Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Hurá, je tady jaro. Jak a kam odkládáte sezónní oblečení?

Hurá, je tady jaro. Jak a kam odkládáte sezónní oblečení?

Sluníčko už konečně krásně hřeje, však jsme se na něj načekali. A  nastal čas na menší „debordelizaci“, či chcete-li na uložení zimních věcí k letnímu spánku.

Málokdo z nás má dostatek finančních prostředků na to, aby si na každou sezónu nakoupil všechno nové. Většinou musíme o své věci dobře pečovat, aby nám dlouho vydržely pěkné a my se v nich dobře cítili. Práce, kterou musíte právě nyní vynaložit na správné uskladnění zimních věci, se vám přibližně za půl roku pěkně zúročí.

Kabáty, bundy, šály, čepice, rukavice

Abyste si na podzim ušetřili lítání po čistírnách a měli vše připravené, až udeří nepříznivé počasí, věnujte těmto částem oděvu péči právě nyní. Překonejte lenost, posbírejte po všech skříních kabáty, bundy a vše, co se nedá vyprat doma, odneste do čistírny. Ve skříni je pak pověste na ramínka a použijte speciální ochranné futrály proti prachu. Uvidíte, že na podzim to oceníte.

Šály, rukavice, čepice, svetry a další věci, které můžete vyprat doma, rovněž podrobte důkladné očistě. Po usušení je pečlivě poskládejte, zabalte do hedvábného papíru a uložte na suché a pokud možno větratelné místo.  

Aby nás botky příští zimu dobře nesly

Stejnou péči, jakou jste věnovali oděvním svrškům, dopřejte i své zimní obuvi. I ona si zaslouží správné ošetření.

Základem péče o obuv je její důkladné vyčištění. Vždy berte ohled na materiál, z kterého je obuv vyrobena.

Kožená obuv

Boty nejprve zbavíme špíny. K tomu nám postačí vlhký hadřík, kterým boty jemně otíráme. Na podrážky můžeme použít vodu se saponátem. Pokud jsou ale podrážky vyrobené z usně, saponát vynechejte a použijte speciální přípravek na čištění takových podrážek. Poté obuv nakrémujte krémem v odpovídajícím barevném odstínu. Do vnitřku bot vložte napínáky ve správné velikosti, boty zabalte do hedvábného papíru a uložte do krabice. Před prvním použitím je nezapomeňte naimpregnovat. Tím boty ochráníte před vlhkostí.

Lakované boty

Tyto boty čistíme nejlépe flanelovým hadříkem (nikdy nepoužívejte kartáček) a poté je naleštíme krémem určeným na lakované usně.

Boty z vlasových materiálů – nubuk a velur

Čištění těchto bot je trošku složitější. Nejprve boty vytřete ručníkem, aby se obnovil vlas. Vygumujte skvrny a vykartáčujte povrch bot speciálním kartáčem na velur. Navlhčete hadřík s menším množstvím octa a místa, která jsou nejvíce znečištěná, jím potřete. Pak nechte boty vyschnout. Pokud máte na botách větší skvrny, nebo se bojíte, abyste si obuv nezničili, svěřte péči o ně radši odborníkům.

Boty z textilních materiálů

Tyto boty nikdy neperte. Čistěte je jemným silonovým kartáčkem a použít můžete i barevné spreje na textil. Vyplatí se používat přípravky, které jsou pro tento druh obuvi doporučeny. Zajistíte si tím jejich dlouhou životnost a pěkný vzhled.

Nezapomeňte, že veškeré druhy obuvi je potřeba pořádně vyčistit a uskladňovat zcela vysušené. K vysušení vnitřku bot vám poslouží obyčejné noviny, kterými je vycpete. Noviny několikrát vyměňte, dokud nebudou jen lehce navlhlé. Pak nechte boty dosušit samotné.

Pozor! Nikdy boty nesušte pomocí fénu ani je nevystavujte velkým teplotám. Obuv sušte vždy při pokojové teplotě. Jinak by mohlo dojít k jejímu poškození. Rovněž nepodceňujte vložení napínáků ve správné velikosti, aby si boty zachovaly správný tvar.

Meryl


17.4.2013   Rubrika:   |   Komentářů 11   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Hurá, je tady jaro. Jak a kam odkládáte sezónní oblečení?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
koliaska105
koliaska105 - 31.10.2019 9:04

Pěkně napsané. To já to každé ráno dělám tak, že udělám pořádek ve skříni a zimní věci schovám do skříně. Zrovna minulý rok jsem musela ze skříně vyházet celkem dost věcí, protože už se mi tam skoro nic nevešlo. Naštěstí většinu z nich ode mě odkoupil tento second hand: https://www.onlinesekac.cz/

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 20.4.2013 9:15

PEGG - 17.4.2013 11:17
smajlik - 75 mě velurový kabáteksmajlik - 36smajlik - 37

 
Verera
Verera - 17.4.2013 20:55

To fakt někdo po sezóně zlikviduje oblečení a kupuje pak zas nové? Nemyslím, pokud to dosloužilo, ale cíleně. To je snad vtip, ne ta první věta 2. odstavce? To zní, jako kdyby to tak mělo být,, ale bohužel na to nemáme.smajlik - 96

 
Petruša
Petruša - 17.4.2013 20:04

Almega: mám to podobně, akorát od letoška mám bundy dvě.
Obě vyprané a ve skříni, nijak víc to neřešim. Boty jsem měla jedny, ty jsem vyhodila, protože se rozbily. Kdybych nevyhodila budou buď v botníku nebo na dně skříně

 
Almega
Almega - 17.4.2013 14:30

Celou zimu chodím v jedné bundě,kalhotách i botách...Takže je to úplně jednoduché s nějakým úklidem...Asi to skončí v kontejneru a koupím si něco nového na podzim...

 
Světlonoska
Světlonoska - 17.4.2013 14:05

smajlik - 37A ještě těch peněz co to asi ted stojí...čistírnasmajlik - 76smajlik - 65smajlik - 55

 
Světlonoska
Světlonoska - 17.4.2013 14:04

smajlik - 23mě jednou vrátlii deku "Larisu samý tmavý vlas,nebo chlupsmajlik - 48smajlik - 82smajlik - 37a tím sjem s čistírnou skončila..

vrátila jsem ji to a museli to odstranitsmajlik - 68smajlik - 42smajlik - 34

tenkrát sjem neměla ještě automatku,jen Romo-kombi,tam se nedala dát,no a dnes automatku mám a někdy to rvu ruči fúčo vesmajlik - 83smajlik - 76smajlik - 82smajlik - 16smajlik - 12smajlik - 58

 
PEGG
PEGG - 17.4.2013 11:17

Jen ne čistírnusmajlik - 76 zničili mi koženou vestu a nakonec jsem reklamaci vzdala, neměla jsem na to sílu, ale vím, že čistírnu už nikdy více!smajlik - 82

 
Světlonoska
Světlonoska - 17.4.2013 8:13

smajlik - 66smajlik - 26smajlik - 68Zase tolik toho nemáme,lepšího,abych se hroutila,kam s tím na uskladněnísmajlik - 34Moje 1-2lepší boty na zimu jsou uskladněné snadno a rychle,bundy vypere pračka,čistírnu nevyhledáváme rokysmajlik - 63na zimní bundy,svetry je určena skřín a je poloprázdnásmajlik - 16smajlik - 14smajlik - 5

 
Linda
Linda - 17.4.2013 8:00

Co se neda vrazit do pracky nekupuji, cistirna behem uzitnosti napr. kabatu vyjde draz nez samotny kabat. A po uschnuti jde vsechno do skrini na raminka, teda aspon moje obleceni, co se svym podnika omladina uz nekolik roku neresim smajlik - 42. Boty omyju a necham vyschnout, pokud nahodou vlastnim kozene tak natru kremem a opet nijak neresim, v dnesni dobe stejne kozacky vydrzi max 2 sezony, pokud 3 tak je to zazrak takze nevidim duvod proc to nejak resit. A vrazim na dno skrine pod kabaty/bundy.

 
dadka
dadka - 17.4.2013 7:31

Zimní bundy vyperu, kabáty dám do čistírny. Kabáty nechám ve skříni, zimní bundy zavaxuju do pytlů a dám do válendy. Zimní boty vyčistím a vystříkám sprejem, nechám vyvětrat a vyschnout, strčím do nich pomačkané ubrousky a uložím. Jinak žádné velké přesuny nedělám, snad jen ve skříni přehodím pořadí oblečení, letní věci pověsím dolů a zimní nahoru, protože máme patrové úložné prostory.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388248.
Archiv anket.