Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Holandsko na vlastní kůži. Lindino vyprávění o zemi tulipánů.

Holandsko na vlastní kůži. Lindino vyprávění o zemi tulipánů.

Pokud očekáváte seriózní informace o zemi tulipánů, tak na to zapomeňte. Těmi se internet jenom hemží a já se mu nebudu plést do řemesla. Kdepak, tady se dočtete o Holandsku mýma očima. Možná vám mé postřehy přijdou v případě, že někdy navštívíte Holandsko, vhod.

 

Chodník, nebo silnice ? Jak to má člověk poznat.

Pokud jsem stačila zaregistrovat na těch pár kilometrech silnic, které jsme k našemu přesunu použili, tak v Holandsku neexistují díry nebo záplaty v asfaltu. A nebo jsme měli jenom štěstí a žádnou díru nepotkali. Zato jsem za ránu pod pás považovala silnice ve vesnicích vydlážděné zámkovou dlažbou! Sakra, jsem na silnici nebo cyklostezce a nebo jedu po chodníku? Značka v nedohlednu, no je tu obrubník a já jsem níž, z toho usuzuji, že jsem snad na silnici a to, co je v rovině s obrubníkem, bude snad chodník. A jako na potvoru žádný domorodec v dohledu (kdyby byl, jela bych za ním, snad proboha ví, kde mají silnice).

Přes vesnici jsem najela na šestiproudou dálnici a vida, na ní na mě po 20 km juknul semafor a zvedací most. Inu jiná země, jiné mravy. A dojela jsem do města, navigace si to šinula do parkovacího domu a asfalt na silnici se změnil opět v zámkovou dlažbu. To už mě nepřekvapí, to už znám. Omyl, neznám. Hlavní třída byla rozdělena zhruba takto: chodník, vedle něho asi 2,5 m široký (vydlážděný) pruh, po kterém jezdili cyklisté v obou směrech plus auta jedním směrem plus sem tam přechod. Pak pruh s okrasnou květenou. Vedle něho dvouproudá silnice, po které v našem směru směly pouze autobusy a v opačném směru všechno motorové. Opět pruh s květenou a dále vydlážděná 2,5 m široká cyklostezka opět pro oba směry a vedle ní chodník. A značka žádná. Nejprve jsem pouze v duchu, později i hlasitě, děkovala za domorodce přede mnou. A podobně byl na tom i ten Němec v autě za námi.

 

Ubytování: Kemp nebo statek? Dva v jednom.

Bydleli jsme v malém soukromém kempu ve vesničce Tynaarlo, asi 20 km jižně od města Groningen. I když kemp je asi silný výraz. Bylo to něco mezi minikempem, farmou a opravnou karavanů. Hned první večer při parkování karavanu a následné stavbě stanové přístavby (markýzy) jsme působili coby zábavný pořád pro místní krávy. Přerušily večeři, postavily se podél ohrady a přežvykujíce soustředěné pozorovaly naší bitvu s trubkami a zipy. Občas nás povzbudily zabučením a evidentně je znechutilo, když jsme byli hotovi a padli na lehátka.

Druhý den ráno nás navštívil kohout se dvěma slepicemi, společnými silami šlohli jeden opečený toust a vydali se žebrat k sousednímu stanu. Mezitím nás opět navštívily kravky a očekávaly pokračování včerejšího vzrůša. A dceru na toaletě přepadl kůň. V životě jsem ji neviděla probudit se tak rychle. Do umývárny a na záchod odešla spící mátoha a zpátky běžela čiperná a zcela probuzená.

Sociální zařízení bylo uděláno ze stáje a za cca 1,60 m vysokou zdí toalet bydleli dva koně. Holandsko se vůbec velice přáteli s říší zvířat. O tom jsem se přesvědčila v prvním obchodě, když se mi pod nohy zamotal pes. Lépe řečeno když jsem zjistila, že mám jeho vodítko třikrát omotané kolem lýtek a malém jsem políbila podlahu. Ano, psi smějí do obchodu. Nevím, jak to dělají s většími plemeny, ty jsem nikde nepotkala, to, co jsem viděla, bylo všechno přibližně do velikosti pudla. A musím se přiznat, že po všech zážitcích se zvířaty mě už ani moc nepřekvapil holub sedící na zábradlí uprostřed McDonalda a čekající na zbytky. Uvnitř McDonalda! Bohužel jiný návštěvník podniku nebyl tak klidný jako já, na druhou stranu, kdybych se sklouzla po holubím sekrementu a švihla hlavou do podnosu s jídlem, asi by mě přítomnost holoubka překvapila o něco vice.

 

Co je levnější: sladkosti, nebo ovoce? Hádejte.holandsko

Pokud mi něco vyrazilo dech, tak to byly ceny potravin, ale ani ne tak samotné ceny, jako jejich nepoměr. Nenavštívila jsem žádný supermarket, můžu posuzovat pouze z cen na trhu. Velké kusy masa (kuřecí prsa) se prodávaly na kusy, naopak menší kousky (například křídla) na kilogramy, ale všechno stálo stejně. Sladkosti byly o hodně levnější než ovoce a zelenina.  Velký kornout žužu zakoupený na tržišti (odhaduji něco mezi 200-250 g) stál 2 eura a na protějším pultu půl kila rajčat stálo 3,95. Hotová pizza stála kolem 10-15 euro a naopak buffet v asijské restauraci nás vyšel na 6 euro.

 

Nakonec ještě dvě perličky

Statisticky na každého domorodce připadá 2,5 kusů jízdního kola. Docela tomu věřím, aspoň soudě podle dopravní situace v Groningen, kde jsem si občas s autem připadala až nepatřičně. Že jsem nesnížila počet obyvatel, přisuzuji pouze tomu, že jsem centrem projížděla závratnou rychlostí 30 km v hodině a čuměla ze všech okének najednou.

Zapomeňte na znalosti angličtiny nebo němčiny, budou vám tak na dvě věci ale určitě ne k použití. Není problém se s domorodci domluvit, ovládají zejména angličtinu velice dobře, ale všechny nápisy, značky a jídelní lístky existují pouze v domorodštině a odhadnout význam je jemné řečeno nelehké. A když už se člověk domnívá, že přišel na význam, tak buď výsledek postrádá logiku a nebo tomu neodpovídá cena. I když je teoreticky možné, že servírují jakousi rybu (a ne tuňák to nebyl) na pizze a nebo že 3 dl polévky stojí pouhých 50 centů. Aspoň se domnívám, že ta oranžová tekutina s kousky čehosi v umělohmotné misce byla polévka, domorodci ji pojídali umělohmotnými lžícemi, tak co jiného to mohlo být.  

Linda


19.10.2011   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 29   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Holandsko na vlastní kůži. Lindino vyprávění o zemi tulipánů.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
loupák
loupák - 20.10.2011 8:21

Linda: moc hezký článek a k tomu i zajímavá diskuse,díkysmajlik - 94smajlik - 47

 
TULI
TULI - 19.10.2011 20:28

LINDO - HEZKY !! smajlik - 47 jestli cestujes casto po svete ..tak pis a pis !!! my to tu budeme primo HLTAT smajlik - 47

 
Megí
Megí - 19.10.2011 18:25

Lindo, krásný popis! smajlik - 94 Mně se v Holandsku líbí pracovní doba v pondělí - začínají až v poledne! Jednou jsme s kolegyní měly pracovní jednání úplně na severu Německa a protože jsme skončily brzy, řekly jsme si, že si uděláme malý výlet, jen pár kilometrů, že jsme v Holandsku ještě nebyly. Jaké bylo naše překvapení, když před 12 hodinou bylo všude zavřeno a na trhu teprve připravovali stánky smajlik - 76 Nejsem si jistá, jestli to nebyla jen regionální záležitost, ale každopádně takový pomalý start po víkendu by se mi docela zamlouval smajlik - 68 A jednou jsem si chtěla kouoit kousek sýra - no to byl mazec! Dovedli mě do krámu se sýry a tam měli asi milon druhů různě starých sýrů a chtěli po mě vědět, jaký (jak starý) si chci vlastně koupit (jak to mám proboha vědět? Chtěla jsem jen "nějaký dobrý"smajlik - 68) Pak mi to připomnělo moravské vinné sklípky - dostala jsem ochutnat asi 20 sýrů a pak si má člověk vybrat, který mu chutnal nejvíc smajlik - 76

 
YXH
YXH - 19.10.2011 17:05

Holky popisujete to tu krasne. Diky za pekny cestopis. Hrozne rada bych jednou jela na jare, kdyz kvetou tulipany a navstivila kvetinovou burzu. Dcery kamarad se z Holandska vratil pred 2 tydny a byl nadseny.
Kdyz ctu nejake napisy v holandstine, tak mi to trochu pripomina smes mezi nemcinou a anglictinou. Pri trose vule se tomu da rozumet, ale mluvit nevim to chrochtani smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68 Ale asi stejne jako jine nareci, misty se Nemcum taky tezko rozumi a kdyz clovek slysi nekoho z Alabamy, tak neveri vlastnim usim ze vlastne mluvi anglicky smajlik - 68smajlik - 68

 
sharon
sharon - 19.10.2011 16:28

Linda: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 56

 
Almega
Almega - 19.10.2011 13:34

A co dřeváky,nosí???

 
carmi
carmi - 19.10.2011 12:44

Byla jsem v Holandsku vloni.Pronajali jsme si s přáteli loď a jezdili po kanálech.V tý lodi jsme i spali. Byla to nezapomenutelná dovolená. Ta krajina - nádhera, jak si ji hlavně ty Holanďani udělali hezkou. Krásný domečky a okolo plno květin. Ale žít bych tam nechtěla, stýskalo by se mi po našich kopečkách.

 
evropka
evropka - 19.10.2011 12:24

Krásnej průvodce,tleskámsmajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5naše firma jezdí do holandska každý rok na školení...na mě ještě nevyšla řadasmajlik - 26

 
vlasta1234
vlasta1234 - 19.10.2011 11:33

V Holandsku jsme byli s manželem pětkrát,naposledy předloni s dcerou.Vždycky jezdíme asi 14 dní na kolech a spíme v kempech.Hrozně se nám tam líbí,jejich vztah k přírodě,bezvadné cyklostezky,moře,pohodlné kempy,rozinkové bochánky a spousta vla( něco jako pudink,jen trochu řidší,popsaný jako dezert,manželem vypitý téměř na ex).Jen si budeme muset dát pauzu,už jsme tam projeli snad úplně všechno,něco i vícekrát.

 
monyk
monyk - 19.10.2011 10:44

Jarča*: Ne, to je typicky rys holandske povahy ,jsou tim vlastne prosluli temer po cele zapadni Evrope smajlik - 64 .
A kempy jako takove v Cesku zas az tak drahe nejsou, ale benzin se vsude zdrazuje a jak mi spousta lidi rekla, drive byla dovolena v kempu velmi levna, ale posledni roky se prave ta doprava hodne zdrazila. Taky jak v Belgii tak v Holandsku se zvysuji poplatky za privesy a karavany, tudiz uz to neni tak levne, jak to byvalo.A napriklad tady na pobrezi platis za den v kempu 25 euro, plus elektrina a sprchy zvlast. Takze to vyjde asi na padesat euro na den. No a kdyz si pronajmes apartament , tak za ten nejlevnejsi zaplatis taky padesat euro za den. Tudiz je pohodlnejsi si proste neco pronajmout, protoze ta cena je v soucasne dobe stejna.

 
Jarča*
Jarča* - 19.10.2011 10:36

Juana: ještě k těm holanďanům v kempech - dřív jich tu byl spousty, a teď jsem slyšela, že už tolik nejezdí, asi je to tu už i pro ně drahésmajlik - 26
monyk: to už je vážně nemocsmajlik - 68

 
monyk
monyk - 19.10.2011 10:34

Jarča*: OK, ale oni dost casto nakupuji i veci, ktere vubec nepotrebuji nebo se jim nelibi jen proto, ze jsou se slevou. Ja se vzdycky muzu urehtat, kdyz prijedu a moje kamaradka mne odvede ke skrini a zacne se mne ptat: nechces tenhle zeleny rolak, ja v nem vypadam jako bledule ? Nelibila by se Ti tahle kabelka, me se k nicemu nehodi...A kdyz se ji zeptam, proc jsi to tedy kupovala, dostanu obligatni odpoved: No kdyz to bylo ve sleve smajlik - 34. Nebo mi vrazi do ruky kojenecke dupacky a zepta se: Neznas nahodou nekoho, kdo ma ted mimco? Ja se chechtam a uz se ani neptam, proc to teda ,kruci, kupovala smajlik - 16. Mimochodem, jeji dceri je 9 a synovi 14 roku smajlik - 34.

 
Juana
Juana - 19.10.2011 10:24

Jarča*: mezi námi - u nás taky, a co jsem se bavila s příbuznými, tak je to podobné smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 19.10.2011 10:22

monyk: smajlik - 47smajlik - 68smajlik - 68 no co, u nás taky jídelníček vypadá dost často podle toho, co bylo v akcismajlik - 68

 
Juana
Juana - 19.10.2011 10:19

V Holandsku jsem byla před 20 lety a s těmi silnicemi mi to taky tak přišlo, akorát krásný rovný povrch, nikde díra ani záplata. Ale na ulicích byl občas pěkný bordel, nebylo to tak sterilní jako Německo nebo místy Rakousko. Vloni v létě jsme byli stanovat na Šumavě a vedle nás se uplacírovali starší holandští manželé, taky se psem jako my - a dopadlo to hrozně, pozvali jsme je k ohni, pekli jsme buřty a vypilo se, co se našlo. smajlik - 68 Druhý den jsme si to zopakovali, paní poslala manžela do Tesca pro buřty a pro zásoby alkoholu. Jo a chutnal jim náš rum s kolou, prý víc, než origoš třtinový.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.