Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Babiččina duchna nebo duté vlákno? Pod jakou peřinou spíte?

Babiččina duchna nebo duté vlákno? Pod jakou peřinou spíte?

Máte peřiny, do kterých je radost ulehnout? A víte, jak se o ně správně postarat? Přečtěte si pár tipů, jak zajistit, aby vám lůžkoviny vydržely co nejdéle pohodlné a zdravotně nezávadné.

Nezvaní hosté

Jsou menší než hrot mikrotužky, sdílí s námi nejen naše lůžko a jejich počty šplhají do astronomických čísel. Správně. Jde o roztoče. Chutná jim naše odloupaná kůže, vlhké a vyhřáté prostředí lůžkovin milují. To, co nám způsobuje alergie, jsou jejich výměšky. Jednou provždy se jich nezbavíme, ale jejich počty lze významně snížit nebo se od nich lze (alespoň v posteli) izolovat.

Jak se starat o peří

Naše babičky své duchny často větraly. A dělaly dobře. Významně tak snížily vlhkost v peřinách. Výhodné je větrání v mrazivém počasí. Dnes máme k dispozici i čištění peří. Některé rychločistírny poskytují v podstatě jen profoukání peří studeným vzduchem. Profesionálové nabízí rozdrcení slepených chomáčků peří, profoukání párou o teplotě 350 °C, která roztoče zničí, dezinfekci a sušení. Poté vám vyčištěné peří zašijí do nové sypkoviny. Dejte pozor, aby – pokud bude prošívaná – tvořily stehy uzavřené obrazce. Pokud tomu tak není, sesype se vám peří na jeden konec duchny a nepůjde přesypat zpět.

Syntetika šetří práci

Máte-li peřiny z dutého vlákna, údržba vám velké vrásky dělat nemusí. Stačí vám totiž jen pračka. Neocenitelné, pokud máte malé děti. Prát duté vlákno lze i při teplotách kolem 90 °C, ale mají-li peřiny nějakou speciální úpravu, doporučují výrobci pouze 40 °C. Pro vyplavení roztočů a jejich vajíček z peřin je důležité prát ve velkém objemu vody. Pokud trpíte alergií na roztoče, mohou se vám hodit bariérové povlaky proti roztočům. Tyto povlaky jsou hustě tkány a brání roztočům v přísunu živin z vašeho těla. Také by měly chránit vás před jejich výměšky.

V peřinách trávíme třetinu života. Jediná cesta, jek prodloužit jejich životnost, je nezanedbávat jejich údržbu. Jen tak bude váš pelíšek nejen pohodlný, ale i zdravý.

 

www.dobry-spanek.cz

Redakce


11.11.2013   Rubrika: Vybavení domácnosti   |   Komentářů 11   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babiččina duchna nebo duté vlákno? Pod jakou peřinou spíte?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
TerkaBay
TerkaBay - 5.3.2017 19:44

My jsme věrní peří a spíme pod těmito skvělými perinami http://www.picaso-m.cz/prikryvky/perova-prikryvka-klassik/ moc si pochvaluju a ráda se do nich zachumlám :)

 
osmnactka18
osmnactka18 - 18.1.2017 17:34

Taky máme nejlepší zkušenost s dutým vláknem, péřové peřiny jsou na můj vkus moc těžké a zdá se mi, že se v nich drží hodně prachu, ale to už je asi názor každého. Zrovna nedávno jsme si s manželem pořídili nové peřiny z https://www.mpzdravyspanek.cz/ a nemůžeme si je vynachválit. Pokud zrovna sháníte, doporučuji mrknout :)

 
jangrew
jangrew - 20.11.2013 11:13

Duté vlákno je lepší. Nemusíte spát pod takovou vrstvou jako u duchny a příjemně vás zahřeje. To je asi stejné jako s chytrou pěnou www.chytrapena.cz a minerální vatou smajlik - 61

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 11.11.2013 12:34

loupák: taky taksmajlik - 75

 
PEGG
PEGG - 11.11.2013 11:30

Almega - 11.11.2013 8:15 jj, tak tuhle zkušenost mám taky, bylo to děsné. smajlik - 105

 
dadka
dadka - 11.11.2013 10:12

V úložném prostoru postelí mám ještě zavaxované péřové prošívané deky, ale jinak spíme pod přikrývkou z dutého vlákna. Snadno se pere a udržuje. V létě spíme pod tenkou dekou.Pod hlavu si dávám malý anatomický polštář z paměťové pěny. Spím většinu roku na dece, protože mně je neustále teplo.

 
sharon
sharon - 11.11.2013 9:25

u nás tenké lehké deky...je nám pořád vedro...a v létě spí manžel stejně na dece místo pod dekou....smajlik - 26

 
Linda
Linda - 11.11.2013 8:50

Peri z cehokoliv by me spolehlive zabilo uz prvni noc, u me jedine dute vlaknosmajlik - 47. Jeste jsem nepotkalo takove, ktere lze prat na 90 stupnu smajlik - 26 (asi novinka), ale bezne jsou praci na 60 a to na likvidaci roztocu postaci.

 
Křeček
Křeček - 11.11.2013 8:17

Almega: Chtěla jsem napsat přesně totéž.
Asi nemám dutý vlákno, mám prostě nějakou obyč. lehkou deku, která se může prát, a jsem s tím spokojená.

 
Almega
Almega - 11.11.2013 8:15

Z dětství mám vzpomínky na těžké duchny,jejichž peří se sesypalo na nohy a u krku zbyl prázdný sypek...Dnes na sobě snesu jen tu nejtenčí a nejlehčí deku (nějaká umělotina) a k tomu otevřené okno,i v zimě,nesnáším teplo na spaní.

 
loupák
loupák - 11.11.2013 8:12

Peřiny,jedině peřinysmajlik - 60smajlik - 47,jsem na ně zvyklá od mala a naštěstí můj manžel takysmajlik - 28...když spim čas od času u segry,ta má zase jen dutý vlákno,tak mi přujde,že nejsem přikrytá,jak je to lehoučký,nejsem na to zvyklásmajlik - 58

 
PEGG
PEGG - 11.11.2013 8:02

Kvůli alergické dceři, jsem taky vyměnila peřiny za deky z dutého vlákna a jsem moc spokojená.

 
Světlonoska
Světlonoska - 11.11.2013 7:46

smajlik - 66Duchny už dávno nemámesmajlik - 18ale nejlepší byly těžší prošívané deky,které nebyly ve vzduchu"jako ty nové,z dutých vláken,obepnuly svou vahou celé tělosmajlik - 26smajlik - 28

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388229.
Archiv anket.