Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Ostrava – Z Černé louky na Slezskoostravský hrad

Ostrava – Z Černé louky na Slezskoostravský hrad

Ostrava již dávno není jen tím černým, průmyslovým městem, kterým dříve bývala. Je zde spousta zeleně a taky celá řada turisticky atraktivních cílů. Jen namátkou zde uvedu zoologickou zahradu a nedaleký Důl Michal ve Slezské Ostravě, Dolní oblast Vítkovic, kterou tvoří Důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Dolní oblast Vítkovic bývá nazývána ostravskými Hradčany. Nad soutokem řeky Ostravice s Odrou se zdvíhá vrch Landek, proslavený nálezem Petřkovické venuše. Na úpatí tohoto kopce v bývalém dolu Anselm bylo zřízeno Hornické muzeum.

V Ostravě najdete taky turistické atrakce určené hlavně pro rodiny s dětmi a to přímo v centru města. Výstaviště Černá louka se nachází hned za Masarykovým náměstím. Pamětníci si jistě vzpomenou, že od šedesátých do osmdesátých let 20. století se zde každoročně na jaře konaly výstavy „Za socialistické životní prostředí“. Byly to největší výstavy spotřebního zboží v tehdejším Československu. Dnes na Černé louce najdete mimo jiné tři zajímavé atrakce pro děti.

V pavilonu Z má sídlo Mořské akvárium, které představuje podvodní svět mořské a sladkovodní fauny a flory. Můžete si zde rovněž prohlédnout žraloky, murény, piraně, krokodýla nilského, varany a taky opice.

V pavilonu C se nachází Pohádkový sklep strašidel. Děti projdou pěti strašidelnými komnatami. Je zde například pavoučí místnost, pirátský ostrov, síň průmyslových strašidel, nebo pohádková říše. Děti uvidí francouzskou čarodějnici hradnebo hejkala obecného. Pohádkový sklep strašidel vznikl proto, aby se malí návštěvníci dozvěděli něco z pohádek, bájí a pověstí.

Na Černé louce se nachází rovněž areál Svět miniatur Miniuni. Jsou zde umístěny modely významných světových staveb. Je zde 12 m vysoká Eiffelovka, sedm starodávných divů světa, anebo šikmá věž v Pise. Jsou zde železniční trati s vláčky a vodní cesty s parníkem.

Z Černé louky půjdete na Slezskoostravský hrad. Přejdete Hradní lávku přes řeku Ostravici a zanedlouho dojdete k hradu. Hrad ze 13. století byl počátkem 21. století nákladně zrekonstruován. Ve vstupní hradní věži je expozice o historii hradu a města Ostravy, o třicetileté válce a období husitství. Na hradě je rovněž hradní kaple, galerie a ve sklepních prostorách jsou akvária se sladkovodnímu rybami, muzeum čarodějnic a expozice práva útrpného s mučírnou. Na hradních terasách jsou vyhlídkové plošiny, odkud je pěkný výhled na město a Beskydy.

Hrad se stal významným kulturním centrem města Ostravy, a konají se zde koncerty, hudební festivaly, nejrůznější výstavy, trhy a jarmarky.

Jiří Glet


10.5.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Ostrava – Z Černé louky na Slezskoostravský hrad

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.