Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Maroldovo panorama Bitvy u Lipan je našim největším obrazem

Maroldovo panorama Bitvy u Lipan je našim největším obrazem

V Praze na Holešovickém výstavišti stojí kruhový pavilon postavený podle projektu Jana Kouly v roce 1908. V pavilonu je vystaven panoramatický obraz známého českého malíře Luďka Marolda, zobrazující významnou husitskou bitvu u Lipan z 30. května 1434. Je to největší obraz v naši zemi, je vysoký 11 m a dlouhý 95 m. Před obrazem jsou umně aranžovány zbytky vojenské výzbroje a výstroje, takže se při prohlídce tohoto obrazu musíte soustředit, abyste rozpoznali, co je obraz a co jsou reálné věci.

Luděk Marold byl talentovaný malíř

Luděk Marold ( 1865 – 1898) se narodil jako nemanželský syn rakouského důstojníka, který se k němu nehlásil, a chudé ženy. Když mu bylo deset let, matka zemřela na tuberkulózu. Luďka pak vychovávala jeho teta, která byla trafikantkou. Luděk se dobře neučil, ale dobře kreslil, a proto byl již ve svých 16 letech přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. Nějakou dobu studoval taky v Mnichově, a když se vrátil zpět do Prahy, byl již znám jako malíř, který dokáže skvěle zachytit výjevy denního života. Za svůj obraz Vaječný trh získal stipendium na studia v Paříži. Zde se seznámil se Zdenkou Makovskou, dcerou nájemce české restaurace v Paříži, se kterou se oženil. Malíř se začal věnovat ilustracím v časopisech a maloval taky plakáty. Měl úspěch, zanedlouho si manželé Maroldovi zakoupili krásnou vilu se zahradou poblíže Paříže. V manželství se jim narodil syn Luděk. Manželé Maroldovi žili v blahobytu a Luděk Marold patřil mezi uznávané malíře.

Panorama Bitvy u Lipan

V roce 1897 malíř dostává zajímavou zakázku z Čech s velmi slušným honorářem. Má namalovat panoramatický m.panor.obraz bitvy u Lipan. Malíř s rodinou se stěhuje do Prahy a druhou polovinu roku 1897 se zabývá přípravnými prácemi na obraze. V roce 1898 s dalšími pěti spolupracovníky obraz přibližně za pět měsíců namaloval.

Dne 15. června 1898 na pražském Výstavišti byla zahájena Výstava architektury a inženýrství a Maroldovo panorama zde bylo jednou z hlavních atrakcí. Návštěvníkům pražského Výstaviště se obraz, vystavený v původním dřevěném pavilonu, velmi líbil. Malíř Luděk Marold si však už moc slávy neužil. Onemocněl tyfem a na jeho následky koncem roku 1898 v pouhých 33 letech zemřel. Vdova Zdenka Maroldová pozbyla svou společenskou prestiž, peníze se rozkutálely a další nepřicházely. Potvrdilo se staré pravidlo, že z bídy na blahobyt si člověk zvykne lehce, ale z blahobytu na chudobu se zvyká těžce. Zdenka Maroldová tak pět let po smrti manžela spáchala sebevraždu. Jejich syn Luděk byl svěřen do výchovy pratety, té, která již vychovala jeho otce malíře Luďka Marolda.

Jiří Glet


26.3.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Maroldovo panorama Bitvy u Lipan je našim největším obrazem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jaguška
Jaguška - 28.5.2012 13:16

Byla jsem tam v neděli s vnučkou. Vstupné na Marolda 25 Kč, nejlevnější zmrzlina v blízkém stánku 35 Kč. - Maroldovo panorama je krásné.

 
Světlonoska
Světlonoska - 26.3.2012 9:15

Jako malá holka jsme ho viděla,když mi otec ukazoval Prahusmajlik - 94

 
Almega
Almega - 26.3.2012 8:48

Marold maloval opravdu skvěle:byla jsem na jeho výstavě a všechny obrazy působily neskutečně živě a jakoby barevná fotka...To panoráma jsem viděla též již mnohokrát,ovšem nejvíc mne uchvátilo jako holku,to že tam byly i ty "opravdické" předměty....

 
Jarča*
Jarča* - 26.3.2012 7:52

Zajímavý článek a dobrý tip, kam se jít v Praze podívatsmajlik - 47

 
Gorawen
Gorawen - 26.3.2012 7:27

smajlik - 47 hezky clanek skoda jeho pani a taky, ze se dozil jenom 33 let..., ale pokud existuje karma tak se mozna vraci a vraci a tvori neustalesmajlik - 58smajlik - 71smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.