Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

I peřiny potřebují správnou péči

I peřiny potřebují správnou péči

Máte peřiny, do kterých je radost ulehnout? A víte, jak se o ně správně postarat? Přečtěte si pár tipů, jak zajistit, aby vám lůžkoviny vydržely co nejdéle pohodlné a zdravotně nezávadné.

Nezvaní hosté

Jsou menší než hrot mikrotužky, sdílí s námi nejen naše lůžko a jejich počty šplhají do astronomických čísel. Správně. Jde o roztoče. Chutná jim naše odloupaná kůže, vlhké a vyhřáté prostředí lůžkovin milují. To, co nám způsobuje alergie, jsou jejich výměšky. Jednou provždy se jich nezbavíme, ale jejich počty lze významně snížit nebo se od nich lze (alespoň v posteli) izolovat.

Jak se starat o peří

Naše babičky své duchny často větraly. A dělaly dobře. Významně tak snížily vlhkost v peřinách. Výhodné je větrání v mrazivém počasí. Dnes máme k dispozici i čištění peří. Některé rychločistírny poskytují v podstatě jen profoukání peří studeným vzduchem. Profesionálové nabízí rozdrcení slepených chomáčků peří, profoukání párou o teplotě 350 °C, která roztoče zničí, dezinfekci a sušení. Poté vám vyčištěné peří zašijí do nové sypkoviny. Dejte pozor, aby – pokud bude prošívaná – tvořily stehy uzavřené obrazce. Pokud tomu tak není, sesype se vám peří na jeden konec duchny a nepůjde přesypat zpět.

Syntetika šetří práci

Máte-li peřiny z dutého vlákna, údržba vám velké vrásky dělat nemusí. Stačí vám totiž jen pračka. Neocenitelné, pokud máte malé děti. Prát duté vlákno lze i při teplotách kolem 90 °C, ale mají-li peřiny nějakou speciální úpravu, doporučují výrobci pouze 40 °C. Pro vyplavení roztočů a jejich vajíček z peřin je důležité prát ve velkém objemu vody. Pokud trpíte alergií na roztoče, mohou se vám hodit bariérové povlaky proti roztočům. Tyto povlaky jsou hustě tkány a brání roztočům v přísunu živin z vašeho těla. Také by měly chránit vás před jejich výměšky.

V peřinách trávíme třetinu života. Jediná cesta, jek prodloužit jejich životnost, je nezanedbávat jejich údržbu. Jen tak bude váš pelíšek nejen pohodlný, ale i zdravý.

 

www.dobry-spanek.cz

Převzatý čánek


14.9.2009   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - I peřiny potřebují správnou péči

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
TerkaBay
TerkaBay - 30.9.2016 10:47

Tak já myslím, že každá ženská, kor máma ví, že o peřiny a o vše je potřeba pečovat, naštěstí nikdo doma není alergik, takže to nemusím úplne "hrotit" ale běžná údržba je samozřejmostí. My třeba máme všichni přikrývky od Picasa na celý rok http://www.picaso-m.cz/prikryvky/prikryvka-mirabell-4-rocni-obdobi/ a je to moc praktické a příjemné :)

 
Boubel
Boubel - 14.9.2009 19:41

Puboš je alergik na roztoče, takže mu peru povlečení i peřinu každý týden. Ale dneska má být ve Víkendu na nově reportáž o roztočích, tak se juknu, zda-li mi neřeknou něco nového smajlik - 42

 
Jarča*
Jarča* - 14.9.2009 13:07

Hanča: Taky jsem stará struktura, moje starostlivá maminka mi dala udělat spoustu polštářů a prošívaných dek, ale já zatím o ničem jiném neuvažuju, spí se nám v tom dobře, alergii nikdo nemáme, tak co...smajlik - 58

 
Hanča
Hanča - 14.9.2009 12:47

tak já jsem ještě stará struktura a spíme pod peřím, ale začínám uvažovat o něčem modernějším jen co zbydou nějaký korunky

 
Lubar
Lubar - 14.9.2009 11:36

Já mám teda deky s dutým vláknem, jsou tak akorát těžký, aby ze mě v noci nespadla a zároveň mě nezavalila smajlik - 68 A musím říct, že je peru dost často, tak jednou za dva měsíce určitě, dětské i mnohem častěji.

 
sharon
sharon - 14.9.2009 11:09

peřiny z pravého peří už jsou dneska asi málokde.....pamatuju u stařenky tu obrovskou duchnu s modrými proužky pod kterou mě nebylo ani vidět.......dnes mám doma deky z dutých vláken a jsem moc spokojenásmajlik - 64

 
talenka
talenka - 14.9.2009 11:03

Almega: ale jo, jde... Synkovi jsme koupili v IKEA deku s dutým vláknem, ale ta je opravdu lehounká jak dech. A peru normoš v pračce. My máme taky z IKEA, ale ty jsou trochu těžší, což mi neva. u tchyňky v prošívaných sice, ale peřinách trpím pod tou tíhou taky.

 
Almega
Almega - 14.9.2009 10:05

Jako děti jsme doma měli pravé otřesně těžké peřiny,vždycky se sesypaly k nohám a dusily a nahoře byla zima...Nyní spím léta pod obyčejnou tenkou dekou v zimě v létě a už bych nic těžšího na sobě nesnesla.Nedávno jsem se byla podívat v jistém obchodě,kde rovněž prodávají různé deky(s umělou i péřovou náplní),překvapila mě jejich velká váha,jen ta úplně nejdražší(až moc),byla o něco lehčí...To mě tedy překvapilo,že ani dnes není nikdo schopen udělat lehké,měkké a praktické deky,a hlavně větších rozměrů....a za normální cenu,a aby se to dalo běžně vyprat....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.