Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kamenický Šenov a Panská skála. Tip na rodinný výlet.

Kamenický Šenov a Panská skála. Tip na rodinný výlet.

Městečko Kamenický Šenov najdete v malebné krajině na rozhraní oblastí Českého Středohoří a Lužických hor.

Kamenický Šenov je známý svou slavnou sklářskou tradicí, která sahá až do 17. století. Světovou proslulost pak získal výrobou křišťálových lustrů. Ve městě již taky více než 150 let působí umělecká sklářská škola. Je zde zachována zástavba domů z 18. století, která tvoří městskou památkovou zónu.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele je barokní stavbou. V kostele se nachází zdařilá kopie obrazu Poslední večeře Páně Leonarda da Vinci od děčínského malíře F. Hochekbera z první poloviny 19. století. Je zde rovněž hodnotná nástropní malba podle předlohy Murilla od malíře A. Mülera z Ústí nad Labem.

V historické budově naproti kostela má sídlo Sklářské muzeum. Zajímavá zdejší muzejní expozice zahrnuje především ryté a broušené sklo ze 17. až 20. století a křišťálové lustry. V muzeu se konají rovněž krátkodobé skálahistorické výstavy a výstavy prezentující práce současných sklářských výtvarníků.

Na okraji Kamenického Šenova se nachází čedičový vrch Panská skála 597 m.n.m., který je nejznámější geologickou rezervací u nás. Panskou skálu známe z filmové pohádky Pyšná princezna. Právě u této skály se na svém útěku ukrývají princ Miroslav a princeznou Krasomilou.

V 18. století zde býval lom, ve kterém dnes můžete spatřit pěknou ukázku sloupové odlučnosti čediče. Nacházejí se zde pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce, téměř svislé, o průměru 20 – 40 cm, které jsou až 12 m dlouhé. Tento zajímavý přírodní kamenný útvar připomíná píšťaly varhan, a proto se taky nazývá Kamenné varhany. Pod Panskou skálou je romantické malé jezírko. Panská skála patří mezi naše největší turistické atrakce a je hojně navštěvována našimi i zahraničními turisty. Z Panské skály je taky pěkný výhled na městečko Kamenický Šenov a okolní krajinu.

 

Foto: www.wikipedie.cz

Jiří Glet


21.6.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kamenický Šenov a Panská skála. Tip na rodinný výlet.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 21.6.2011 11:40

Riki: jj, v tom s tebou souhlasímsmajlik - 26

 
Riki
Riki - 21.6.2011 11:18

Ano, Panská skála je hojně navštěvována, a turisté se tam rukou společnou a nerozdílnou chovají hůř než stádo skotu a bravu. smajlik - 48 Od té doby, co tam bylo vybudováno obří parkoviště a informační centrum, jsou všude kolem pet lahve, papíry, plechovky od piva, krabičky od cigaret, použité pleny a vůbec tuny čurbesu. Kromě toho lidi, zejména pak rozjívení haranti a Němci, po skále šplhají, ničí na ní vegetaci, a neberou na vědomí cedule, že je to chráněné území a že mají zůstat na pěšině. Takže já osobně bych tam postavila trvalou stráž ochránců přírody, kteří by sázeli mastné pokutičky, a obzvlášť zhůvěřilé "milovníky přírodních krás" vyfotili a zveřejnili na internetu. smajlik - 42 Totéž se týká i mnohých jiných velmi známých a profláknutých přírodních lokalit, jako je např. Pravčická brána, soutěsky ve Hřensku, nebo kupříkladu vrchol Jedlová - abych zůstala na severu Čech. Je to smutné, ale lidi se prostě neumějí slušně chovat. Leda tak na svý zahradě, ale v přírodě... smajlik - 26

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.