Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Zámkem Napajedla se „projde“ Adina Mandlová a další hvězdy filmového plátna

Zámkem Napajedla se „projde“ Adina Mandlová a další hvězdy filmového plátna

Originální plakáty k českým filmům třicátých a čtyřicátých let, historie filmového festivalu protektorátního Zlína a další zajímavosti, které jste neměli možnost vidět, si můžete od tohoto víkendu prohlédnout v prostorách zámku Napajedla. Od 1. června se tam totiž koná výstava mapující první český filmový festival ve Zlíně.

Na výstavě můžete zhlédnout dobové články, fotografie a jiné dokumenty prvního českého filmového festivalu konaného ve Zlíně. Doplňují ho například originální plakáty k českým filmům 30. a 40. let dvacátého století. Výstavní projekt ZLIENNALE aneb Filmové žně 1940 - 1941 představuje významnou českou protektorátní filmovou a společenskou událost prostřednictvím dobových fotografií, tisku a plakátu ze soukromé sbírky pana Vítězslava Tichého z Bystřice pod Hostýnem.

„Více než třicet let se ve svém volném čase věnuji domácímu filmu. Díky setkání s Janou Viktorovou a otevření se zámku Napajedla veřejnosti se nám společně podařilo připravit první ucelenou přehlídku Filmových žní. Věřím, že je poutavá, obohacující a poučná,“ říká Vítězslav Tichý. Ten zpracoval celou historii českého a československého filmu do více než třiatřiceti tisíc hesel. „Jsme nesmírně rádi, že jsme se s panem Tichým na pořádání výstavy dohodli. Jeho sbírka je neuvěřitelná. Obsahuje dávno zapomenuté fotografie a texty, unikátní obrázky, které se ještě nikde neobjevily. Když jsem je viděla poprvé, byla jsem nadšená,“ říká s úsměvem manažerka Zámku Napajedla Petra Psotková a dodává, že výstava bude probíhat v centrální historické uvítací místnosti zámku v přízemí, v takzvané sala terreně.

Barokní zaklenutý prostor byl rekonstruován ve třicátých letech minulého století dle projektu dvorního baťovského architekta Vladimíra Karfíka. Výstavu obohatí i doprovodný program. „Veřejnost může první filmovou besedu s promítáním filmu Minulost Jany Kosinové vidět dnes (31. 5) od 19.00 v zámku Napajedla. Besedovat budou filmový historik Pavel Taussig a majitel vystavených exponátů Vítězslav Tichý. V průběhu výstavy chystáme promítání a besedy k pěti dalším filmům, a to Dívka v modrém, Katakomby, Hotel Modrá hvězda, Provdám svou ženu a Noční motýl,“ upřesňuje Petra Psotková.

Zájemci si společně s výstavou ZLIENNALE mohou prohlédnout i zámek a občerstvit se v místní zámecké kavárně. K dobré kávě si můžou dát i domácí závin, tiramisu nebo bezinkovou šťávu či bylinkový čaj,“ uvádí kurátorka výstavy Jana Viktorová a dodává, že výstava je opravdu stylová. V napajedelském zámku byli totiž v průběhu prvního festivalu ubytování jeho nejvýznamnější hosté, a to Miloš Havel či německý správce barrandovských ateliérů a jednatel Českomoravského filmového ústředí Wilhelm Sohnel. Výstava na Zámku Napajedla potrvá od 1. června do 30. září a prohlédnout si ji můžete od pondělí do neděle od 10:00 do 18:00 hodin.

Zámek Napajedla byl po dlouhá léta zcela uzavřen. Od roku 2008 se postupně rekonstruuje a otevírá pro veřejnost. Postupně se začíná řadit mezi zajímavé turistické destinace. Nabízí návštěvníkům řadu aktivit - prohlídky zámku, výstavy, různé akce pro děti apod. Nově je k dispozici také zámecké ubytování v jedinečných zámeckých apartmánech, prostory historického sídla jsou vhodné pro organizování svateb, rodinných oslav nebo firemních akcí.

V zámku sídlí také Moravský kulinářský institut, který nabízí milovníkům vaření zajímavé kurzy. Pro vyznavače golfu je k dispozici zázemí J. A. Baťa Golf Clubu. V zahradě zámku si lidé mohou zahrát golf. Uvnitř zámku funguje také trenažér Full Swing s nejnovějšími verzemi software E6 a LS3. Více na www.jabatagolfclub.cz.

Redakce


1.6.2012   Rubrika: Kulturní pozvánka   |   Komentářů 1   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zámkem Napajedla se „projde“ Adina Mandlová a další hvězdy filmového plátna

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 1.6.2012 11:20

Tohle by mě hodně zajímalo,ale je to moc daleko.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 126104.
Archiv anket.