Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jabkenice – památník Bedřicha Smetany

Jabkenice – památník Bedřicha Smetany

Jabkenice najdete 12 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi a je to obec, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Je zde několik dřevěných chalup s vyřezávanými lomenicemi a stojí zde gotický cihlový kostel Narození Panny Marie. V sousedství kostela stojí roubená, šindelem pokrytá zvonice s bedněným patrem.

Jabkenice jsou taky spojeny s velikánem světové hudby Bedřichem Smetanou (1824 – 1884). Když ve svých 50 letech v roce 1874 Bedřich Smetana ohluchl, následujícího roku 1875 se přestěhoval do Jabkenic, do myslivny svého zetě Josefa Schwarce a své nejstarší dcery Žofie. Zde v tichu jabkenické obory, ač nemocen, vytvořil nezapomenutelné melodie oper Hubička, Čertova stěna a Tajemství a taky dokončil i symfonickou báseň Má vlast.jab.

V Jabkenicích pobýval až do roku 1884 a teprve na poslední týdny života byl těžce nemocný pak převezen do špitálu v Praze.

V bývalé barokní myslivně v Jabkenicích byl zřízen památník Bedřicha Smetany. Zde se seznámíte s životem Smetanovy rodiny v Jabkenicích, dále s tvorbou tohoto světoznámého hudebního skladatele a prohlédnete si jeho pracovnu i salon s původním nábytkem. Můžete si taky poslechnout Smetanovy skladby. V zahradě myslivny stojí pomník Bedřicha Smetany od sochaře Františka Bílka. Výletní okruh Smetanovy procházky spojuje romantická zákoutí na březích rybníků s mohutnými stromy s přilehlou částí 530 hektarové jabkenické obory, která byla založena již počátkem 19. století.

 

Foto: www.jabkenice.cz

Jiří Glet


4.6.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jabkenice – památník Bedřicha Smetany

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Stanik
Stanik - 5.6.2012 9:04

orinka: presne a pritom vse byl dusledek vazneho zraneni z detstvi. Nebyl tedy zadny svatousek a prohnal kazdou sukni, to zas jo, ale na syfylidu nezemrel.

 
Gorawen
Gorawen - 4.6.2012 16:53

smajlik - 47 hezky clanek, urcite bych se tam jednou rada podivala...smajlik - 47
orinka: znala jsem kluka co spatne slysel na jedno ucho a jeho nejvetsim konickem byla prave hudba...Je to zajimave jakoby to co nam bylo nejak odepreno - chceme nejvice...Asi to tak ma byt...smajlik - 47

 
r1911
r1911 - 4.6.2012 16:52

A pěšky nebo na kole to je lesem pěkná procházka nebo projížďka s několika zastaveními (jako studánka, památník, myslivna) třeba až na Loučeň, kde je zámek s parkem a v něm labyrinty (akorát vstup se platí i do parku a o akcích je vstupné do zámeckého areálu ještě vyšší)). A v okolí roste dost hub, jezdíváme tam pravidelně. smajlik - 47

 
orinka
orinka - 4.6.2012 6:25

o Bedřichu Smetanovi jsem si vždycky ráda něco přečetla. Mrzí mě, že se stále drží informace o jeho nemoci, že to byla nemoc venerická, která vedla k hluchotě. Přitom se mu v dětství při klukovských hrách stala těžká nehoda (odpalovali nějakou výbušninu), která mu pravděpodobně poškodila sluch navždy. Tehdy nebyly takové vyšetřovací i léčebné metody, jinak mohl slyšet líp. Ale stejně si nedokážu představit talent, co dokáže přesně sestavit symfonickou báseň, aniž by ji slyšel.smajlik - 26

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.