Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Marie Rottrová vysadila orchideje. Můžete je vidět.

Marie Rottrová vysadila orchideje. Můžete je vidět.

Patříte k milovníkům květin a jihnete při pohledu na překrásné orchideje? Pak si nenechte ujít výstavu v Botanické zahradě v pražské Troji.

Výstavu slavnostně zahájila radní hlavního města Prahy JUDr. Helena Chudomelová, do jejíž kompetence spadají volnočasové aktivity a tedy i Botanická zahrada. Spolu s paní Chudomelovou výstavu otevřela známá zpěvačka a milovnice rostlin paní Marie Rottrová.

Každá z dam po přestřižení pásky plné orchidejových květů do tropické části skleníku Fata Morgana vysadila dva úplně poslední výstavní exponáty. Jak jinak než orchideje.

Paní radní Heleně Chudomelové jsme k výsadbě do expozice vybrali nezvykle pruhovaný střevíčníkovec druhu orchidejPaphiopedilum rotschildianum, který patří k nejkrásnějším orchidejím. Jeho velké, avšak křehce působící květy mají nepopsatelné kouzlo bytosti z tropické džungle. Je velmi vzácný, vyskytuje se na jediném místě světa – na svazích nejvyšší hory ostrova Borneo, na Mount Kinabalu. Roste ve specifických podmínkách roklí podél potoků ve výšce 500 - 1800 metrů nad mořem, kde bývá teplotní rozdíl mezi dnem a nocí až 15 ˚C. Je vzácný i v kultuře, protože není jednoduché ho pěstovat, a tak jen málokdy bývá příležitost obdivovat jeho květy. Paphiopedilum rotschildianum tedy patří k tomu nejvzácnějšímu, co budou moci návštěvnici na výstavě obdivovat.

Paní Marie Rottrová vysadila kvetoucí Zygopetalum maxillare

Modré orchideje patří k nejvyhledávanějším rostlinám a navíc krásně voní a snadno se pěstují. Zygopetalum maxillare je orchidej z jižní Brazílie a Paraguaye, kde roste v horských mlžných lesích s vysokou vzdušnou vlhkostí a častými mlhami. Ačkoliv v přírodě bývá nejčastěji nalézána na stromech jako epifyt, v kultuře se tato orchidej pěstuje v květináči v drcené borové kůře. Její květy vydrží otevřené v plné kráse i několik týdnů.

Letošní výstava je opravdu druhově bohatá. Bohatství, neuvěřitelnou barevnost a velikost šlechtěných hybridů doplňuje něžná krása botanických druhů orchidejí z celého světa. Letos budou orchidejím dělat společnost také rottrová, chudomelovázástupci čeledi broméliovitých, s nimiž se americké druhy orchidejí často v přírodě potkávají na podobných stanovištích.

Orchideje doplní výsadby ve všech třech částech skleníku – v sukulentní (ano, i v suchých a nehostinných oblastech najdeme v přírodě zástupce čeledi orchidejovitých), v části věnované nížinnému deštnému pralesu i v unikátní vysokohorské expozici skleníku. Informační panely, které výstavu doplňují, seznámí se základními vystavenými rody, jejich ekologií, zajímavostmi z jejich života i nároky na pěstování.

Součástí výstavy je i prodej. Návštěvníci mohou zakoupit nejnovější šlechtění orchidejí, a to i hybridy, které jsou vhodné k pěstování v našich bytech. V prodeji si samozřejmě přijdou na své i pokročilí pěstitelé.

Výstava orchidejí, která je v Troji vždy předzvěstí přicházejícího jara, potrvá do neděle 4. března. Výstava je otevřena úterý - neděle vždy od 9 h.

Redakce


21.2.2012   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Marie Rottrová vysadila orchideje. Můžete je vidět.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lissie
Lissie - 22.2.2012 15:01

elain: Díky moc, já se tam podívám. Nejsem moc kytková, ale hodně by mě mrzelo, kdybych jí svou nepéčí zahubila nebo tak.

 
elain
elain - 21.2.2012 17:48

Lissie: na Dámě jsou diskuze o orchidejích a holky tam také radí - a dobře smajlik - 54

 
Lissie
Lissie - 21.2.2012 16:08

Holky, kdo pěstujete orchideje, kdy bych ji mohla přesadit? Kdykoliv během roku? Už mi cca půl roku nekvete a dívala jsem se přes ten průhledný květináč, že je tam vidět už docela dost kořenů. A můžu to přesadit do toho stejného květňáku, jen s novou hlínou pro orchideje? Nechce se mi ho zvětšovat. Kdyžtak moc díky za radu, já se moc v kytkách nevyznám.

 
Světlonoska
Světlonoska - 21.2.2012 9:49

smajlik - 94TO bude pastva pro oči i fotáksmajlik - 58smajlik - 47smajlik - 46

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146668.
Archiv anket.