Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Jak vybrat správnou matraci?

Jak vybrat správnou matraci?

matraceSpánek zabírá polovinu života člověka, proto je důležité si správně vybrat postel a vše co s ní souvisí. Nejdůležitější složkou je matrace. Ta zajistí správné držení těla při spánku, předejde zdravotním problémům a přinese kvalitní spánek. Podle čeho si vybrat správnou matraci, co si uvědomit, čemu věnovat pozornost a jaké jsou možnosti, vám prozradí následující článek.

Ještě než se uskuteční nákup, je dobré si srovnat pár kritérií.

· K čemu bude sloužit – na každodenní spaní nebo jen na občasné přespání

· Podklad matrace – různé druhy matrací potřebují různé podklady

· Individualita – pocení, zimomřivost, alergie, tělesná skladba

Pro správný výběr matrace je nutné sledovat určité znaky, které zajistí kvalitní spánek. Nejzásadnějším je materiál, který zajistí dokonalé přizpůsobení tělu, a tím ničím nerušený spánek. Dalším je tvrdost, rozměry a chránič matrací.

 

Materiál

Na výrobu matrací se používají nejmodernější materiály, které zajišťují největší kvalitu. Mezi nejoblíbenější a nejkvalitnější patří latexové matrace, pružinové matrace a matrace s tzv. línou pěnou.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou vyráběny ze směsi syntetického a přírodního latexu (kaučuku). Cena matrace se odvíjí od poměru mezi přírodním a syntetickým latexem, čím víc přírodního, tím dražší. Stále oblíbenější se stávají díky bodové elasticitě.

Materiál se deformuje pouze na místech kontaktu, okolní místa jsou bez deformací. Dobré je vědět, že tyto ortopedické vlastnosti fungují pouze s odpovídajícím roštem. Latexové matrace jsou prodyšné, pružné a přizpůsobivé. Nezapomeňte vždy kombinovat latexovou matraci s lamelovým roštem.

Pružinové matrace

Pružinové matrace se na trhu objevují již několik desítek let. Mají pružinové jádro, kde jsou jednotlivé pružiny propojeny, na povrchu je polyuretanová pěna a potah. Jedná se o levnější matrace, vhodnější spíše na občasné vyspání. Novinkou u pružinových matrací je systém taštiček.

Zde jsou jednotlivé pružiny uloženy v taštičkách a doplněny o pěnu. Taštičky jsou od sebe odděleny a tak může každá reagovat nezávisle na sebe na vyvíjející tlak. Díky tomu kopírují tvar těla a páteře. Co se týče podkladu, mohou být na tvrdé desce i na roštu. Jsou známé pro svou dlouhodobou životnost, prodyšnost a hlavně kvalitní odvod vlhkosti.

Viscoelastické polyerutanové matrace

Pod názvem viscoelastické polyerutanové matrace se schovávají matrace s tzv. línou pěnou. Tento materiál se dokáže měnit s teplotou a tlakem. Dokáže s teplem meknout a ustupuje tělo a tím mu vytváří ideální držení těla a rozložení hmotnosti. Efekt pomalého vracení omezuje protitlak a nedochází tak k narušení krevního oběhu, proleženinám.

Tvrdost

Pro určení tvrdosti matrace je nezbytné ji vyzkoušet, a to ne jen na několik vteřin, ale pěkně si v ní poležet, vyzkoušet oblíbené spací polohy. Obecné pravidlo je, že lidé s vyšší hmotností by měli mít tvrdší a lidé s menší zase měkčí. Tvrdost je závislá i na poloze spánku. Kdo spí raději na boku je vhodní měkčí, kvůli kloubům, naopak ti co rádi spí na břiše nebo zádech, lépe jim bude vyhovovat tvrdší.

Rozměry

Aby byl spánek, co nejkvalitnější, je potřeba prostor. Platí tedy, že matrace by měla být o 15-20 cm vyšší než uživatel. Ideální je šířka je pak 90cm, pro dvojlůžko pak 160cm. Nesmí se zapomenout na výšku, ta je důležitá aby správně držela tělo. Vhodné rozměry jsou 18 – 20cm.

Chránič matrací

Matrace je investicí na 10 možná 15 let. Správná údržba je důležitá. Jako ochrana před znečištěním slouží chrániče matrací, které se snadno umístí na matraci. Ochrana zajistí i hygienickou ochranu těla. Speciální úpravy zamezují vzniku mikroorganismů, jako jsou roztoči, bakterie, houby.

Komerční článek


22.1.2015   Rubrika: Vybavení domácnosti   |   Komentářů 14   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak vybrat správnou matraci?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
KamilaN
KamilaN - 30.1.2017 12:24

Já teď vybírám matraci a snažím se najít co nejvíc informací jak vybrat, a zatím jako nejlepší zdroj informací jsem našla toto http://www.arecenze.cz/test-matraci/ Oproti většině ostatních článků, jako je ten tady nahoře, to mají fakt hodně obsáhlý.

 
TerkaBay
TerkaBay - 1.1.2017 21:32

Teď jsme vybírali matraci na naši chatu a musím Vám doporčit skvělý konfigurátor - ještě sem se s tím nikdy předtím nesetkala a je to skutečně ohromný pomocník - http://www.drsleep.cz/cs/o-konfiguratoru

 
Denissak
Denissak - 22.12.2015 15:15

My jsme si matrace vybrali v prodejně ProSpánek, někdo je tu už zmiňoval, ale já je znám už dlouho a už ani jinam tyhle věci shánět nechodím, mám vyzkoušené že vše co jsem tam koupila je kvalitní a za rozumné ceny a to je hlavní.

 
TerkaBay
TerkaBay - 11.11.2015 20:49

My máme matraci tuhle http://www.curem.cz/curem-c-4500-11.html a jsme spokojeni, spí se nám pohodlně a už se neprobouzím rozlámaná takže mohu doporučit

 
Blankava
Blankava - 30.9.2015 22:37

My jsme si objednali matrace odtud www.centrumzdravehospanku.cz a jsme spokojení protože nebyly vůbec drahý a jsou dost pohodlný.

 
tynka8
tynka8 - 21.7.2015 20:02

A od koho máš tu matraci ze studené pěny?Ono totiž asi záleží na výrobci…

 
Dvoracka
Dvoracka - 20.7.2015 22:16

já jsem velmi spokojená s matraci ze studené pěny,je dobrou oporou pro páteř a zároveň měkká tam kde má být

 
Tereza98765
Tereza98765 - 31.5.2015 15:18

Výběr správné matrace je hrozně důležitý. Každý člověk je individuální a potřebuje něco jiného. Proto je nejlepší si matraci na několik dnů vyzkoušet než zainvestujete. Narazila jsem na českého výrobce matrací, který zapůjčí matraci až na 5 dní domů zdarma.
Kdo má zájem , zde zadávám odkaz : http://www.matraceno.cz/

 
LencaM78
LencaM78 - 2.5.2015 23:23

Taky bych řekla že je důležitý jak je matrace tvrdá, protože měkká matrace vám tak akorát zničí záda, já osobně na měkké matraci nevydržím spát ani jednu noc, mám tvrdou matraci značky Perdormire, koupila jsem ji tady www.prospanek.cz s 20% slevou takže kdo hledá najde i kvalitu za dobrou cenu.

 
achaila
achaila - 13.3.2015 13:50

taky řešíme nákup nových matrací a pěkně popsaný nejen výběr ale také materiály a potahy mají zde http://www.i-matrace.cz/jakou-matraci-vybrat/. Ještě tedy nevíme jakou konkrétní vybereme, ale už máme trochu představu :-)

 
isabela.krasna
isabela.krasna - 8.3.2015 11:11

Hezký den, děkuji za článek. Určitě se mi momentálně hodí. Vybírám matraci (http://cs.wikipedia.org/wiki/Matrace) a nechám si radit nejen přímo od specialistů, ale také hledám nějaké věci na internetu. Našla jsem ještě jednoho rádce, který je fajn. Podívejte se tady: http://www.nejmatrace-postele.cz/Pomoc-s-vyberem-matrace/. Snad se vám článek hodí :).

 
Lucka22
Lucka22 - 26.1.2015 17:47

Tady je slovník k matracím. Jsou v něm vysvětleny termíny jako líná pěna, studená pěna, Bio pěna atd. http://www.stastnezeny.cz/index.asp?menu=3&record=27234 Při výběru je to podle mě dobrá věc.

 
Světlonoska
Světlonoska - 24.1.2015 17:30

každopádně měkký molitan už nechci ani náhodou,oba spíme na starých velmi kvalitních matracíchsmajlik - 94

 
Světlonoska
Světlonoska - 24.1.2015 17:29

důležitá je tvrdost a cena,podle měsmajlik - 26jak si kdo vybere a zaplatísmajlik - 68tak si lehnesmajlik - 58

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146641.
Archiv anket.