Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Marnivá paní na věky upí v podzemí strakonického hradu

Marnivá paní na věky upí v podzemí strakonického hradu

Léto je doba jako stvořená k cestování a poznávání nových míst. Přestože naše zem je maličká jako dlaň, může se pyšnit nejen krásnou přírodou, ale i nepřeberným množstvím památek. Na našem území je tolik hradů a zámků, že navštívit všechny beze zbytku prakticky není v lidských silách.

Dnes vás zveme na jeden z nich. V krásné, malebné krajině jižních Čech leží město Strakonice. Určitě si vzpomenete na divadlení hru Strakonický dudák, která také patří k našim národním pokladům.

Víte však, že oblast, kde dnešní Strakonice leží, byla osídlena už v prehistorické době, a že se zde nacházela rýžoviště zlata? Před osmi sty lety byly na místě dnešních Strakonic čtyři osady. Postupně se sloučily a začalo vznikat skutečné město. Jak to tehdy bývalo, kromě kostela nesměl v žádném větším a významnějším městě chybět ani hrad nebo zámek.

A tak mají i Strakonice svůj hrad, který rozhodně stojí za prohlídku. Leží na soutoku Otavy a Volyňky a působí nádherně, majestátně.

Marnivá žena a její prokletí

I ke strakonickému hradu se váže několik pověstí, které mu dodávají na tajuplnosti. Podle jedné z nich žila kdysi na hradě velice pyšná a marnivá paní. Ačkoli byla právě nouze a hladomor, ona si z radovánek nedokázala odepřít nic. Ve své marnivosti došla dokonce tak daleko, že si nechala zhotovit střevíčky z chlebového těsta.

Když v nich poprvé šla do kostela na mši a pyšně si vykračovala ke své lavici, ozvala se hromová rána a paní se propadla do země. Zůstala po ní jen obrovská díra v podlaze. Ač se dělníci snažili jámu zasypat, nedařilo se jimstrakonice to. Díra odolávala a jako otevřená tlama neochvějně zůstávala tak, jak byla.

Velkopřevor, který tehdy na hradě dlel, si vzpomněl, že v hladomorně je uvězněn muž, jenž čeká na smrt. Dal jej zavolat a slíbil mu, že když se nechá spustit dolů, aby prohlédl dno jámy, dostane svobodu. Muž souhlasil. Poté, co jej vytáhli zpět na zem, jim pověděl, co dole viděl.

Na dně jámy je prý ke kůlu přivázána ona pyšná a marnivá paní. Její trest bude trvat tak dlouho, dokud u hradu nevyroste jeřáb dost silný, aby se s z něj dala vyrobit kolébka, a dokud v této kolébce nezavrní malé dítě. Podle jedné pověsti prý na hradním nádvoří jeřáb skutečně růst začal, avšak uschl. Podle druhé jej prý pokáceli dělníci, kteří pracovali na stavbě hradu.

Ať je to tak či tak, jedno je jisté. Zakletá paní stále úpí přivázána ke kůlu v hlubokém podzemí pod kaplí...

Pokud vás vyprávění o strakonickém hradu zaujalo a rádi byste se do těchto míst podívali na vlastní oči, navštivte stránky www.mesto-strakonice.cz, kde se dozvíte spoustu dalších zajímavostí a informací.

 

Foto: www.zamky-hrady.cz

Meryl


15.6.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Marnivá paní na věky upí v podzemí strakonického hradu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 15.6.2012 23:13

Ve Strakonicich uz jsem byla a je tam opravdu nadherne, stejne jako v Klenci, Krumlove a kdekoliv jinde v cele CZ. Na povest si nepamatuji, ale to neznamena ze neexistuje. Chudak zenska, botky ji asi sezraly mysi a tedka tam je jeste navic naboso smajlik - 76smajlik - 68 Kdyby mela botky od Bati, tak se ji to nestalo. No jo pycha predchazi pad smajlik - 68
Stejne je krasne, ze kazdy kout ma svoje povesti a baje. Jsou to pohadky ale zpestruji zivot. Neverim na ufouny ani na Nessinku, ale aspon se clovek pobavi v dnesnim pretechnizovanem svete.smajlik - 68

 
orinka
orinka - 15.6.2012 11:02

Myslím, že o těch střevících z chlebového těsta se píše v mnoha pověstech. I ve filmu to bylo, pokud si vzpomínám - film Pražské noci, už je pamětnický.

 
Almega
Almega - 15.6.2012 10:57

Jo jednou jsem tam byla,ale na tu pověst si nevzpomínám-naopak tuto pověst jsem četla v nějakých Pražských pověstech o jedné šlechtičně,jak nevěděla,jaké už střevíčky na ples,aby všichni čučeli,a tak vynalezla ty chlebové...Propadla se do pekla,taky zůstala jáma,ale nikdo se tam nespouštěl,jen to zasypali.A ta paní tam straší dodnes,v té ulici,nic o jeřábu a kolébce.Kdože by jí vysvobodil a jak,si už nepamatuju.

 
Jarča*
Jarča* - 15.6.2012 7:48

Hezké město a hezký hrad, i když jsem zatím kolem vždycky jen projížděla. Určitě mě Strakonice lákají k delší návštěvě - třebas někdy v létě, až se bude konat mezinárodní dudácký festivalsmajlik - 64

 
orinka
orinka - 15.6.2012 7:04

a dobře babě tak, nic se nemá přehánět! Škoda, že dnes se tohle žádné nestane, umělé přifukování zadnic atd. je něco podobného, taky rouhání se. Vlastnímu zdraví.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.