Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Tetín – sídlo bájné kněžny Tety

Tetín – sídlo bájné kněžny Tety

Za druhou dcerou knížete Kroka, bájnou kněžnou Tetou, se vydáme do starobylé vsi Tetína, která se nachází jen několik kilometrů východně od Berouna. Již v 9. století při brodu přes řeku Berounku zde stávalo slovanské hradiště.

V noci z 15. na 16. září roku 921 na zdejším dřevěném knížecím dvorci byla zřejmě na popud kněžny Drahomíry zavražděna kněžna sv. Ludmila, babička sv. Václava. V roce 1288 za vlády českého krále Václava II. zde byl vystavěn kamenný hrad, který byl ve 14. století sídlem královského lovčího. Za husitských válek byl hrad rozbořen a zachoval se jen zbytek věžovitého hradního paláce, hradebních zdí a taky hradní příkop. Rovněž z původního slovanského hradiště mnoho nezbylo, zachovaly se toliko zbytky valů, zejména na západním okraji obce.

V Tetíně, který je jen malou obcí, jsou celkem tři kostely. Nejstarší je původně románská kaple sv. Kateřiny, která byla později goticky přestavěna, a nově byl kostel sv. Kateřiny obnoven v polovině 19. století. Na barokním hlavním tetínoltáři se nachází obraz sv. Ludmily a barokní soška Vítězného Krista.

V sousedství kostela sv. Kateřiny stojí barokní kostel sv. Ludmily. Na barokním oltáři jsou sochy sv. Ludmily a sv. Václava. Obraz pak představuje sv. Ludmilu s vnukem sv. Václavem a jeho učitelem knězem Pavlem.

V kostele je vystaven taky kámen, na němž byla údajně kněžna sv. Ludmila zavražděna. Před kostelem stojí krásná barokní socha Panny Marie.

V malebné poloze na skále nad řekou Berounkou stojí třetí tetínský kostel, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Původně románský kostel byl barokně přestavěn. Na hlavním oltáři se na nachází obraz sv. Jana Nepomuckého jako poutníka do Staré Boleslavi. Z hradiště a především ze zříceniny hradu je pěkný pohled do údolí řeky Berounky.

Jiří Glet


15.3.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tetín – sídlo bájné kněžny Tety

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Aja
Aja - 15.3.2012 9:46

Není ta malebná poloha nad řekou Sázavou špatně?

 
kubikm
kubikm - 15.3.2012 9:22

no vida, tam jsem vlastně nebyla...jen dole, na té Berounce....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127865.
Archiv anket.