Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vydejte se na výlet za starými Slovany

Vydejte se na výlet za starými Slovany

Patříte-li k milovníkům naší národní historie, určitě si nenechte ujít návštěvu Regionálního muzea v Mělníku. V termínu od 13. 5. do 3. 7.  2011 zde najdete výpravnou výstavu Slované. Střední Polabí a Povltaví v raném středověku, která přiblíží období raného středověku přibližně od 7. do 12. století.

Rozhovor s Mgr. Renatou Brtníkovou z Regionálního muzea Mělník k výstavě Slované. Střední Polabí a Povltaví v raném středověkuslované1

Kdy se výstava koná a co nabídne?

Výstava se koná v  termínu od 13. 5. do 3. 7. 2011. Přiblíží období raného středověku přibližně od 7. do 12. století. Výstava chce návštěvníky seznámit nejen s kulturou Slovanů žijících v centrálních částech Polabí a Povltaví..

Muzeum je známe tím, že velké výstavy jsou interaktivní, tzn. že si návštěvník vyzkouší na vlastní kůži, co období obnášelo. Bude to také tentokrát?

Ano, svým interaktivním charakterem nabídne výstava především možnost poznat vybrané momenty (ne)všedního života našich předků. Lákavá bude příležitost vyzkoušet si repliky oděvů a doplňků, prozkoumat obydlí a jeho vybavení, zahrát si na lovce i zemědělce či si zkusit tkalcovské techniky.

Seznámí se zde návštěvníci také s archeologickými nálezy?

Dominantní částí výstavy bude rekonstrukce části slovanské osady s hospodářským zázemím, která bude doplněna zajímavými nálezy keramiky, šperků, zbraní a dalších kovových předmětů z významných regionálních lokalit jako jsou Hradsko, Tišice, Vepřek a dále ze středočeských lokalit, k nimž patří například Libice nad Cidlinou či Čáslav.

Co ještě k výstavě můžete doplnit?slované2

Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek 12. 5. 2011 v 17.00 hodin ve velkém sálu muzea. V programu vystoupí žáci 7.B ze ZŠ Jindřicha Matiegky, kteří mají s touto tématikou bohaté zkušenosti a představí je i ve svém koutku.

Pro školy se připravuje pestrý doprovodný program, v němž se v rolích obyvatel osady a průvodců představí mělničtí muzejníci. Chybět nebudou oblíbená hra na archeologa, dotykové zóny i možnost zhotovit si typickou ozdobu.

Zkrátka nepřijde ani návštěvnická veřejnost při dalším ročníku Mělnické „slovanské“ muzejní noci (27. 5. 2011).

Součástí výstavy se stanou výtvarné práce žáků ZUŠ Mšeno, které vznikly v rámci archeologicko kreativních pracovních dílen v prostorách muzea. Snahou výstavy je propojit archeologické reálie s jedinečnou možností prožít si alespoň část dne v duchu starých Slovanů. Tuto neobyčejnou příležitost máte i Vy.

Tak přijďte, těšíme se na Vás…

Redakce


12.5.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vydejte se na výlet za starými Slovany

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Mirka999
Mirka999 - 25.3.2023 9:27

S rodinnou velice rádi jezdíme po celých Čechách, a proto jsem všem pořídila na internetových stránkách https://www.naturehikecz.cz/ nové vodotěsné batohy, aby byly naše věci na každém výletě v bezpečí a nepromokly nám při dešti. Navíc jsou velmi prostorné a pohodlné na nošení i při delších túrách, na které se již velice těším.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.