Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Chcete se naučit korálkovat? Zjistěte si vše o technikách a potřebách

Chcete se naučit korálkovat? Zjistěte si vše o technikách a potřebách

Korálkování je v současné době velmi oblíbeným koníčkem mnohých dívek a žen. Dokonce se najdou i muži, kteří této kreativní technice podlehli. Po celém světě je tedy výroba nejrůznějších šperků, dekorací a jiných předmětů z korálků velmi rozšířená a ne jinak je tomu i u nás. Také byste se rádi naučili korálkovat a chcete si vytvářeti vlastní ozdoby, se kterými se budete moci hrdě pochlubit? Pojďme si říci, jaké techniky můžete u výroby šperků z korálků uplatnit.

 

Techniky výroby šperků z korálků

Vyrábět si šperky z korálků můžete zvládnout hravě i vy. V rámci této činnosti lze provádět několik technik, z nichž má každá svá specifika.

 

Ketlování

Jednou ze základních technik je ketlování. Je založena na propojování ketlovacích jehel a nýtů. K tomu jsou zapotřebí ketlovací kleště. Ty mohou být kulaté, štípací, ploché či půlkulaté. Ke zhotovení konečného šperku budete dále potřebovat různé kovové komponenty, které jsou dostupné v mnoha galvanických provedeních. Jedná se o spojovací kroužky, zapínání, přívěšky a další. Kupříkladu pro výrobu náušnic to mohou být různé háčky, puzety či kreole. K vytvoření náramku nebo náhrdelníku lze využít různá zapínání, např. karabinky, americké zapínání, magnetické zapínání apod. Korálky si pak vyberete dle libosti a můžete začít tvořit. V případě ketlování v podstatě stačí jen korálky připevnit ke kovovým komponentům a máte hotovo. Záleží na vaší fantazii, jak bude výsledný šperk vypadat.

kleště

Ketlovací kleště různých druhů

komponenty

Široký výběr kovových komponentů

  

Šitý šperk

Další neméně důležitou a velice oblíbenou technikou je šitý šperk. Základní jednotkou každého šití je steh. Těch rozlišujeme několik druhů. Může to být steh cihlový, rybí kost, síťový, peyote a další. Odvětvím šitého šperku je také tzv. Freeform, kdy autor není omezený pravidly. K těmto technikám není potřeba žádné speciální vybavení. Postačí jehla ke korálkování, korálky typu rokajl, kabošon, sluníčka, mačkané korálky, rivoli a také návlekový materiál. K dispozici je široká škála nití a vlasců v rozmanitých barvách i tloušťkách, ze kterých můžete vybírat. Uvést můžeme např. S-lon, NYMO, silonové vlasce a FireLine.

 

Korálková výšivka

Velmi krásnou metodou výroby šperků je také tzv. korálková výšivka. Můžeme si ji plést s technikou Freeform, nicméně se liší tím, že se korálky přišívají na podklad. Třeba na filc nebo látku.

Prýmkování

Zajímavou a zároveň mírně pracnější technikou je prýmkování.  V tomto případě se sešívají ozdobné šňůrky, kterým se říká sutašky, a k těmto se doplňují dle libosti korálky.

Háčkování dutinek

Krásnou a velmi oblíbenou technikou, která nabízí nepřeberné množství motivů jak vlastních, tak převzatých od jiných korálkářek, představuje háčkování dutinek. Pro tuto techniku je velice vhodné např. MATUBO 8/0, protože korálky jsou tvarově stálé.

Drátování

K metodě drátování, jak už z názvu vyplývá, potřebujete hlavně různě silné a barevné drátky. Pomocí nich lze vytvořit originální šperky, ale také různé ozdobné předměty. Stačí k sobě pouze spojit drátky a korálky, takže drátování není nic složitého. Zručnější zvládnou tvořit hotová umělecká díla, třeba stromeček nebo odrátovávají vajíčka.


hliníkové drátky

Hliníkové drátky potřebné k metodě drátování

Macramé

Pod pojmem Macramé, neboli drhání, si můžete představit vázání uzlů do ozdobných krajek. Tato technika patří k těm nejjednodušším, protože podstatou je vázání dvou základních uzlů, a to plochého a žebrového. I k tomuto způsobu můžete využít korálky, neboť navlékání korálků na osnovní nitě je zpestřením vzorů.

 

Co potřebujete k výrobě šperků z korálků?

Chcete-li si vytvářet šperky z korálků, musíte si obstarat nejrůznější pomůcky. Základ tvoří bezesporu korálky. Těch existuje nepřeberné množství druhů a záleží na vás, které si oblíbíte. Dále se vám budou hodit pinzety, podložky, pilníky, lopatky, nůžky na nitě, pájky na nitě, mističky, kleště, stopery, organizéry kovové komponenty, drátky, nitě a vlasce a spoustu dalšího. Vše najdete na jednom jediném místě, aniž byste museli jednotlivé potřeby shánět zvlášť. Stačí navštívit specializovaný internetový obchod www.glass-kingdom.cz, kde seženete naprosto vše potřebné.

pomůcky pro korálkování

Pomůcky pro korálkování

Jakmile se do korálkování dostanete, věřte, že si tuto činnost natolik zamilujete, že se budete zdokonalovat více a více. A my budeme rádi, když se Glass Kingdom stane vašim užitečným partnerem při vašich tvorbách.

Komerční článek


17.8.2015   Rubrika:   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Chcete se naučit korálkovat? Zjistěte si vše o technikách a potřebách

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 23.8.2015 13:45

Korálkování je hodně náročné na očismajlik - 6

 
mariena
mariena - 18.8.2015 14:36

Je to asi nějaký nový obchod,moc velký výběr nemají,žádné perličky,ohňovky a tak.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 93075.
Archiv anket.