Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Poslové jara. Vlaštovky a jiřičky.

Poslové jara. Vlaštovky a jiřičky.

Když k nám na jaře přiletí vlaštovky a jiřičky, pro všechny teplomilné obyvatele české kotliny nastává ta lepší část roku. Tito velmi oblíbení ptáci se na našem území každý rok zdržují přibližně pět měsíců, jak ostatně nejlépe vystihují dvě staročeská přísloví: Na svatého Jiří (24. 4.) vlaštovky již víří a O svatém Matouši (21. 9.) vlaštovky nás opouští.

Jak rozeznat vlaštovky od jiřiček

Jak rozeznáme vlaštovky od jiřiček? Vlaštovky obecné si staví hnízda většinou uvnitř budov, v průjezdech, chlévech a na chodbách. Hnízdo má miskovitý tvar, je shora otevřené, slepené z drobných kuliček bláta. Dospělá vlaštovka má sytě rudou obličejovou masku, velmi tmavý hřbet a křídla, spodek těla je rezavě bílý a mají taky dlouhý vidlicovitý ocas. Mladí ptáci mají světlejší obličejovou masku a kratší ocas. Vlaštovky hnízdí zejména na venkově.

poslové jaraJiříčka obecná je o něco menší než vlaštovka. Hnízda si jiřičky staví z drobných kuliček bláta na vnějších stěnách budov. Hnízdo má polokulovitý uzavřenější tvar. Jiříčka má temně modročerný hřbet a křídla, bílý spodek těla, hrdlo i kostřec. Má taky poměrně mělce vykrojený ocas. Jiříčky hnízdí převážně v menších městech.

Ještě existuje jeden velmi jednoduchý způsob jak rozeznat vlaštovky od jiřiček. Za letu jiřičce bíle svítí zadní část jejího tělíčka. Jistě, ornitologové namítnou, cože je to za podivné názvosloví, ale je to skutečně nejlepší způsob jak rozeznat vlaštovku od jiřičky.

Lidová pranostika spojená s vlaštovkami

Lidová pranostika tvrdí: létají-li vlaštovky vysoko, bude pěkné počasí, létají-li nízko,  přijde déšť. Je to tak. V ustáleném pěkném počasí zdvihají stoupající vzdušné proudy hmyz do výšky a vlaštovky letí za ním. Před nepohodou se zvýší vzdušná vlhkost, křidélka drobného hmyzu navlhnou, hmyz se spouští k zemi a za hmyzem letí taky vlaštovky.

V některých letech se vydaří babí léto a v září a ještě i v říjnu bývá pěkné a slunečné počasí. Vlaštovky a jiřičky však přesto v druhé polovině září odlétají. Je to proto, že se neřídí intenzitou slunečního svitu, ale délkou dne. Jakmile se blíží podzimní rovnodennost, vědí, že už nastává čas k odletu. Před odletem do svých zimovišť ve střední a jižní Africe se vlaštovky a jiřičky společně shromažďují na telegrafních drátech. Na jaře se pak zase vracejí do malebné české krajiny.

Jiří Glet


16.4.2012   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 7   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Poslové jara. Vlaštovky a jiřičky.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
TULI
TULI - 16.4.2012 19:20

u nas uz vlastovicky jsou .... a rada je sleduju - kdyz si stavi hnizda a pak kdyz maji malinkate ptacky smajlik - 47

 
Almega
Almega - 16.4.2012 18:07

Světlonoska: Tak sovu jsem ještě nikdy venku neviděla,ale zase k nám lítají netopýrci...a bohužel,haldy hmyzů-jepice,můry,mouchy,vosy,komáři...a všude nám lezou pavouci....

 
Světlonoska
Světlonoska - 16.4.2012 14:22

smajlik - 76Až tady na vesnici jsem prvně v životě měla možnost vidět létat po setmění sovy,jiného ptactva je tu také dost,říčku máme přes siilnici a celý rok na ni kačenky řvou,hlavně kačeři.

 
Almega
Almega - 16.4.2012 13:04

Křeček: Možná červenka...U nás ještě vlaštovky nejsou,ale už dávno tu jsou špačkové a hvízdají tu ve stromech okolo řeky....Máme tu mnoho ptáků,holuby hřivnáče,straky,sojky,strakapoudy a žluvy,sýkorky,kosy,pěnkavy,vrabce,po řece plují kachny....Ráno mě budí zpíváním okolo 5 hod....

 
Křeček
Křeček - 16.4.2012 12:34

Já nevím, co jsem to pozorovala za ptáčka před chvílí - seděl nám pod oknem na židli a strašně nahlas štěbetal. Radši jsem ho zahnala, aby si na něm nepochutnala naše kočka. Barvu měl asi jako kosice, ale byl tak poloviční, a jak vzlétl, měl červené bříško.

 
Světlonoska
Světlonoska - 16.4.2012 7:40

Zatím na vsi pozoruji vrabčáky,naštěstí jsou zase vidět,jednu dobu jich moc nebylosmajlik - 66smajlik - 76
Vlaštovky jsou klasika na předpověd počasísmajlik - 94

 
Milda3
Milda3 - 16.4.2012 7:19

obrázek - 197(2).JPG

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146972.
Archiv anket.