Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Dokážou bytoví architekti vytvořit teplo domova?

Dokážou bytoví architekti vytvořit teplo domova?

Co člověk, to jiný názor na zařízení bytu. Každý z nás má jiné představy o tom, co je útulné, praktické, oku lahodící… Jednomu navodí příjemnou atmosféru zabydleného domova háčkované dečky a spousta drobných ozdobných předmětů, jinému z toho naskakuje husí kůže jako pralinky a dává přednost spíše střízlivému stylu.

Ať je to tak nebo tak, rozhodnout, co je a co není správné, je takřka nemožné. Osobní vkus je záležitostí každého z nás a navíc, při zařizování bytu nehraje vždy roli jen dokonalá účelnost, sladěnost a respektování módních směrů. K mnoha věcem máme často velice úzký osobní vztah, a tak se může stát, že na čestné místo v obývacím pokoji vystavíme něco, co by citově nezaujatý člověk označil za vrchol nevkusu.

Vysvětlujte pak někomu, že ten malovaný hrneček s ulomeným ouškem, na němž se skví přesladce vyvedení chlapeček s holčičkou, je „dědictví“ po babičce, kterou jste nade vše milovala. Nebo že kostrbatá keramická kasička je dárek z lásky od tehdy desetileté dcerky, která ji pro vás přepečlivě tvořila? Když někoho pohled na takové přeměty esteticky uráží, je to jeho problém. Já si pokaždé, když při úklidu utírám prach, na babičku vzpomenu a stejně tak se vrátím v čase a vidím svou dnes dospělou dceru, jak mi se zářícíma očima plnýma očekávání svůj dárek předávala.

bytoví architektiNěkolikrát jsem zhlédla pořad o bydlení, který vysílá jedna naše televizní stanice. Parta vystudovaných bytových návrhářů, kteří mají ten „správný patent“ na to, co je zaručeně „in“, nemilosrdně vtrhne do soutěžního bytu, slovně se pozvrací nad současným zařízením, aby pak předvedla, jak se má takový byt správně a bezchybně zařídit. I když se snaží vzbudit dojem, že jim jde vždy o respektování osobnosti majitele, dle mého názoru jim pokaždé – byť v různých obměnách – vyjde bohužel v podstatě jedno a to samé. Taková kreativní uniforma.

Napadlo mne, jak by se asi tvářili, kdyby přišli k nám, pakliže bych byla (jako že nejsem) ochotná vpustit je do svého soukromí. Ne že bych si nechtěla nechat poradit, inspirace není nikdy dost, ale aby někdo rozcupoval jako kus špinavého hadru něco, co jsem po léta tvořila, zařizovala... na to opravdu zvědavá nejsem.

Co vy? Byli byste ochotni přenechat zařízení svého bytu někomu cizímu? Někomu, kdo k místu, kde žijete, a k věcem, jež máte, nejen nechová citový vztah, ale ani špetku úcty?

A pochlubte se – též se vaše vitríny a poličky pyšní absolutními kýči, nad kterými vám vlhne oko a jihne hlas?

Meryl


30.5.2012   Rubrika:   |   Komentářů 65   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dokážou bytoví architekti vytvořit teplo domova?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-67
marta79
marta79 - 9.12.2014 13:25

Příslušenství pro černé a zelené nalepovací tabule:

http://www.nalepovacitabule.cz/17-prislusenstvi-pro-cerne-a-zelene-tabule

smajlik - 69smajlik - 69smajlik - 69smajlik - 69smajlik - 69smajlik - 69

 
magdicka5
magdicka5 - 7.8.2012 13:24

Já souhlasím se Slávkou. Teď už je tolik možností, jak si sama a hezky sestavit byt bez pomocí nějakého bytového designéra. Místnosti jsou na internetu už přímo sestavené, tak když se něco líbí, tak to prostě koupíte a máte to hotové a nemusíte kupovat skříňku o skříňce :-) Taktéž jsme teď kupovali ložnici (http://www.postele-matrace-mt.sk/moderna-spalna-volinois-wenge/) jako nevypadá to, jako na obrázku, ale snažíme se , ať se to tomu aslespoň přiblíží :D :-)

 
Slavka8
Slavka8 - 23.7.2012 12:35

Mě se třeba moc líbí, ale vážně není nad to si to udělat doma sama. Na internetu je plno inspirací a proto mi přijde, že není nutné pomáhat. Teda pokud máte aspoň trochu cit na takové věci. My tedka teprv zpravujeme byt a koupili jsme ložnici, už teda přímo sestavenou a moc se nám líbí, takže není potřeba ani žádnej designér :-) Je sice jen úplně obyčejná, ale časem do ní ještě naskládáme pár věcí (http://www.mt-nabytok.sk/spalna-margaret-1/)

 
Laila
Laila - 30.5.2012 21:04

mě by se právě moc líbilo, kdyby ukázali ten samý byt třeba po půl roce, jak se tam lidem bydlí, jak to zabydlelia co se jim třeba nevyhovuje a taksmajlik - 47

 
Kaliban
Kaliban - 30.5.2012 18:23

Mně se ten pořad taky líbí, ale protože mám doma člověka z branže, tak na to koukám jinak. Jako "kam dávají knihy?". Pěkný jsou ty proměny na ČT, musí se vejít do stanoveného limitu a ti lidé říkají, co potřebují. Ten druhý pořad je spíš o stylingu. Ad ty osmdesátky - já jsem sice generace dospělých v osmdesátkách, ale teď jsme pořizovali nový byt a zjistili jsme, že ty osmdesátkový věci jsou pěkný - alespoň některé z nich. Pravda je, že třeba stůl máme na míru. Starý prádelník používá manžel jako zásuvky k psacímu stolu, má mělká široká šuplata a je dubový. Takže - je to o fantazii. Pobavil mne kolega, který mi v práci líčil, jak s přítelkyní zařizují byt. Tak jsem mu vylíčila, že máme krásnou šatní skříň z ikea. Byl užaslý z toho, že můj muž má doma ikea. Holt časopisy i televizní pořady vzbuzují v lidech představu, že jakmile si pustí domů architekta, vyrobí jim nádraží s pohovkou natuzzi za stodvacet tisíc. Jo, jsou takoví. Dokonce jsou na to i pyšní. Ale opakuju, v tom bytě žijete vy a jestliže tam chcete sádrový trpaslíky, mějte je tam. Vám tam musí být dobře.

 
Petruša
Petruša - 30.5.2012 18:00

tak tady asi budu za "černou ovci"nebo "bílou vránu" smajlik - 68 ale mě se zmiňovaný pořad moc líbí, téměř všechny proměny (sleduju to pravidelně)

myslim že nějaká domluva s těmi lidmi tam je, jen to není v tv. A třeba mají úložné prostory jinde, těžko říct. A určitě si tam ti lidi pak dají nějaké osobní věci, knihy atd.

já bych si je kidně do bytu pustila

ale třeba ten byt co tu na něj byl odkaz, ten jsem dneska taky viděla a ten se mi teda moc nelíbí, jen možná ta ložnice

 
Gorawen
Gorawen - 30.5.2012 17:49

Mne se prave libi, kdyz k nekomu prijdu a vidim jeho dusi, neco z neho...Nejvic me vzdycky zaujmou obrazy, knihy, kvetiny, ale i ubrus, vyhled z okna...smajlik - 47smajlik - 60

 
Kassy
Kassy - 30.5.2012 17:34

Lisa: Přesně po takové knihovně toužím taky. Byl by v ní temně zelený koberec s dlouhým vlasem a na oknech těžké závěsy, aby se dalo udělat přítmí. A pak by tam byl jestě čajový stolek a sedací polštářky na zemi. Taková knihovno-čajovna. Ale jaksi mi na to chybí místnost :-(

My máme momentálně dům zařízený převážně nábytkem, který jsme růzě podědili nebo získali zadarmo od příbuzných, kteří se ho zbavovali. Jídelní stůl a lavici v kuchyni nám tu nechali předchozí majitelé, protože se jim do nového bytu nehodila. V obýváku máme sedačku po tchýni a stěnu po mojí babičce, jejíž součástí je stokilová šatní skříň z masivu. V ložnici máme matraci na nožičkách bez rámu, kterou jsme ještě coby dva studenti bez stálého příjmu kupovali na privát a místo šatních skříní vyřazený kancelářský nábytek od tchýně z práce. Ze začátku mi tenhle systém "co kdo dal" a každý pes jiná ves dost vadil, protože na design si potrpím, ale pak mi kamrádka řekla, ať jsem ráda, že se o nábytek nebudu muset bát, až budu mít malé děti. A že zařídit si dům novým nábytkem podle svého vkusu můžu, až všechny moje děti pochopí, že po nábytku se nečmárá, nekope se do něj, nepoužívá se místo prolízaček a podobně.

 
Kassy
Kassy - 30.5.2012 17:03

Já bych si bytového architekta do domu klidně pustila, ale ne tím stylem, že mu dám klíče a vrátím se za týden do zařízeného. Chtěla bych být součástí toho procesu, bavit se s ním o tom, přidat svoje nápady. Myslím, že normálně to taky takhle funguje, návrh se ladí ve spolupráci s majitelem bytu podle jeho potřeb. Ten televizní pořad je dělaný na efekt a na ty proměny teda někdy nestačím zírat. Nejvíc mě vždycky zaráží, kam si jako ti designéři myslí, že ti lidi ají všechny svoje věci, když jim vymyslí sice krásný a vzdušný pokoj, ale není v něm jediná skříň nebo jiný úložný prostor.

 
mashanka
mashanka - 30.5.2012 16:35

Kaliban: I my - no, z jaké doby bychom asi měli mít nábytek, když jsme se v osmdesátých letech zařizovali, žejo smajlik - 55

Nebo mi snad chce někdo říct, že si kupuje každých pět let všechen nábytek nový ? My ne - jsme rádi, že jsme rádi

 
Kaliban
Kaliban - 30.5.2012 16:04

Hančo, pokud vás to uklidní, my máme v bytě taky kusy nábytku z osmdesátých let. Ne teda stěnu, ale skříňky a tak. Zkombinovali jsme to s moderním bílým nábytkem. Proč? Protože se nám moc líbily. Taky máme křesla ze šedesátých let (přečalouněná) z půdy po babičce. Všichni nám je závidí, protože vypadají "in". Záleží na tom, aby vám všem v tom bytě bylo dobře. Ne, abyste sice měli všechno podle módy, ale báli se tam položit skleničku nebo si připadali jak na nádraží. Architekti, kteří neberou v potaz názor a potřeby lidí, kteří v jeich výtvorech budou žít, nemají, podle mne, nárok na život (tedy profesní, samozřejmě)

 
Hanča
Hanča - 30.5.2012 15:58

tak z mýho bytu by nadšený nebyli, obývák je kombinace 60 a 80 let, sedačku mám po svých rodičích, jen jsem ji nechala přečalounit, stěna je z manželova původního bytu v 80 letech vyráběná jako luxusní vývozový výrobek, jak jsem se jí kdysi chtěla zbavit,(v původním prostoru bohužel vůbec nevynikala), tak do zdejší místnosti s klenutými stropy a výškou 3 metry naprosto padne, to samý starý jablonecký lustr, no a jelikož dětí mám dohromady 7, tak pár dárků vystavených máme

 
Viv :o)
Viv :o) - 30.5.2012 15:39

Kaliban: jo tak to je presne ten pristup co se mi libi... smajlik - 47

 
Kaliban
Kaliban - 30.5.2012 15:20

Můj manžel je architekt. Vždycky se ptá lidí, jak si to představují, co tam chtějí dělat, jak tráví čas. Jde spíš o to, že jako architekt - designér má nápad, který ti lidé, kteří nejsou architekti, nemají, protože si to třeba neumí představit. Pravda je, že lehce šílí z těch předělávkových pořadů v televizi. "Jak to bude vypadat za pět let?". Ale normálně používá i ikea, starý nábytek, který si ti lidi přejí zachovat. Já chtěla v kuchyni polici na kuchařky a serepetičky jako hrnečky z pouti a mám ji. Razí názor, že v bytě se má žít, že na byt nebudeme koukat. Ovšem, je pravda, že není milovníkem dekorování typu "je v módě zelená, tak bude všechno zelené". Někdy se ozvou lidi třeba po půl roce znovu, když zjistí, že provozem domácnosti by třeba chtěli něco upravit jinak, protože se něco u nich doma změnilo. Doma máme všechno velmi utilitární, tak jsme to chtěli. Ovšem pokud si přinesu sošku z charitativního obchodu, tak si ji postavím, kam chci, nikdo mi neříká, že to "kazí design".

 
Verera
Verera - 30.5.2012 15:13

Kadla: Možná kdyby na tom druhém byly peřiny a knížky, tak to bude taky lepší, tam zase chybí útožné prostory, kterých je v dětském pokoji vždycky nedostatek, tak snad budou taky na druhé straně.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-67
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127553.
Archiv anket.