše názory a zkušenosti.

Váháme totiž, jak přesně dědictví pro naše děti rozvrhnout, aby to bylo spravedlivé.

Jak jsem psala, obě naše děti, syn i dcera, už mají své rodiny a své životy. Každý z nich žije jinak, v jiném materiálním zabezpečení. Synova rodina je na tom podstatně lépe než rodina naší dcery.

Stojíme před dilematem: rozdělit jim všechno přesně napůl, aby z toho, co po nás jednou zůstane, měli oba stejně? Nebo přihlédnout k jejich situaci a v závěti to mít na zřeteli? Jinými slovy – myslíte, že by bylo spravedlivé, kdybychom synovi dali méně než dceři? Synovi by menší část dědictví nijak neublížila, zatímco pro dceru by větší část mohla být výraznou pomocí.

Abyste nám rozuměli, obě děti máme stejně rádi a záleží nám na tom, aby byly spokojené a žilo se jim dobře – jako každým rodičům. Nechceme ublížit žádnému z nich. Jen přemýšlíme, která varianta správná. Žádný velký majetek nemáme, jedná se v podstatě hlavně o byt a malou chatu.

Co myslíte? Jak to vyřešit, abychom nikomu neublížili a žádný z nich se necítil špatně?

Předem děkuji za všechny vaše postřehy.

Františka


25.11.2008   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 62   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak spravedlivě rozdělit dědictví?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-62
Fuchsikova
Fuchsikova - 3.1.2023 17:22

Dědictví, na tom se dá vždy domluvit. I když jsou věci, které by člověk raději po úmrtí ani dělat nechtěl. Třeba právě vyklízet byt nebo dům. Raději jsem si na to vzala firmu https://vyklizenihradeckralove.cz/ , která vše vyklidila a přebrala.

 
Koutnamartina
Koutnamartina - 29.7.2022 23:50

Já jsem v dědictví po mámě dostala byt. Jelikož už jsem měla své bydlení vyřešení, tak jsem se rozhodla ho prodat. V Praze jsem si našla realitku prodejnemovitostipraha.cz , která má asi dobré zkušenosti, protože byt se prodal během pár dnů a za dobrou cenu.

 
Rozehnalova
Rozehnalova - 6.1.2021 13:40

Před rekonstrukcí jsem musela vyklidit byt, který mi připadnul v dědictví po babičce. Hledala jsem firmu z plzně, která by měla velké auto a dokázal zlikvidovat staré vybavení bytu i osobní věci. Dobře jsem se domluvila u společnosti https://vyklizeniplzencz.cz/ , která to vyřešila rychle bez problémů

 
ivanka386
ivanka386 - 31.10.2019 19:48

Pěkně napsané. Já mám kamarádku, která je teď v dost podobné situaci. Její babička jí totiž odkázala dům. To se ovšem nelíbí ostatním členům rodiny, kteří se ji o něj snaží připravit. Právě z tohoto důvodu se rozhodla pro zalozeni sverenskeho fondu u https://www.alphacitizen.com/cs/ Díky tomu bude mít dům ochráněný po všech právních stránkách.

 
Betyyna
Betyyna - 26.11.2008 17:30

denda04: ano, nyní jsme měli dědické konání po tchýní, měla dvě děti: manžela a jeho sestru, která již zemřela. Dědil proto polovinu manžel a 3 vnukové po zemřelé dědili druhou polovinu (rozdělenou na 3 díly) takže nikdo nebyl ošizen. (smajlik - 68 výše našeho dědického podílu není tajná - 1250.-Kč, tchýně neměla nic než starý nábytek a starou TV)

 
denda04
denda04 - 26.11.2008 12:58

Bety: mam-ča: sarobrouk: ano je to tak nebo to vím ,ze zkušenosti po manželově mamince vše rovno 4xsmajlik - 68smajlik - 64smajlik - 68 my s manželem jsme vše vybavovali dali manželovi plnou moc ,aby tam nemuseli chodit dopadlo vše OK

 
denda04
denda04 - 26.11.2008 12:51

vranoj: tak to je taky fakt máš pravdu a jistotu ,že budeš mít penize na vše jsem pro
smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
sarobrouk
sarobrouk - 25.11.2008 21:52

adelka1: A na co máš teda sepsanou závěť? Když nikoho nechceš zvýhodnit a vše má být rovným dílem, tak není potřeba nic psát, to je přece automatické.

 
mam-ča
mam-ča - 25.11.2008 20:43

Bety: Taky to tak vidím. Děděním ze zákona děti o nic nepřijdou, a Františka s manželem si nemusí už teď zadělávat na problémy v rodině.
Nikdo neví, co ho ve stáří čeká. Možná budete některý z vás potřebovat péči ve stáří, či nemoci. Pokud tu péči bude poskytovat jen jedno z dětí, pak bych se přikláněla k jeho zvýhodnění v dědictví. Pokud se budou starat oba dle svých možností, zaslouží si oba stejně.
Ale nač vyhrnovat nohavice, když brod je ještě daleko.
Užívejte si svého majetku po libosti, a dělení nechte na "ažpak".

 
Betyyna
Betyyna - 25.11.2008 20:12

Já být Františkou, tak si užívám pohodlí, dokud se dá, a dědictví bych ponechala dle zákona...

 
Betyyna
Betyyna - 25.11.2008 20:10

Abych řekla pravdu, pisatelku jsem vůbec nepochopila. Pokud chce dělit spravedlivě, na to nepotřebuje žádnou závěť - spravedlivě se dělí mezi dva sourozence ze zákona, tudíž závěť netřeba. Syn i dcera jsou přece oba její děti. Nebo chce jednoho z nich potrestat za to, že se mu vede nyní finančně lépe? Co když v budoucnu tomu tak nebude - přijde např. nemoc? Synovi by možná menší část NYNÍ neublížila finančně, ale morálně??? Protože se mu lépe daří, tak je méně synem? smajlik - 66

 
UVita
UVita - 25.11.2008 18:10

A jak jsem se níže dočetla, tak souhlasím s názorem, aby si za peníze, které mají, trochu užili formou lázní, ovoce apod. Celý život pracovali, tak ať si něco dopřejí. A nemovitosti rozhodně dělit na půl.Pokud se tomu druhému něco nebude hodit, tak si to prostě vymění mezi sebou nebo se jinak domluví, třeba, že to prodají.smajlik - 75

 
UVita
UVita - 25.11.2008 17:52

Dědici si málokdy myslí, že to bylo spravedlivé. Já jsem takto prakticky ztratila otce kvůli dědictví po matce. Sama jsem si už závěť vyhotovila, protože sice nejsem tak stará, ale trápí mě nemoc.
Já bych to rozdělila každému stejným dílem. Máte 2 děti a myslím, že nezáleží na tom, že syn je na tom teď lépe. Ono se všechno může obráit a i jemu třeba budou peníze v budoucnu potřebné. Kdybyste dali dceři víc, garantuji, že na 90% končí jejich sourozenecký vztah. A to přece nechcete.

 
Kremzina
Kremzina - 25.11.2008 15:52

A barák má sestra, která k rodičům pravidelně jezdí, ráda tam zahradničí a vůbec se stará smajlik - 95

 
Kremzina
Kremzina - 25.11.2008 15:51

Ono je hlavně ošemetné počítat hodnotu domu nebo bytu, ve kterém někdo bydlí. Ti lidi přece nepůjdou na ulici, aby někoho vyplatili. Jsme 4 sourozenci, rodiče žijí a aby nechutným tahanicím předešli udělali darovací smlouvy tak, jak jsme se dohodli a taky dle zájmu. Já bych třeba barák, ačkoliv relativně nový (30 let) nchtěla, nejsem barákový typ. Ale hodily se mi peníze na koupi bytu. Bráchové nechtěli ani byt ani barák tak dostali pozemky, díky stavbě nedaleké dlnice jim taky nesou peníze. Fakt jsme neřešili, zda někdo dostal míň nebo víc.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-62
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77183.
    Archiv anket.