Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Výstava vějířů

Výstava vějířů

V úterý 1. prosince byla zahájena ve znovuotevřených prostorách Obuvnického muzea ve Zlíně doprovodná výstava vějířů. Jedná se o vějíře ze sbírky Marie Fischerové–Kvěchové, akademické malířky, která je veřejnosti známa mj. jako ilustrátorka slabikáře Poupata od Josefa Kožíška, Babičky Boženy Němcové z roku 1940 či věhlasných Broučků Jana Karafiáta. Malířka byla náruživou sběratelkou, díky její vášni získalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (jehož je Obuvnické muzeum součástí) v letech 2005 – 2007 nejen prezentovanou kolekci vějířů, ale také cenný soubor hraček, výbavičky pro miminka z přelomu 19. a 20. století, sbírku orientální obuvi a také dámských měšťanských oděvů z období od empíru po první republiku.

Z historie vějířů

První vějíře jsou doloženy již ve starověkých civilizacích, například v Asýrii a Egyptě. Ovívání panovníka patřilo k povinnostem celé armády otroků a sluhů, kteří pomocí palmových a lotosových listů vytvářeli kolem vznešené osoby příjemný vánek. Ruční vějíře, tak jak je známe dnes, se objevily na počátku našeho letopočtu a jsou doloženy například v Japonsku a Indii. Evropanům se představil ruční vějíř v éře středověku a brzy se stal velmvějíři populární. Jako nezbytný módní doplněk se vlivem portugalské šlechty rozšířil v 16. století. Zásluhu na rozkvětu této módy měla i Kateřina Medicejská (1519-1589) z rodu Medici, manželka Jindřicha Orleánského, která vějíř představila francouzským šlechtičnám. Největší slávu však vějíře zaznamenaly za éry Ludvíka XIV., který je sám osobně používal.

Vějíře se vyráběly zejména z hedvábí, papíru, pergamenu a jemné usně, často bývaly zdobeny malbou. V 19. století přibyly i další materiály, jakými byly organza, satén, krajka nebo peří, zejména rajčí. Kostra vějíře se zhotovovala nejčastěji ze dřeva, slonoviny, rohoviny a kostí, ke konci 19. století přibyl bakelit. Někdy byly tyto materiály použity k výrobě celého vějíře. Postupně se staly ozdobou žen po několik staletí. Bývaly však nejen nezbytným doplňkem toalety a prostředkem příjemného osvěžení, ale také důležitým prvkem komunikace. Každý jeho pohyb, každá pozice, každé zachvění a šíře rozevření - vše mělo přesný význam. Mladé dívky jím zakrývaly ruměnec, zkušené ženy jeho prostřednictvím koketovaly s muži.

 

Autor fotografií: Obuvnické muzeum

 

Kontakt:

Mgr. Miroslava Štýbrová

tel. 577 522 225,

e-mail: shoemuseum@seznam.cz

V roce 2010 je muzeum otevřeno i v lednu!

úterý - pátek: 10 - 12, 13 - 17 hodin

v době Vánoc otevřeno od 27. do 29. 12. 2009

Elen Melicharová


8.12.2009   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Výstava vějířů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Tunic
Tunic - 8.7.2011 15:38

Stránky těch njhezčích vějířů zde www.abania.webnode.cz smajlik - 43

 
Tunic
Tunic - 8.7.2011 15:36

Podívejte se sem na velice krásné vějíře
http://abania.webnode.cz/
smajlik - 43

 
Almega
Almega - 8.12.2009 18:22

Škoda,že bydlím na jiném konci republiky....U nás takové zajímavé výstavy nejsou...

 
trpajzlik
trpajzlik - 8.12.2009 14:14

smajlik - 60smajlik - 60 moc se mi to líbísmajlik - 47

 
Elen
Elen - 8.12.2009 9:45

Kresby paní ilustrátorky jsou nádherné smajlik - 60 a něžné.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77188.
    Archiv anket.