Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Marie Rottrová vysadila orchideje. Můžete je vidět.

Marie Rottrová vysadila orchideje. Můžete je vidět.

Patříte k milovníkům květin a jihnete při pohledu na překrásné orchideje? Pak si nenechte ujít výstavu v Botanické zahradě v pražské Troji.

Výstavu slavnostně zahájila radní hlavního města Prahy JUDr. Helena Chudomelová, do jejíž kompetence spadají volnočasové aktivity a tedy i Botanická zahrada. Spolu s paní Chudomelovou výstavu otevřela známá zpěvačka a milovnice rostlin paní Marie Rottrová.

Každá z dam po přestřižení pásky plné orchidejových květů do tropické části skleníku Fata Morgana vysadila dva úplně poslední výstavní exponáty. Jak jinak než orchideje.

Paní radní Heleně Chudomelové jsme k výsadbě do expozice vybrali nezvykle pruhovaný střevíčníkovec druhu orchidejPaphiopedilum rotschildianum, který patří k nejkrásnějším orchidejím. Jeho velké, avšak křehce působící květy mají nepopsatelné kouzlo bytosti z tropické džungle. Je velmi vzácný, vyskytuje se na jediném místě světa – na svazích nejvyšší hory ostrova Borneo, na Mount Kinabalu. Roste ve specifických podmínkách roklí podél potoků ve výšce 500 - 1800 metrů nad mořem, kde bývá teplotní rozdíl mezi dnem a nocí až 15 ˚C. Je vzácný i v kultuře, protože není jednoduché ho pěstovat, a tak jen málokdy bývá příležitost obdivovat jeho květy. Paphiopedilum rotschildianum tedy patří k tomu nejvzácnějšímu, co budou moci návštěvnici na výstavě obdivovat.

Paní Marie Rottrová vysadila kvetoucí Zygopetalum maxillare

Modré orchideje patří k nejvyhledávanějším rostlinám a navíc krásně voní a snadno se pěstují. Zygopetalum maxillare je orchidej z jižní Brazílie a Paraguaye, kde roste v horských mlžných lesích s vysokou vzdušnou vlhkostí a častými mlhami. Ačkoliv v přírodě bývá nejčastěji nalézána na stromech jako epifyt, v kultuře se tato orchidej pěstuje v květináči v drcené borové kůře. Její květy vydrží otevřené v plné kráse i několik týdnů.

Letošní výstava je opravdu druhově bohatá. Bohatství, neuvěřitelnou barevnost a velikost šlechtěných hybridů doplňuje něžná krása botanických druhů orchidejí z celého světa. Letos budou orchidejím dělat společnost také rottrová, chudomelovázástupci čeledi broméliovitých, s nimiž se americké druhy orchidejí často v přírodě potkávají na podobných stanovištích.

Orchideje doplní výsadby ve všech třech částech skleníku – v sukulentní (ano, i v suchých a nehostinných oblastech najdeme v přírodě zástupce čeledi orchidejovitých), v části věnované nížinnému deštnému pralesu i v unikátní vysokohorské expozici skleníku. Informační panely, které výstavu doplňují, seznámí se základními vystavenými rody, jejich ekologií, zajímavostmi z jejich života i nároky na pěstování.

Součástí výstavy je i prodej. Návštěvníci mohou zakoupit nejnovější šlechtění orchidejí, a to i hybridy, které jsou vhodné k pěstování v našich bytech. V prodeji si samozřejmě přijdou na své i pokročilí pěstitelé.

Výstava orchidejí, která je v Troji vždy předzvěstí přicházejícího jara, potrvá do neděle 4. března. Výstava je otevřena úterý - neděle vždy od 9 h.

Redakce


21.2.2012   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Marie Rottrová vysadila orchideje. Můžete je vidět.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lissie
Lissie - 22.2.2012 15:01

elain: Díky moc, já se tam podívám. Nejsem moc kytková, ale hodně by mě mrzelo, kdybych jí svou nepéčí zahubila nebo tak.

 
elain
elain - 21.2.2012 17:48

Lissie: na Dámě jsou diskuze o orchidejích a holky tam také radí - a dobře smajlik - 54

 
Lissie
Lissie - 21.2.2012 16:08

Holky, kdo pěstujete orchideje, kdy bych ji mohla přesadit? Kdykoliv během roku? Už mi cca půl roku nekvete a dívala jsem se přes ten průhledný květináč, že je tam vidět už docela dost kořenů. A můžu to přesadit do toho stejného květňáku, jen s novou hlínou pro orchideje? Nechce se mi ho zvětšovat. Kdyžtak moc díky za radu, já se moc v kytkách nevyznám.

 
Světlonoska
Světlonoska - 21.2.2012 9:49

smajlik - 94TO bude pastva pro oči i fotáksmajlik - 58smajlik - 47smajlik - 46

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.