Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kazín – sídlo bájné kněžny Kazi

Kazín – sídlo bájné kněžny Kazi

Kronikář Kosmas se zmiňuje pouze o sídlech Libuše a Tety, o sídle Kazi mlčí. Kde tedy stával hrad bájné kněžny Kazi? Teprve v 16. století kronikář Václav Hájek z Libočan, o němž bylo známo, že si občas taky něco přibájil, určuje sídlo Kazi někde v okolí Zbraslavi.

V 19. století mnozí národní buditelé a amatérští archeologové v okolí Zbraslavi hledali bájný Kazín.

V druhé polovině 19. století profesor Antonín Vánkomil Maloch vyslovil názor, že Kazín je výrazný skalní ostroh kazínnad pravým břehem řeky Berounky naproti Mokropsům a Černošicím ,v místě zvaném Na hrádku. Toho hned využil podnikavý hostinský, který měl poblíže hospodu, a na skálu nechal vápnem napsat nápis Kazín. Svoji hospodu pak nazval „Přemyslovka pod Kazínem.“ Tato hospoda už sice dávno nestojí, ale nápis se zachoval dodnes. Pod Kazínem se nachází chatová osada, ve které se můžete občerstvit.

Na kazínské skále stojí skromné zbytky středověké tvrze Bluk a taky se zde zachovalo část valů prastarého sídliště z mladší doby kamenné, doby bronzové a železné. Tyto valy byly národními buditeli považovány Za Kazinu mohylu. Dnes se již hledáním skutečného sídla kněžny Kazi nikdo vážně nezabývá. Z Kazína je pěkný výhled do údolí řeky Berounky.

Jiří Glet


19.3.2012   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,2/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kazín – sídlo bájné kněžny Kazi

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 19.3.2012 22:57

je tam moc krásně...znáte to tam??

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.