Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Štramberské památky a přírodní zajímavosti

Štramberské památky a přírodní zajímavosti

Město Štramberk i hrad stejného jména, v malebné krajině Štramberské vrchoviny, založil v roce 1349 moravský markrabě Jan Jindřich, bratr císaře Karla IV. V 18. a 19. století již zdejším obyvatelům nestačil těsný prostor uvnitř hradeb a město se začalo terasovitě rozrůstat za hradbami. Byly zde postaveny domky valašských řemeslníků roubené z trámů na vysokých podezdívkách a s dřevěnými štíty. Tento zcela ojedinělý soubor lidových staveb, roubených městských domů ve svažitém terénu s křivolakými uličkami a řadou zajímavých detailů a plastik, bývá nazýván „Moravským Betlémem“.

Na štramberském náměstí stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Nad Náměstím se majestátně tyčí válcová věž zvaná Štramberská Trúba s typickou kuželovitou střechou a dřevěným ochozem, která je veřejnosti přístupná v letní turistické sezóně. Z původního gotického hradu se kromě Štramberské Trúby zachovala ještě část hradeb a pod hradem stojí Stará věž – původně zvonice gotického kostela sv. Bartoloměje.

Na Bílé hoře byla postavena rozhledna ve tvaru šroubovice připomínající strukturu DNA, která je veřejnosti přístupná v letní turistické sezóně.

Botanická zahrada a arboretum byly založeny v bývalém lomu Dolní Kamenárka. Dřeviny a teplomilné rostliny zde najdete mezi bílými vápencovými skálami. Botanická zahrada a arboretum jsou veřejnosti přístupné v letni turistické sezóně, ale pouze o sobotách a nedělích.

Každému návštěvníku Štramberku lze doporučit procházku Národním sadem, kterým vede okružní stezka v délce přibližně dvou kilometrů. Jeho unikátní zajímavostí je světoznámá jeskyně Šipka, která je proslavená nálezem čelisti neandertálského člověka. Nález byl učiněn v roce 1880. Vycházkovou cestu lemují busty významných osobností naší historie, například Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Masarykova mohyla. Z vrchu Kotouče, na kterém se těží vápenec, jsou pěkné rozhledy do okolí. Zvonička Petra Bezruče je opředená pověstí, podle které tomu, kdo zde zazvoní, se splní každé přání. Národní park je veřejnosti přístupný v letní turistické sezóně. Štramberk je prostě krásné městečko s množstvím atraktivních turistických cílů a překrásnou okolní krajinou.

Jiří Glet


13.6.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Štramberské památky a přírodní zajímavosti

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.