Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Víte, po kom má Macocha své jméno?

Víte, po kom má Macocha své jméno?

To, že naše malá zemička je bohatá nejen na kulturní památky, ale i na jedinečné přírodní úkazy a scenérie, víme asi všichni. Vlastně je stále co objevovat.


Jedním z nádherných míst je i propast Macocha


Se svou hloubkou více než 138 metrů se řadí k největším propastem svého druhu nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Na jejím okraji jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich, Horní můstek, byl vybudován v roce 1882 a je umístěn v nejvyšším bodě. Druhý pochází z roku 1899 a nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti. Z něj je velmi dobře vidět na dno.


Propast vznikla zřícením stropu velké jeskyně, proto také její dno částečně pokrývá suť. Dnem propasti protéká ponorná říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. Vody Punkvy se nejdříve objevují na denním světle na dně Macochy, pak ale mizí do podzemí a protékají Punkevními jeskyněmi. Celý komplex představuje několik desítek kilometrů jeskyní, kterými zčásti protékají podzemní vody.macocha 1


Trocha historie

Jako první sestoupil do propasti v roce 1723 mnich minoritského kláštera Lazar Schooper a brzy ho následovaly spousty nadšenců, odvážlivců i skutečných badatelů, kteří doslova s nasazením vlastního života krok za krokem odhalovali tajemství Macochy. Významným mezníkem byl rok 1856, kdy do propasti podnikl výpravu známý krasový badatel MUDr. Jindřich Wankel. V roce 1901 zahájil systematický průzkum Macochy K. Absolon. Výsledkem vědeckých výprav bylo detailní probádání samotné propasti i jeskyní na propast vázaných. Tyto práce vyvrcholily v roce 1914 zpřístupněním suché části Punkevních jeskyní. V letech 1920–1933 pak následovaly objevy vedoucí ke zpřístupnění vodních dómů na ponorné říčce Punkvě.



K tomu, jak vznikl název Macocha, se váže jedna pověst.


Ve vesnici Vilémovice žil mladý sedlák Hájek, jemuž zemřela žena. Zanechala mu po sobě malého syna Martina. Sedlák se po čase znovu oženil a měl dalšího syna.

Starší z hochů byl ale nové hospodyni trnem v oku. Chovala se k němu jako opravdová macecha, protože se jí nelíbilo, že dědicem celého hospodářství bude jako prvorozený právě on.


Jednou odjel Hájek s mladším synem do města. Doma zůstala macecha se starším synem. Vydali se spolu do lesa na jahody a zacházeli čím dál hlouběji, až došli do míst, kam se lidé báli chodit. Stanuli na okraji propasti. V tu chvíli bleskla matce v hlavě černá myšlenka. Nalákala Martina až na samý okraj a pak do něj strčila. Chlapec zavrávoral a zřítil se dolů.macocha 2


Macecha se dala na útěk, ale velmi brzy ji začalo tížit svědomí a také jí došlo, že jí pravděpodobně nikdo neuvěří, že se jednalo o nešťastnou náhodu. O tom, že staršího syna neměla ráda, sedlák moc dobře věděl. Vrátila se tedy k propasti a vrhla se do jejích hlubin.


Večer přijel sedlák domů a když nemohl najít ženu ani syna, vyptal se sousedů. Ti mu řekli, že je viděli odcházet do lesa na jahody. Hájek se je vydal hledat a také došel až k propasti. Zaslechl slabý nářek a uviděl svého syna zachyceného ve větvích borovice několik metrů pod okrajem propasti. Naštěstí se podařilo ho zachránit a chlapec vypověděl, jak se vše stalo. Pak našli na srázu matčin šátek a došlo jim, co se asi stalo.


Od těch dob se propasti říká Macocha a za bouřlivých dnů, když se po lese honí vítr a bije hrom, bývá slyšet z propasti pláč. To prý v ní naříká nešťastná macecha.

 

Zdroj: moravskykras.net

Foto: moravskykras.net

Z redakčního archivu


30.3.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 21   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Víte, po kom má Macocha své jméno?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-22
orinka
orinka - 1.4.2012 14:50

Milda3: ale aby to vydrželo, než dojedeš domů!!smajlik - 42smajlik - 68

 
Milda3
Milda3 - 31.3.2012 15:44

orinka: tý jó,tak to si tam zajedu něco namočit smajlik - 68

 
YXH
YXH - 30.3.2012 23:00

Byli jsme tam pred asi 25 lety, snad to zase jednou vyjde. Bylo to moc zajimave.

 
modroočka
modroočka - 30.3.2012 19:44

také mám ráda staré legendy... více takových článků smajlik - 61

 
TULI
TULI - 30.3.2012 16:53

orinka: TO NAM NE .....smajlik - 68

 
orinka
orinka - 30.3.2012 16:52

orinka: ztvrdnesmajlik - 68

 
orinka
orinka - 30.3.2012 16:52

TULI: a já si pamatuju, že nám poťouchle říkali, že co se do té vody vstrčí, okamžitě zvrdne!smajlik - 42

 
TULI
TULI - 30.3.2012 16:28

MOC HEZKE MISTECKO V TE NASI CESKE REPUBLICE .... uz jsem tam byla nekolikrat ...a vzala jsem tam i manzu a kluky ...
- moc se nam tam libilo ...
- a projizdka na lodce je taky zajimava ....hlavne , kdyz pan ...co lodku ridi a vysvetluje co a jak - rekne : TADY SE VETSINOU LODKA PREVRATI smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
orinka
orinka - 30.3.2012 15:34

Bellana: jojo, Chadimová tak šeptala po celý film, ta snad jedinou větu nepronesla normálně. To mě taky dost zaujalo - dodnes nechápu, proč tomu tak muselo být. Jinak - Vít Olmer byl veliký fešáksmajlik - 60

 
Bellana
Bellana - 30.3.2012 14:50

orinka: Vzpomínám si na ten film. Hrála tam tuším i Karla Chadimová. Patří k těm filmům, které člověk viděl jako dítě a pamatuje si je i ve velmi zralém věku. (Takových je málo, většina prostě vyšumí.)

 
Bellana
Bellana - 30.3.2012 14:48

V naší zemi je spousta míst, ke kterým se váží zajímavé pověsti. Což takhle začít psát o těchto místech takový malý seriál? Tedy vy holky, co umíte dobře psát psát. Mohly byste nám přiblížit místa, která máte rády.

 
orinka
orinka - 30.3.2012 13:58

Já mám moc ráda ten černobílý film s Olmerem Ďáblova past. Vzpomíná si na to někdo? Je podle knížky Alfréda Technika Mlýn na ponorné řece. To je takové krásné napětí...

 
Lissie
Lissie - 30.3.2012 12:24

Byla jsem předminulý rok, tedy už poněkolikáté, a prostě super. Celý ten výlet, ta oblast je krásná, ale nevíc se mi líbila ta prožížďka loďkou jeskyněmi, super. Moc ráda jsem si přečetla tu pověst, to těm místům dodává takový zvláštní tajemný nádech, že to určitě zase někdy jako výletní cíl zařadím, v budoucnu. Ono je tu pořád co vidět, i bez zahraničních dovolených.

 
lee
lee - 30.3.2012 10:29

měla jsem to štěstí, že jsem si mohla punkevní jeskyně prohlédnout soukromě v noci, nádherasmajlik - 5

 
Almega
Almega - 30.3.2012 9:03

Vždycky jsem si přála se tam podívat,ale bohužel....Tak snad až budu v důchodu,plánuju si procestovat vlast,uvidíme....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-22
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.