Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Skanzen v Třebízi. Tip na jarní výlet.

Skanzen v Třebízi. Tip na jarní výlet.

Třebíz je malá obec ležící přibližně osm kilometrů západně od města Slaného. V obci je řada historických venkovských stavení, a proto byla Třebíz prohlášena za vesnickou památkovou rezervací. Architektonicky cenné venkovské stavby na návsi a v její bezprostřední blízkosti  tvoří základ Skanzenu – Národopisného muzea v Třebízi.

Rybník na návsi a barokní kostel sv. Martina

Přímo na návsi můžete zaparkovat a uprostřed návsi se nachází menší rybník, který je obklopen vzrostlými stromy. Je zde taky půvabný barokní kostel sv. Martina s cenným barokním zařízením. Na hlavním oltáři najdete barokní obraz sv. Martina, kvalitní je taky zdejší sochařská výzdoba, Bůh Otec, sv. Anna s Pannou Marií a sv. Josef s Ježíškem. Na návsi stojí taky výklenková kaplička s kašnou a zvonička zvaná zouvák.

Cifkův statek a obchod se zbožím smíšeným

Na jižní straně návsi najdete krásný barokní Cifkův statek, ve kterém jsou umístěny zajímavé expozice Lidová architektura na Slánsku a na Kladensku, Vývoj zemědělství na Slánsku a výstava z díla stavitele Jana Nedvěda ze Zlonic. Na jižní straně návsi stojí taky zajímavý vesnický obchod se zbožím smíšeným, jehož historické předměty a zboží pocházejí z obce Stehelčeves na Kladensku. Prodávalo se zde vše potřebné, co venkovské hospodářství nevyprodukovalo, například některé potraviny, školní potřeby, petrolej, nádobí, nitě, košťata a spousta dalších předmětů.

Rodný domek Václava Beneše Třebízského

skanzen v třebíziNa severní straně obce se nachází řada venkovských chalup a stojí zde taky rodný domek V. B. Třebízského.

V této chalupě se v roce 1849 narodil chudému venkovskému krejčímu Benešovi syn Václav. Václav Beneš se stal knězem, národním buditelem a spisovatelem. Podle svého rodiště si přidal i další příjmení Třebízský. Dnes již tento spisovatel není moc známý, ale v druhé polovině 19. století se stal nejčtenějším spisovatelem na našem venkově. Napsal několik románů a taky souborů povídek, například Pod doškovými střechami a Z rodné chaloupky. Tento spisovatel ve svých pouhých 35 letech zemřel na tuberkulózu.

Když si prohlédnete rodný domek spisovatele, můžete se vydat Ulicí domkářů ke skále. Ve skále jsou vytesána obydlí, která dříve obývali chudí lidé a později v nich byly zřízeny skalní sklepy. Ve skále neznámý umělec někdy v 19. století vytesal Pietu s rámem a oltářík s výklenkem pro sošku sv. Jana Nepomuckého. Na zalesněné skále pak stoji pomník postavený spisovateli V. B. Třebízskému roku 1892. Pomník vytvořili sochaři Procházka a Hergesell. Pod skálou vyvěrá vydatný pramen, který zásobuje vodou obec i rybník na návsi . Skanzen v Třebízi, to jsou prostě malebná venkovská stavení v krásné přírodě.

Jiří Glet


12.4.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Skanzen v Třebízi. Tip na jarní výlet.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
prema
prema - 13.4.2012 12:44

Světlonoska: na návsi je i palírna s restaurací a hotelem - http://www.hotelpodsluncem.cz/, kde půjčí i kola. Nedaleko Třebíze jsou Klobuky, kde je zajímavý menhir - http://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenn%C3%BD_past%C3%BD%C5%99 a kousek je i Panenský Týnec - http://www.mystika.cz/svatyne/cech-sev/svatyne-panensky_tynec.htm a okolo jsou další zajímavosti smajlik - 64.

 
kubikm
kubikm - 12.4.2012 18:43

tak tam v létě zajedemsmajlik - 5

 
Gorawen
Gorawen - 12.4.2012 17:01

smajlik - 47smajlik - 60

 
Světlonoska
Světlonoska - 12.4.2012 9:53

smajlik - 39Opět z rukysmajlik - 76smajlik - 58smajlik - 35

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.