Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Pro všechny vášnivé výletníky máme připraven tip na výlet, při němž jim rozhodně nebude hrozit přehřátí, podívejte se do Koněpruských jeskyní.

Nacházejí se v Českém krasu ve středních Čechách. Tato oblast je plná malebných zákoutí, rozeklaných skal a dalších turistických atrakcí. Najdete tady spoustu hradů, zámků, muzeí i řadu přírodních zajímavostí.

Samotné jeskyně jsou veřejnosti přístupné od roku 1959. Prohlídkou dvou jeskynních pater tu můžete strávit přibližně hodinu. Útvar vznikl činností vody ve vápencích starých asi 400 milionů let. Prohlídková trasa vede jeskynními chodbami přes několik dómů s krápníkovou výzdobou a končí v horním patře, kde bývala v 15. století penězokazecká dílna.

V jeskyni byla nalezena dokonce i kostra pravěkého člověka. Sloužila také jako úkryt a obydlí pro různá zvířata, v současné době tady žijí netopýři a vrápenci.

Nenechte si ujít ani prohlídku nejbližšího okolí jeskyní. Z návrší Zlatý kůň můžete přehlédnout západní část Českého krasu. Nacházejí se tu také staré vápencové lomy, kde můžete vidět zkameněliny prvohorních živočichů.k j

Ke Zlatému koni se váže pověst, jež odhaluje původ názvu.

O Zlatém koni

Paní z blízkého hrádku byla velmi zlá a chamtivá. Jednou se rozhodla, že se zmocní velkého pokladu, ukrytého ve zdejších skalách. Musela však nejprve přelstít strážného ducha, který bohatství vydá jen tomu, kdo má zlaté vlasy a železnou ruku. Proto si rytířka nechala v Praze zhotovit zlatou paruku a železnou rukavici a o několik dní později, za jedné tmavé a bouřlivé noci, vyjela na koni ke skalám. A skutečně, země se s velkým rachotem rozestoupila a paní i s koněm zmizela v podzemí. Když se služebná se svým milým, velkým silákem, vydali svou paní hledat, nalezli ji v podzemí, jak zcela nehybně sedí na svém koni. Proměnila se totiž i s ním ve zlato z trestu za svou lakotu. Mladému páru však duch neublížil. Naopak je obdaroval, protože jejich láska v nich spojila zlaté vlasy dívky a železnou ruku muže. Na pamět zlaté sochy skryté v podzemí byl vrch pojmenován Zlatý kůň.

 


 

Meryl


22.6.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,2/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Koněpruské jeskyně

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jaguška
Jaguška - 27.6.2012 10:04

Koukám, že Koněpruské jeskyně nemají žádný ohlas a to je škoda. Když byly v roce 1959 otevřeny, chtěla jsem tam dělat průvodkyni, ale nebyla jsem plnoletá, tak jsem šla na brigádu na Čertovy schody - jako pomocná síla na stavbě. Chtěla jsem studovat geologii, ale to se mi poštěstilo až teď na stará kolena na Univerzitě třetího věku.S vnoučaty jsme každé prázdniny do Koněprus jezdili, teď už jsou ale plnoletá a tak se tam někdy vypravím sama.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.