Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Bydlení na jednom pozemku s tchánovci. Je to rozumné?

Bydlení na jednom pozemku s tchánovci. Je to rozumné?

Potřebovala bych slyšet nezaujaté názory a zkušenosti. S manželem nejsme v tomto směru za jedno a naše názory se rozcházejí. Myslím, že každý z nás má kus pravdy, ale zároveň nechce ani jeden ustoupit. Pokusím se být stručná. Jde o bydlení a možnost začít stavět na pozemku rodičů mého manžela.


Žijeme na vsi a stěhování do města neplánujeme. Já tady pracuju jako učitelka na prvním stupni ZŠ, manžel dojíždí za prací do blízkého menšího města. Máme dvě malé děti, dvojčata, kterým je tři a půl roku a chodí už do školky. Bydlíme ve tři plus jedna v malé bytovce přímo zde na vsi. Je to obecní bydlení, platíme nájem.


Teď, když jsem po mateřské nastoupila do práce, přišel manžel s návrhem, že bychom si mohli vzít hypotéku a postavit vlastní domek. Nic velkého ani honosného, prostě nějaký baráček tak akorát pro naši rodinu. Ta představa se mi zalíbila, manžel vydělává slušně, určitě bychom hypotéku zvládli. Když s tím přišel, tak jsem v podstatě hned začala přemýšlet, kde bychom teda stavěli a že by bylo dobré objet volné pozemky v okolí. Jenže muž už měl v tomto ohledu jasno. Mluvil už prý se svými rodiči (svůj plán se stavbou domu tedy nejdříve konzultoval s nimi a až potom se mnou!) a ti mu nabídli část jejich zahrady, která by se mohla rozdělit na půl, ale prý by to bylo zbytečné, když jsme jedna rodina. Manželovi se tato varianta velmi zamlouvá proto, že ušetříme za pozemek a také proto, že pozemek rodičů je na opravdu krásném místě.


Já z toho ale nadšená nejsem, což muž nedokáže pochopit. S jeho rodiči se totiž moc nemusím. Je to oboustranné. Když jsme se vzali a narodila se nám dvojčata, bydleli jsme u nich, nechali nám celé horní patro, prakticky plně vybavený byt. Bylo to hodně náročné soužití. Jejich návštěvy každý den, nevyžádané rady ohledně všeho - péče o děti, uspořádání domácnosti, vaření. Byli jsme tam jako pod kontrolou. Manžel to tak nevnímal, ale já byla na mateřské a soužití s tchyní, která je v domácnosti, prostě nešlo.


Vydržela jsem to rok a půl a pak si prosadila odstěhování do bytovky na druhém konci vsi. Tím se situace uklidnila, tchyně to k nám měla pěšky poměrně daleko, takže jsme se navštěvovali a vídali méně často. Pravda, hlavně ona byla hodně uražená, že jsme se odstěhovali a radši platíme nájem, než abychom bydleli u nich v podstatě zadarmo (jenom za režie), ale časem se to trochu setřepalo a vztahy začaly být celkem přijatelné.


Až tedy do této doby, kdy přišel manžel s nápadem na stavbu na pozemku svých rodičů. Argumentuje nejen výhodností ohledně ceny, ale i tím, že to bude jiné, že to nebude to samé jako když jsme bydleli přímo u nich. Jenže ono to má ještě jeden háček - platit hypotéku a zároveň nájem ve stávajícím bytě bychom nezvládli, po dobu stavby bychom se tedy dočasně nastěhovali zpět do toho jejich baráku, kde je ten byt po nás stále volný.


A já z toho mám strach. Pamatuju si, jak bylo to soužití náročné, jsem ráda, že teď už je to v klidu. Mám obavu, že jakmile u nich budeme bydlet, vše se zase vyhrotí a už se to nikdy neuklidní, jelikož i po odstěhování do svého budeme vlastně stále v jejich bezprostředním dosahu.


A teď co? Muž má jasno: vzít hypotéku a začít stavět na pozemku rodičů, nastěhovat se zatím k nim. Já bych chtěla pořídit pozemek jinde, klidně ve vedlejší vsi a ano, nastěhovat se po dobu stavby k nim, nějak to přežít s vidinou, že je to dočasné a až bude hotovo, odstěhovat se dál z jejich vlivu.


Co byste udělaly za těchto podmínek a možností vy? Stál by vám pozemek zadarmo za následující roky bez soukromí a pod drobnohledem partnerových rodičů, hlavně tedy maminky, za to? Žije tak některá z vás? A jak to funguje? Já co slyším kolem, tak nikde takové blízké soužití nedělá dobrotu. ale kdo ví, třeba jsou i výjimky. Já se jen obávám, že my tou výjimkou nebudeme.

Julie


20.5.2016   Rubrika:   |   Komentářů 51   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bydlení na jednom pozemku s tchánovci. Je to rozumné?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Lulakova
Lulakova - 17.5.2023 7:50

Ahoj ahoj holky, jestli budete některá řešit stavbu domku, tak já bych mohla doporučit firmu na podlahy, omítky a fasádu. Vše jsem si nechala udělat od http://omitkyapodlahy.cz/ a musím teda říct, že paráda. Opravdu dobře udělané

 
Drapalova
Drapalova - 2.1.2023 19:01

My takhle bydlíme a úplně v pohodě. Manžel stavěl s otcem totožné domy na jednom pozemku současně a hodně se tak i ušetřilo, hodně se toho dělalo svépomocí atd... Já jsem třeba i hodně dobře na začátku stavby sehnala lešení v Praze od firmy https://www.leseni.cz/

 
Lucinka258
Lucinka258 - 22.10.2019 21:05

Já jsem ráda, že vycházíme s rodiči i rodiči partnera dobře, ale bydlet bych ani s jedněma nechtěla. Máme malé děti, takže babička na hlídání se nám hodí. Bydlíme všichni v jednou městě, takže se často navštěvujeme. Pronájem bytu jsme hledali tak nějak mezi oběma rodiči a našli jsme ho přes https://www.psn.cz/property/pronajem-bytu a jsme spokojeni jak s bytem tak i s jeho lokalitou.

 
Veronaska
Veronaska - 2.4.2019 19:48

Já jsem bydlela s manželem v Praze, po 15 letech už jsem toho města měla dost, tak jsem se rozhodla, že se přestěhujeme na vesnici, prodej jsem vyřešila opravdu rychle díky realitní kanceláři https://www.edoxreality.cz/, která dokázala na náš dům sehnat kupce za 3 týdny.

 
Anče
Anče - 25.7.2016 20:36

smajlik - 76Julinko,jestli tohle uděláte,budete nešťastná a může to skončit i velkým problémem - pro Vašeho manžela to bude dobré bydlení,nebudete mít v něm zastání v případných rozepřích-které jistě přijdou...nedělejte to,zabraňte tomu i za cenu,že nebudete stavět.Lepší smajlik - 66mít dobrou rodinu v bytovce,nežli peklo na zemi v baráčku....

 
aquarius
aquarius - 14.6.2016 17:18

Nedělejte to,dejte na radu všech kdo sem napsal.
Jsem v důchodu a mám to samé jenže obráceně,žiju na pozemku mojí dcery a věřte že je to totéž,nemělajsem to dělat odejít bydlet k dceři.Věřte tomu.smajlik - 26

 
Haninka
Haninka - 26.5.2016 12:29

Arna: Bellana: Já jsem si jí letos dala do truhlíku do dobré země na bylinky a je nááádherná ... smajlik - 68

 
Arna
Arna - 24.5.2016 22:47

Bellana: smajlik - 68Mně ta petrželka taky nechce růst, ale libeček je jak adéla.smajlik - 68
My si pořizovali taky domek po 50, ale jen malý. Jak já říkám: takový, aby se nám sem nikdo z parchantů nenakvartýroval.smajlik - 68
Sousedka má maminku svou i bývalého partnera na druhém konci Budějc a jak by byla ráda aspoň jednu mít vedle. No tak jsem nastoupila na řadu já a vodím jí malého do školky.

 
Bellana
Bellana - 24.5.2016 21:19

Arna: S tím rozletem jsem to myslela takto: pro koho je snazší odjet na pár let (nebo na pořád) za prací na druhý konec světa? Ten, kdo bydlí v bytě nebo ten, kdo má na starost dům? Rodiče spíš nutí své potomky, aby se nastěhovali do jejich domu, který jim dal tolik práce, než do bytu, ať už je jakýkoliv. Řečeno s Nerudou, dům nohy víže.smajlik - 2
Když jsem celé dny v práci, tak si pro tu petržel na zahrádku nevyběhnu. Zvlášť když mi tu nechce růst. Já začala toužit po domě až po padesátce a pořídili jsme si ho až skoro v šedesáti, když ho začal chtít i manžel. Kdyby ale Bakala nebyl takový krkoun, spokojeně bychom zůstali v bytě a těch pět peněz utratili za cestování. Naše děti stejně zůstanou ve světě.

 
PEGG
PEGG - 24.5.2016 13:11

Arna - 24.5.2016 8:33 vždycky to je věc názoru a priorit.
Mám za sebou jak barák se zahradou, tak byt v paneláku s balkónem. Každé má něco. Ano, i pro mě je bydlení v domečku příjemnější, ale postavit barák není žádná legrace, stojí je to spoustu peněz, nervů a času. Většinou na nějaké výlety nezbývají peníze a ani čas. A znám spoustu rodin, které to nakonec rozdělilo. Táta v práci a na stavbě. Máma v práci, doma vařit pro řemeslníky, postarat se o děti, domácnost, letět na stavbu, pomoct v rámci svých možností. Takže za mě barák jen v případě, že si ho nechám postavit.smajlik - 105

 
Arna
Arna - 24.5.2016 8:52

PEGG: Bellana: A ještě k té práci kolem domu, dnes si většina lidí udělá zahradu tzv. bezúdržbovou, tedy takovou co dá min.práce. Koho baví pěstovat zeleninu, ten se tomu věnuje víc.
Hodně lidí v bytech si pořizuje zahrádku někde na okraji, v zahrádkářské kolonii. Co je lepší? Vyběhnout z domu a utrhnout si petrželku do polévky nebo jet na kole, autem na zahrádku? Nebo pracovat po chvilkách, podle počasí nebo jet na tu zahrádku za městem a když tam přijedu, ono začne pršet, dojedu domů a zas neprší atd.smajlik - 68

 
Arna
Arna - 24.5.2016 8:44

Bellana: smajlik - 68Pobavilo mě že domek brzdí člověka v rozletusmajlik - 68
My si postavili malý domeček na důchod a pokud to půjde, zůstanu tu, až ne, prodám a půjdu do bytu. Nejsme tu satelit v pravém slova smyslu, pár důchodových, ale víc mladých s dětmi. A když vidím ty mladé jak si užívají, děti běhají po zahradě, máma uklízí a vaří večeři a děti dovádějí v bazénu, na trampolíně... Pokud by rodiče s těmi dětmi jeli na výlet či s nimi jeli za nějakými aktivitami, kdy ta máma uklidí a uvaří večeři?
A neznamená že ty mladé rodiny jsou jen kolem domů, oni jezdí také, jedni na kolech nebo s karavenem, druzí k moři se potápět, sousedka jezdí s dětmi po památkách, do přírody,...

 
Arna
Arna - 24.5.2016 8:33

PEGG: Jak jsi přišla na to že byt je lepší? Ono jak pro koho, kdo je zvyklý na venkov a přírodu, tomu by v bytě,třeba i s terasou bylo hodně úzko. Ostatně, víš kolik stojí byt s terasou? Tedy aspoň 3+1, když mají dvě děti.
A teď si představ jak ty děti běhají po terase! Jak tam mají bazén, třeba i ten nejmeší. Jak se pubertální dcera chce opalovat na terase a on si tam klidně jde táta pít kafe!
A už vůbec nemluvím o hlučných sousedech.

 
Nofar
Nofar - 24.5.2016 8:12

Nesla bych do toho. Prece jen si myslim, ze je treba urcita vzdalenost mezi tchanovci a rodinou potomka prave proto, aby mohly vztahy dobre fungovat.

 
Almega
Almega - 24.5.2016 8:10

Já bych zůstala v bytě,na barák se vykašlala.Jednou ho asi manžel zdědí,tak třeba na důchod by to bylo dobré řešení:staří již nebudou...Jinak není jisté,že děti,až vyrpstou, budou chtít zůstat na vsi,každé půjde někam jinam,i do světa,a nový barák by zůstal vlastně nevyužitý.Nechápu ze své pozice stínové tchýně,jak je možné se furt do mladých navážet a otravovat je!

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-51
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76958.
    Archiv anket.