Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Bydlíte v pronajatém bytě? Anebo byt pronajímáte? Podělte se o zkušenosti.

Bydlíte v pronajatém bytě?  Anebo byt pronajímáte? Podělte se o zkušenosti.

S přítelem jsme se rozhodli, že se sestěhujeme do mého bytu a jeho začneme pronajímat. Jsem těhotná, půjdu na mateřskou a peníze z pronájmu se nám budou určitě hodit. Hledáme proto různé informace, které s pronajímáním bytu souvisejí. Narazili jsme na různé názory a hlavně na dost zkušeností s problémovými nájemníky.

Chtěla bych se vás proto zeptat, zda někdo z vás nemá s pronajímáním bytu zkušenosti. Neradi bychom si naběhli.

Přítelův byt je dvoupokojový, nově zrekonstruovaný, plně vybavený nábytkem i spotřebiči včetně myčky na nádobí. Máme strach, abychom nenarazili na nějaké problémové nájemníky, kteří by to tam zničili, což jak jsme zjistili, se docela často stává. Určitě takové situace může vyřešit kauce, kterou nájemním skládá zpočátku, ale přece jenom nám to vrtá v hlavě.

Ráda bych se proto vás, které byt pronajímáte, zeptala, na co si máme dát pozor a jestli je nějaká šance odhadnout předem problémového nájemníka. Máme třeba právo zjistit, jestli je zaměstnaný, jestli proti němu není vedená exekuce apod? Případně jestli nemá třeba dluhy u bank a podobně? Nebude toto bráno jako zasahování do soukromí? Taky by mne zajímalo, jaká je nejlepší výše kauce a taky výše nájemného. Byt je v Praze v dobré lokalitě, pěšky pět minut od metra, do centra metrem ani ne deset minut.

Taky by mne zajímaly názory nájemníků, tedy vás, kdo v pronajatém bytě žijete. Preferujete raději nezařízený byt, nebo naopak vybavený? Když totiž vezmu podle sebe, nevím, jestli bych chtěla prát prádlo v pračce, ve které ho pral někdo (nevím, kdo) přede mnou apod. Možná jsem ale moc cimprlich. A co výše kauce? Jakou jste ochotni předem zaplatit. Obecně se dnes požaduje kauce ve výši tří měsíčních nájmů, což může být pro některé, hlavně mladé, lidi dost problém. Nebylo by lepší slevit?

Nechci se dál moc rozepisovat, určitě mě spousta dalších věcí nenapadla a budu ráda, když napíšete vše, co vás v souvislosti s pronajímáním bytu napadne. Moc by nám to pomohlo a předem vám velice děkuji.

Klára


5.11.2015   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 33   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bydlíte v pronajatém bytě? Anebo byt pronajímáte? Podělte se o zkušenosti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-33
Terka jun
Terka jun - 10.9.2018 12:15

Já když jsem hledala nájemníka do svého bytu, tak jsem to dala do realitní kanceláře a jsem za to ráda, nemusela jsem se o nic starat a realitní kancelář https://www.edoxreality.cz mi našla nájemníka za 8 dní.

 
AlenaK
AlenaK - 12.8.2017 17:38

Ahoj Kláro,
s manželem jsme řešili velmi podobnou situaci. Původně jsme byt pronajímali, ale bohužel jsme natrefili jen na nespolehlivé nájemníky. Hodně mě to zklamalo, protože když jsem sama bydlela v podnájmu, tak jsem se vždy chovala slušně a nájem platila včas. My jsme ale nacházeli nájemníky, kteří nájem bohužel nespláceli smajlik - 11 Narazili jsme ale pak na službu "garantovaný nájem". Tuto službu provozuje realitní kancelář (http://www.vasnajemnikvitom.cz/ ) a jde o to, že svoji nemovitost pronajímáš přímo jim. A oni už si sami shání nájemníky, řeší případné komplikace a sami ti platí nájem. Osobně mi vyhovuje, že nemusím řešit, jestli v bytě jsou nájemníci nebo ne, protože od Vitomu vždycky nájem dostanu a druhá věc, musí byt vrátit v původním stavu (v jakém jsem jim ho předala), takže i v tomto mám jistotu, že se mi byt nevrátí poničený.
Jen je teda potřeba se připravit na to, že výše nájmu, kterou ti bude zasílat realitka, nebude tak vysoká, jakou bys dostala od samotných nájemníků. Ale zase máš jistotu...Takže toto je na zvážení.
Držím pěsti smajlik - 3

 
cawan
cawan - 18.2.2016 14:40

Bydlela jsem v pronájmu, ale není nad to mít vlastní domek. Člověk má aspoň jistotu, že si buduje pro sebe ;-) http://www.domy-drevostavby-na-klic.cz/

 
Berta65
Berta65 - 14.12.2015 13:27

S pronájmem bytů je to složité :) každé je jiný a každému se líbí něco jiného. Taky máme s manželem jeden byt, který pronajímáme, je to 2+1, takže ideální pro páry nebo jednotlivce. Původně jsem ho pronajímali jako nezařízený, kompletní byla jenom kuchyň a v koupelně byla pračka. Ale po několika dotazech, jestli bysme nemohli byt dovybavit, tak jsme ho zařídili nábytkem. Do kuchyně stůl a židle, do obýváku pohovku, konferenční stolek a do ložnice manželskou postel, noční stolky a velkou vestavěnou skříň.Největší část byla z www.zlutahala.cz a něco málo se nakoupilo i v ikei. S tou pračkou by mě to taky napadlo, ale zase spousta lidí si ji nechce kupovat samo, takže je tam naše. Když nám někdo z nájemníků odejde, tak nechám vyčistit matraci a pračku nechám vyvařit octem a je jako nová. Nic s ní samozřejmě nikdy nic nebylo, ale mám ráda pořádek a přijde mi to jako samozřejmost pronajmout čistý a uklizený byt.

 
cawan
cawan - 26.11.2015 14:47

Zvažujeme posilovnu. Bylo by to super, sportovní vybavení se dá sehnat i na internetu ;-) http://www.centrum-aktivit.cz/

 
cawan
cawan - 16.11.2015 12:06

Máme pronájem a představte si, že v podkroví jsou dva dalekohledy, tak nám jeden zůstal na pozorování noční oblohy, jsem moc ráda ;-) http://www.edalekohledy.cz/

 
Světlonoska
Světlonoska - 14.11.2015 15:26

Do pronajatého už nikdysmajlik - 36nic nemůžete,opravy vylepšení.. a peníze veškeré za bydlenísmajlik - 37smajlik - 76smajlik - 65

 
jelítko
jelítko - 12.11.2015 12:59

Kozoroh18: V dnešní době ani ne. Počítali jsme nedávno kolik bysme přeplatili na hypo a jak bysme museli živořit, abysme to uplatili a usoudili jsme, že zatím radši podnájem. Byty jsou teď hrozně nahoře.

 
jelítko
jelítko - 12.11.2015 12:56

Piafka: No moje dobrá kamarádka, která mi vlastně řekla o tom volném místě, se pak bavila s těma dvěma chlapama, co se mnou dělali spolu s tou kravkou pohovor, tak jí to řekli jako důvod.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 6.11.2015 19:22

ja nemam zadnou pujcku tak nevim a neznam kolik se plati, ale davat za najem takovy balik a byt stale v cizim tak si rikam zda neni lepsi platit pujcku a mit svoje

 
a....
a.... - 6.11.2015 18:48

Dneska jsem se byla zrovna poptat, jak podat exekucni návrh na dluh. Poslední nájemce mi dluží 50tisic. Ochrana nájemníků je bohužel u nás extrémní, pokud vám neplatí, musíte ho tam nechat bydlet ještě 3 měsíce, než ho můžete vystěhovat. A zrekonstruovaný být pronajímat, to už vůbec ne.

 
Piafka
Piafka - 6.11.2015 16:00

jelítko: A jak se ti to podařilo zjistit, že tě pomluvila s tím aerobicem? To musela být teda koza.

 
jelítko
jelítko - 6.11.2015 12:00

YXH: Tohle míchání soukromí a práce nechápu. V práci se člověk často musí přetvařovat, chodit oblečenej v dresscodu, spoustu svých názorů neventilovat atd. A od toho mám kamarády a fb, kterej mám nastavenej jen pro přátele, kde můžu být sama sebou. Sdílet a komentovat co chci. Když chodim do práce oblečená dle jejich požadavků, plnim svoje povinnosti, ke klientům se chovám hezky atd., tak jim je do ostatního kulový smajlik - 68smajlik - 67 Takhle mě jednou nepřijali do práce, protože u pohovoru byla nějaká pitcha, která se mnou chodila na aerobik a řekla jim, že na tom aerobiku moc řvu. Přitom to bylo jenom o tom, že cvičitelka se ptala při cvičení - tak co holky můžete ještě? A všechny čuměly jak kravky a dělaly, že tam nejsou a jediná já sem jí vždycky odpověděla - né nemůžem smajlik - 68

 
jelítko
jelítko - 6.11.2015 11:18

Jo a vždycky jsme to řešili bez realitky. Platit prachy někomu za to, že mi zvedne telefon, dojde se mnou k majiteli na prohlídku a dá mi podepsat smlouvy, kteroá se dá stáhnout z netu, mi přijde naprosto neadekvátní. Realitka při prodeji ano, při pronájmu špatně pronajatých prostor ano, ale při pronájmu bytu, je to zbytečný.

 
jelítko
jelítko - 6.11.2015 10:49

Zdravím. Já bydlím už ve třetím podnájmu a brzy budeme hledat další trochu větší. Ono to je různé. Někdo, kdo se např. stěhuje rovnou od rodičů preferuje byt zařízený. Mně osobně by vadila jenom postel a možná gauč. Ostatní nábytek včetně spotřebičů by mi používat nevadilo. Ale pokud už se někdo stěhuje z bytu, kde měl svoje věci zase preferuje prázdný byt. Já jsem musela např. řešit to, že jsem se musela stěhovat do menšího a tak jsem opravdu zachovala jen to nejnutnější a umístila to po sklepech známých, ale většinu věcí jsem rozdala nebo vyhodila a teď mi to zase bude chybět, ale co se dá dělat. Nájem jsme platili v Praze Podolí, pět minut od tramvaje v cihlovém domě, 2+0, 44 metrů 9000 nájem + 3000 služby. Což mi přišlo akorát. Teď v 27 metrovym pokoji 15 minut od metra v paneláku platíme 7.000 nájem + 3.000 služby a to mi přijde už trochu moc. Ale bylo to narychlo, tak sme to vzali. Teď sháníme větší a doufám, že se zase vejdem do 12.000 se všim všudy.
Musím říct, že pronajímatel si nás ověřil jen osobní schůzkou, ono asi ani nic jiného požadovat nemůže. Ale vzhledem k velké poptávce po bytech si budete opravdu moci vybírat vy. Jestli na to nespěcháte, dejte si načas. Já na svůj osobní první dojem dám, taky se mi to vždy vyplatilo, na nic jiného se asi spolehnout nemůžete. Jinak kauce ve výši tří nájmů je opravdu dost i pro normálního člověk, kterej žije tak nějak od nuly k nule. Podle nového zákona můžete požadovat kauci, nyní se tomu už říká jistota ve výši až 6 měsíčních nájmů, ale kdo vám to dá. My jsme vždy platili jeden měsíční nájem. S pronajímateli jsme nikdy problém neměli. Oba plnili své povinnosti, když bylo potřeba něco víc než běžné opravy a údržba, která jde za nájemcem, tak zafungovali. Úplně nejlepší je shánět zájemce po kamarádech, přece jenom je lepší mít ve svém někoho prověřeného. Myslím, že to je nejlepší cesta k spolehlivému nájemci.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-33
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148425.
Archiv anket.