Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Farao. Malí rezaví teroristé.

Farao. Malí, rezaví teroristé.

Když jsem byla malá, bydleli jsme v třípokojovém panelákovém bytě, avšak nikoli sami. Společně s námi si byt a vlastně celý dům zvolili jako své trvalé bydliště i malinkatí rezaví mravenečkové, které známe jako „faraóny“.

Moc se jim u nás líbilo. Jídla měli k dispozici habaděj a na šíři nabídky si určitě nestěžovali. Pravidelně pořádali výpravy za jediným účelem: nalézt, odnést a posléze zkonzumovat nějakou tu dobrotu.

Neobstálo před nimi nic. Jak by také mohlo. Jsou to všežravci. Hladově se vrhali na cokoli, co nebylo dostatečně zabezpečeno. Stačil zapomenutý rohlík na kuchyňské lince a mohli jsme se spolehnout, že za chvíli bude doslova obsypaný stovkami, ne-li tisíci malých lovců. Když maminka upekla koláč, musela pořádat hotové manévry. Do mísy napustila vodu, do ní postavila kastrol a na ten položila plech s bublaninou. Sadisticky jsme pak sledovali hladové mravenečky, kteří se v touze za naplněním svých žaludků utopili v improvizovaném vodním příkopu.

Kdo měl nebo má tu čest sdílet obydlí s těmi nenažranými mrňousky, jistě mi dá za pravdu, že zlikvidovat se dají jen velmi velmi těžko. Jsou mazaní a navíc velmi dobře organizovaní. Když některý z nich vypátrá něco zajímavého k snědku, odebere vzorek a peláší s úlovkem ke svým bratrům. Cestu si značí vypouštěním vlastní feromonové stopy. Pakliže ostatní uznají, že získaná pochutina stojí za to, sešikují se a v ukázněné řadě hromadně putují pro zbytek.

Ve svém hnízdě si potom dělají zásoby, debužírují a určitě si pochvalují, jak je jim dobře. Jestliže jim chcete jejich řádění zatrhnout, je dobré najít jejich centrum, čili hnízdo. To bývá nejčastěji v různých štěrbinách, spárách či škvírách. Ale nalézt je můžete i kdekoli jinde. Ovšem pozor – hnízd může být v bytě i několik, a tak když s velkým jásotem jedno mravenčí semeniště objevíte a nemilosrdně zlikvidujete, vyhráno rozhodně nemáte. Dost dobře se vám může stát, že za pár hodin uvidíte rezavou armádu pochodovat přímo k připravenému obloženému talíři.

Nejlepší způsob likvidace nenasytných rezatců je tzv. opožděný efekt. K tomu vám poslouží například methopren. Podává se v návnadách, které si mravenci postupně nanosí do hnízd. Tato látka zastavuje vývoj larev, a tak je poměrně velká šance, že armáda postupně vymře. Podobnou službu vykoná i sulfonamid. Návnady zabalte do kousku nějaké potravy a pak už jen čekejte. Pravda, nějakou dobu to potrvá, ale konečný výsledek je velmi nadějný.

Nám se mravence doma zlikvidovat podařilo. Po nekonečných letech otravného schovávání všech sušenek a krajíčků jsme se konečně mohli svobodně nadýchnout. Malí rezaví škůdci byli pryč, a naše potravinové zásoby se tak ocitly v bezpečí.

Máte s těmito loupežníky své zkušenosti? Podařilo se vám zlikvidovat je? A jak?

Meryl


9.9.2013   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Farao. Malí rezaví teroristé.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 9.9.2013 9:06

smajlik - 68smajlik - 76smajlik - 28Jednou,byla to nedělesmajlik - 68jsme se vzbudili tím,že po nás něco lezlo,mravenci vlezli až do 2.patra do ložnicesmajlik - 7několik let měli cestu do 1ho,do oybváku na konferenčák"/jsme v řadovce/cukr máme pro jjstotu uložen tak,aby ho nenašli.neb jich se zbavit je někdy perná prácesmajlik - 80kamarádka ve školnickém bytě v přízemí je měla trvale nastěhované v kuchyni,která byla prízemní se zahradou,všude je měla v kredencismajlik - 37

 
YXH
YXH - 9.9.2013 7:19

To mi pripomnelo text pisnicky od Lokalky: V byte se mnou ziji faraoni, odolavaji vsem nastraham, nastehovali se ke mne vloni, asi ctyri tisice jich mam......

 
Almega
Almega - 9.9.2013 6:59

Mívali jsme mravence v kuchyni,zřejmě žili v odsávači par a v té rouře,co vede na střechu.Několik let lezli na cukr a do všeho,až manžel sehnal nějakou návnadu,po které vyhynuli.Občas se taky podaří,že se mravenci usídlí v květináči kytek,co ji máme na terase, a to pak nezbyde,než ji vyndat,hlínu vysypat do pytle,namočit kořeny do vody a pak čistou znovu zasadit.Jednu zimu jsme měli několik kytek zamořených a mravenci vlezli z venkovní chodby až do předsíně,do kuchyně a do pokoje,nevím proč vlezli dceři do postele a pod polštářem si chtěli dělat hnízdo...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 419227.
Archiv anket.