Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Koněpruské jeskyně a jeijch legendy. Tip na rodinný výlet.

Koněpruské jeskyně a jeijch legendy. Tip na rodinný výlet.

Po minulém týdnu, kdy bylo počasí poměrně chladné udeřilo jaro s téměř letní silou. Někdo prchá k vodě a tráví čas pod chladivou hladinou, jiný dává přednost stínu a klimatizovaným prostorám. Jsou ale i tací, kteří si ani v těchto vedrech nenechají ujít návštěvu nějakého zajímavého místa. Pro všechny vášnivé výletníky máme připraven tip na výlet, při němž jim rozhodně nebude hrozit přehřátí.

 

Koněpruské jeskyně

Nacházejí se v Českém krasu ve středních Čechách. Tato oblast je plná malebných zákoutí, rozeklaných skal a dalších turistických atrakcí. Najdete tady spoustu hradů, zámků, muzeí i řadu přírodních zajímavostí.

Samotné jeskyně jsou veřejnosti přístupné od roku 1959. Prohlídkou dvou jeskynních pater tu můžete strávit přibližně hodinu. Útvar vznikl činností vody ve vápencích starých asi 400 milionů let. Prohlídková trasa vede jeskynními chodbami přes několik dómů s krápníkovou výzdobou a končí v horním patře, kde bývala v 15. století penězokazecká dílna.

V jeskyni byla nalezena dokonce i kostra pravěkého člověka. Sloužila také jako úkryt a obydlí pro různá zvířata, v současné době tady žijí netopýři a vrápenci.

Nenechte si ujít ani prohlídku nejbližšího okolí jeskyní. Z návrší Zlatý kůň můžete přehlédnout západní část Českého krasu. Nacházejí se tu také staré vápencové lomy, kde můžete vidět zkameněliny prvohorních živočichů.

Ke Zlatému koni se váže pověst, jež odhaluje původ názvu.

O Zlatém koni

Paní z blízkého hrádku byla velmi zlá a chamtivá. Jednou se rozhodla, jeskyněže se zmocní velkého pokladu, ukrytého ve zdejších skalách. Musela však nejprve přelstít strážného ducha, který bohatství vydá jen tomu, kdo má zlaté vlasy a železnou ruku. Proto si rytířka nechala v Praze zhotovit zlatou paruku a železnou rukavici a o několik dní později, za jedné tmavé a bouřlivé noci, vyjela na koni ke skalám. A skutečně, země se s velkým rachotem rozestoupila a paní i s koněm zmizela v podzemí. Když se služebná se svým milým, velkým silákem, vydali svou paní hledat, nalezli ji v podzemí, jak zcela nehybně sedí na svém koni. Proměnila se totiž i s ním ve zlato z trestu za svou lakotu. Mladému páru však duch neublížil. Naopak je obdaroval, protože jejich láska v nich spojila zlaté vlasy dívky a železnou ruku muže. Na pamět zlaté sochy skryté v podzemí byl vrch pojmenován Zlatý kůň.

Meryl


24.5.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Koněpruské jeskyně a jeijch legendy. Tip na rodinný výlet.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 24.5.2012 8:56

Díky za článek, já tam byla taky před x lety a teď plánuju udělat tam někdy rodinný výlet. Že se to návrší jmenuje Zlatý kůň jsem věděla, ale pověst jsem neznala.

 
Almega
Almega - 24.5.2012 8:42

Byla jsem tam cca před 12 lety a líbilo se mi tam....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.