Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Pražská Krannerova kašna. Na procházku zasněženou Prahou.

Pražská Krannerova kašna. Na procházku zasněženou Prahou.

Praha je plná památek a starobylých míst, z nichž každé z má svůj vlastní příběh. Dnes vás pozveme na procházku zasněženou Prahou ke Krannerově kašně. A prozradíme vám několik zajímavostí z její historie.

V Praze na Starém Městě na Smetanově nábřeží se nachází malý parčík. Dominantou tohoto parčíku je 29 m vysoká novogotická věž. Je to Krannerova kašna.

V letech 1841 až 1845 bylo stavebně upraveno první pražské nábřeží, dnešní Smetanovo nábřeží. Na tomto nábřeží pak v roce 1850 byl postaven pomník císaři Františku I. (1768 – 1835), který zároveň sloužil jako kašna. Pomník v novogotickém slohu je dílem architekta Josefa Ondřeje Krannera a sochaře Josefa Maxe.

Císař František I. není příliš známý, přestože habsburské monarchii a tedy i Českým zemím vládl 43 let a to od roku 1792 do roku 1835. Císař byl čtyřikrát ženatý a byl otcem 13 dětí. František I. vládl v nelehké době válek s revoluční Francií a s Napoleonem a pak ještě dalších dvacet let po Vídeňském kongresu. Rakouský císař František I. společně s francouzským císařem Napoleonem I. a ruským carem Alexandrem I. se zúčastnil známé bitvy u Slavkova v roce 1805, která bývá taky nazývána bitvou Tří císařů.

V dolní části kašny vytéká voda a nacházejí se zde sochy jako alegorie českých krajů, v čele s postavou Prahy, která drží štít. Ve střední části je umístěna jezdecká socha rakouského císaře Františka I.

Po vzniku Československé republiky z ní byly odstraňovány symboly Rakousko – Uherské monarchie.

V roce 1919 byla z kašny odstraněna i socha císaře Františka I. a na dlouhá desetiletí byla uložena do Lapidária Národního muzea. V kašně taky přestala téci voda, a tak hodně mimopražských návštěvníků i rodilých Pražanů ani nevědělo, co ta podivná věž vlastně představuje. Dnes už zase v kašně teče voda a v roce 2003 byla na tento pomník vrácena jezdecká socha rakouského císaře Františka I. Historická kašna je tedy zase v původním stavu, tak jak byla postavena v polovině 19. století.

Jiří Glet


15.2.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pražská Krannerova kašna. Na procházku zasněženou Prahou.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
r1911
r1911 - 18.2.2012 8:41

byla jsem teď v Praze poblíž kašny na školení, takže mi utkvěla v paměti - příště si ji prohlédnu zblízka, díky za info smajlik - 47

 
Gorawen
Gorawen - 15.2.2012 18:03

smajlik - 47 Hezke cteni skoda, ze se nejde u toho cteni misty i virtualne prochazet to by byla nadherasmajlik - 2smajlik - 105...

 
Světlonoska
Světlonoska - 15.2.2012 13:00

smajlik - 94Těším s e na jaro,že mě pozve synáček a budu fotit v pražských zahradáchsmajlik - 5

 
Almega
Almega - 15.2.2012 11:14

Jo,těším se,že jednoho krásného dne....si udělám výlet do Prahy a zůstanu tam dlouho,třeba dva týdny a budu se procházet s nějakým bedekrem a kochat se ....

 
Jarča*
Jarča* - 15.2.2012 7:46

Nedávno jsem šla kolem s dcerou a ona se mě ptala, co to je. Musela jsem přiznat, že vůbec nevím. Tak už jsem chytřejší, díky za článeksmajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146674.
Archiv anket.