Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Na výlet do Rakouska

Na výlet do Rakouska

Z hlavního města Slovenska Bratislavy si můžete udělat pěkný výlet do dvou malebných rakouských městeček Hainburg an der Donau a Rohrau. Hainburg an der Donau, ležící na břehu Dunaje, byl ve středověku opevněným městem, nad kterým se tyčil hrad, který chránil východní hranici Rakouska.

Právě na to tomto hradě v roce 1252 uzavřeli sňatek český král Přemysl Otakar II. a rakouská a štýrská vévodkyně Markéta Babenberská. Byl to sňatek politický, mladičký Přemysl měl pouhých 19 let, kdežto Markéta měla již 48 let. Tímto sňatkem však Přemysl Otakar II. značně zvětšil rozlohu zemí Koruny české o vévodství rakouské a vévodství štýrské.

Dnes je na zalesněném kopci nad městem z původního hradu  jen udržovaná zřícenina a je odtud pěkný výhled do kraje. V městečku jsou starobylé měšťanské domy , románská hřbitovní kaple a na náměstí Hauptplatz stojí působivý rokokový mariánský sloup. Z městského opevnění se zachovaly tři brány. V okolí městečka jsou krásné lužní lesy a byla zde zřízena přírodní rezervace se vzácnými druhy ptáků. Z Hainburgu an der Donau pojedete do městečka Rohrau.

V Rohrau se narodil světově uznávaný hudební skladatel Joseph Haydn. V jeho rodném domě má sídlo muzeum se sbírkami přibližující život a dílo tohoto významného hudebního skladatele. V městečku stojí rovněž krásný renesančně-barokní zámek šlechtického rodu Harrachů. Na zámku je umístěna pěkná sbírka porcelánu, ale zejména taky zcela unikátní kolekce obrazů španělského, italského a nizozemského malířství ze 17. a 18. století.

Jiří Glet


23.5.2012   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Na výlet do Rakouska

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 23.5.2012 13:28

Linda: Já jsem "neudržovaná zřícenina"....

 
Linda
Linda - 23.5.2012 10:21

Udrzovaná zricenina smajlik - 34...to je NADHERNY slovni spojeni

 
Jarča*
Jarča* - 23.5.2012 9:27

Zajímavé, škoda, že pro nás trochu z ruky. O Přemyslovi Otakarovi II. jsme se nedávno učily s malou v dějepisu. To jsem nevěděla, že měl o tolik starší manželku, docela by mě zajímalo, jak jim to spolu klapalosmajlik - 68

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.