Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Léto v Evropě – tipy, kde si odpočinete i od alergie

Léto v Evropě – tipy, kde si odpočinete i od alergie

Výběr a nákupy letních dovolených jsou již v plném proudu. Pokud vybíráte dovolenou na starém kontinentě a trpíte pylovou alergií, pomůže vám náš stručný pylový průvodce.


Španělsko

 • V Andaluzii a ve vnitrozemí Španělska obecně je vysoká koncentrace pylů, zejména oliv a platanů. Trávy zde kvetou od dubna do konce července, dráždivé látky z bylin jsou pak v ovzduší až do září. Podobná situace je i v severním Španělsku a na Costa Brava.
 • Na jižních pobřežích (Costa del Sol, Costa Almeria a Costa Dorada) je většinou nízká až střední koncentrace pylových částic. Stromy zde mají květy ve dvou obdobích – od ledna do června a od října do listopadu.
 • Pro návštěvu Baleárských ostrovů je nejlépe vybrat si termín od druhé poloviny července do konce září, kdy díky značnému suchu kvete jen několik bylin.
 • Naproti tomu Kanárské ostrovy jsou pro alergiky vhodné po celý rok díky řidší vegetaci a relativnímu suchu (pylová sezona zde začíná v únoru a končí v červnu).
  • Portugalsko

   • Díky převládajícím západním větrům jsou na západním pobřeží a Algarve velmi nízké koncentrace pylů po celý rok.
   • Pro Madeiru platí totéž.
    • Francie
     • Situace na západním pobřeží je stejná jako na tom portugalském. Čím hlouběji vyrazíte do vnitrozemí, tím horší pylová situace vás čeká.
     • Kolem Paříže a v Normandii je vysoká koncentrace pylů travin (květen až srpen) a místy i stromů (únor až červen).
     • Pro alergiky není moc vhodné ani jižní pobřeží, kde díky bohaté vegetaci koncentrace dráždivých látek klesají jen v zimě (pyly stromů jsou aktivní od ledna do června, u trav je to duben až červen a u bylin březen až říjen).
      • Řecko moře

       • Podobně jako v ostatních zemích jsou západní pobřeží a malé ostrovy pro alergiky velmi vhodné.
       • Ve vnitrozemí pevninského Řecka a větších ostrovů (např. Kréta) však dosahují pylové koncentrace vysokých hodnot (trávy duben až červen, stromy prosinec až červen, byliny březen až září). Ve velkých městech situaci v létě komplikuje ještě smog a přízemní ozon. Jejich návštěvu nedoporučujeme!
       •  

         Itálie

         • Nejvhodnější jsou západní pobřeží a severoitalská jezera, dobrá situace je i na Adriatickém pobřeží (záleží však na směru větru).
         • Naopak hůře se vám bude dýchat na jihu, zejména v květnu a červnu. Vůbec nejhorší je Pádská nížina a Milán, kde zejména v květnu a červnu jsou velmi vysoké koncentrace pylů trav.
          • Všeobecně lze pro alergiky doporučit malé ostrovy a západní pobřeží, kam vítr přináší od moře čistý vzduch bez pylu.

           (uli)

           Zdroj: www.bez-alergie.cz

           Převzatý článek


           10.4.2012   Rubrika: Tipy na dovolenou   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

           Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

            

           Diskuse ke článku - Léto v Evropě – tipy, kde si odpočinete i od alergie

           Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
           valiska44
           valiska44 - 30.7.2023 23:51

           Tyjo tak to já bych se teď do takovýchto zemí asi moc nehrnula. Musí tam být šílené vedro. Mně bohatě stačí to vedro, které máme u nás doma. I když teď posledních pár dní se to celkem dá. I tak ale s manželem uvažujeme nad pořízením nějaké klimatizace. Koukala jsem, že například http://www.klimasplit.cz/ je teď má za dobré ceny.

            
           Kuželka
           Kuželka - 12.12.2020 18:43

           S rodinou poslední roky jezdíme do Itálie. Můj manžel umí dobře Italsky, tak proč toho nevyužít? Půjčujeme si dodávku od této společnosti: https://dodavky.online/, protože jinak by jsme se tam nedostali. Každý rok táhneme spousty krámů. Některé z nich ani nevyužijeme :D!

            
           MamcaZuzik
           MamcaZuzik - 17.5.2012 10:29

           Holky, moře prostě potřebujeme, nedá se nic dělat.

           Já se zrovna vrátila ze super zájezdu - našla jsem ho hrozně levně na jednom webu - http://cestuj-levne.cz/ - tak klidně jukněte

            
           Haninka
           Haninka - 10.4.2012 14:36

           Světlonoska: to je sice pravda, ale já tam jezdím hlavně kvůli koupání, dělá mi to dobře na pokožku a synovi taky, nemáme přímo ekzém, ale sklony k němu ano, tak nás tam kožní honí každý rok, klidně prý můžeme i dvakrát ročně, tak jí říkám, ať napíše pojišťovně, ať mi to proplatí smajlik - 68. A jelikož jsem alergik, tak si to tam užívám bez kapesníčků a rýmičky smajlik - 34

            
           Světlonoska
           Světlonoska - 10.4.2012 8:35

           smajlik - 39Dříve se k moři jezdilo za smajlik - 62ted´ ho tady máme také až moc,a jet z veder do veder mě nelákásmajlik - 66na slunci i ve stínu je mi špatněsmajlik - 23

            

           Sponzori

           Prohledej


           Výherci v soutěžích

           Soutěže na Soutez.cz

            Anketa

            Covid

            Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

            Celkem hlasovalo 76952.
            Archiv anket.