Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jaký dovolenkový sen jste si splnili?

Jaký dovolenkový sen jste si splnili?

Sotva jsem jako dítko školou povinné počala vstřebávat jakýs takýs kulturně-zeměpisně-historický přehled, usadila se v nejhlubším nitru mé tehdy dětské duše nepřekonatelná touha alespoň jednou jedinkrát uvidět na vlastní oči pyramidy v Egyptě.

Dlouhé roky jsem si myslela, že tento starověký skvost zůstane mým zrakům dostupný pouze z knih a televizních dokumentů. Vycestovat do Egypta bylo za socialismu takřka nemožné, později, kdy už to takový problém nebyl, mi na cestu do Afriky chyběly peníze.

Až ve svých dvaačtyřiceti letech jsem se konečně dočkala, s chvějícím srdcem poprvé v životě usedala do letadla a mířila do mé „země zaslíbené“ – do Egypta. Vlastně jsem tehdy prožívala něco jako několikanásobnou premiéru: první let letadlem, první setkání s mořem (když pominu pár dní u Baltu, kdy se teplota nevyšplhala na víc než 17 stupňů) a hlavně…pyramidy! Na vlastní oči jsem měla spatřit to, o čem jsem dlouhá léta jen bláhově snila.

egypt1Byla to první dovolená v tomto stylu, kterou jsem za svůj život absolvovala, a navždy ve mně zůstane hluboce zakořeněná. Prožila jsem něco jako zhmotnění snu, o němž jsem si myslela, že se nikdy nemůže stát realitou. Dodnes si vybavím každý den a každou chvíli, které jsem v průběhu oněch několika egyptských dní prožívala…

Horké slunce a pouštní vzduch, který mne omráčil hned po výstupu z letadla, vyprahlá země, polouschlé palmy, skromné příbytky místních obyvatel v kontrastu s velkolepou nádherou hotelových komplexů. Nádherné, průzračné moře plné barevných ryb mi doslova učarovalo i přesto, že jsem hned první den koupila přímo do chodidla poctivou dávku od mořského ježka. A hlavně pyramidy. Okamžik, kdy jsme se autobusem proplétali Káhirou a najednou se před námi objevily jako na dlani tři překrásné, starověké skvosty, byl nepřekonatelný.

Od té doby jsem tam nebyla. A přemýšlím, jestli bych se do Egypta chtěla znovu podívat. Možná, že ne, třeba je lepší uchovat si vzpomínky tak, jak je v sobě mám uložené ze své první návštěvy, kterou jsem si splnila svůj dětský sen. Možná by mi další návštěvy přinesly zklamání, rozčarování. Takhle mám Egypt uchovaný jako velkolepý zážitek, jako něco, co člověk zažije jen jednou v životě.

Máte také nějaké své sny, které se vám splnily? Nebo na jejich naplnění teprve čekáte? Kam byste se chtěli podívat?

 

Omluvte sníženou kvalitu fotografie.

Meryl


26.6.2012   Rubrika: Tipy na dovolenou   |   Komentářů 32   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jaký dovolenkový sen jste si splnili?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-35
novaklen13
novaklen13 - 29.10.2023 23:16

No, já jsem třeba moc ráda, že jsemse letos podívala do Chorvatska. Už jsem se tam chtěla podívat asi 5 let a letos se to konečně vyplnilo. Jeli jsme autem a vzali jsme s sebou i děti. Je pravda, že z té cesty jsem měla největší strach, ale nakonec to proběhlo bez problému. Děti v autě ani trochu nezlobily. Možná to bylo i tím, že jsme jim před odjezdem do auta koupili takovou šikovnou obrazovku na přehrávání filmů z https://www.2din.cz/ takže celou cestu na něco koukaly. :)

 
pavlinka14
pavlinka14 - 17.12.2020 21:16

Já jsem třeba už od dětství chtěla vždycky vyzkoušet přespat v lese "pod širákem" bez stanu a nějakého kempového zázemí :-) Podařilo se mi to až v 35 letech, kdy jsem si našla přítele, který je tak akční, že jakmile se to dozvěděl, objednal spacáky z webu https://www.naturehikecz.cz/ a hned o víkendu jsme vyrazili do přírody. Bylo to báječné!

 
Terka jun
Terka jun - 24.6.2019 11:53

Ano nádherný, krásně vybavený s velice milou obsluhou, podívejte se přímo na stránky hotelu /www.hotelport.cz

 
Veronaska
Veronaska - 20.6.2019 20:05

Nádherný hotel? a kde přesně? je to blízko toho jezera?

 
Terka jun
Terka jun - 16.6.2019 22:04

Jezdíme každý rok, asi hodinu od Prahy autem na Máchovo jezero, je tam nádherný hotel, který je vhodný pro celou rodinu.

 
Veronaska
Veronaska - 12.6.2019 21:38

Holky prosím poradíte mi kam vyrazit s rodinkou na dovolenou po České republice? nejlépe někde u Prahy autem?

 
Lucinka258
Lucinka258 - 16.12.2018 15:09

Mně se splnil sen letět letadlem. Manžel se do letadla bál, tak jsem ani nedoufala, že by se mi to mohlo někdy splnit. Dal mi k narozeninám dvě letenky z https://www.levneletenky.org/levne-letenky/letenky-z-ceska , kde nám vybral krásnou dovolenou. Byla jsem opravdu překvapená a strašně šťastná.

 
Jagea
Jagea - 5.7.2012 10:51

Nejsem žádný cestovatel po cizích krajinách, ale jeden nesplněný (a nejspíš i nesplnitelný) sen mám: severské země, po jižních nikterak netoužím, třebaže ani tam jsem nikdy nebyla.

 
lenka1980
lenka1980 - 3.7.2012 12:28

Ahojky, nechala jsem si z dovolené udělat fotoknihusmajlik - 3 takovej výsledek jsem opravdu nečekala, je úžasná! Navíc jsem jí přihlásila do soutěže http://www.fotolab.cz/cewe-fotokniha/soutez-roku-2012.html a dostala kupon na 500 kč na další. To je super, ne?smajlik - 5

 
Jaguška
Jaguška - 27.6.2012 9:56

Za totáče jsem procestovala republiku od Šumavy k Tatrám + lido-demo moře včetně Jugoslávie. Po otevření hranic jsem začala poznávat Evropu (a kousek Asie) na poznávacích zájezdech, ve kterých pokračuji i v důchodu. Letos ve svých 65 letech jsem byla poprvé v Egyptě. Do Káhiry a k pyramidám nás kvůli nepokojům nepustili, ale Údolí králů, Luxor, Karnak... to byla nádhera. - Nesplněný sen žádný nemám, možná bych se ráda podívala do Skandinávie.
Pojďte se mnou cestovat:
http://www.stastnezeny.cz/index.asp?menu=4323

 
Kawa
Kawa - 27.6.2012 7:58

Fuj, cestování... smajlik - 68 ne vážně, mě to prostě nebere a docela sem za to ráda, že např. po mořu netoužím (byla sem jednou, první den mi kolem nohy prošla medúza a už mě tam nedostali smajlik - 72), že nemusím bečet, že na to nemám...smajlik - 61 Já mám nejradši u nás vysočinu a kdybych mohla (nebo musela) odsaď zdrhat, tak určitě Vídeň...neznám nic krásnějšího než východ slunka nad Vídní... smajlik - 100

 
bibusa
bibusa - 27.6.2012 1:19

Splnila som si Bahamy, Americke Panenske Ostrovy, ale najlepsie je aj tak u rodicov v lese:)

 
Juana
Juana - 26.6.2012 20:09

Některé sny z mého mládí mám splněné (v té době mi to připadalo vzhledem k možnostem cestování opravdu jen jako sny): Egypt, Kanárské ostrovy, procestovala jsem napřič Kanadu a byla jsem i v Yellowstone (z USA jsem toho jinak moc neviděla, jen jsme projížděli pláněmi). Ještě bych v tomhle životě chtěla vidět Machu Picchu a možná i Čína by se mi líbila. Manžel toho zvládnul víc, potápěl se i v Mozambiku a ještě před rozpadem SSSR lezl po horách Ťan Šanu.

 
Pentlička
Pentlička - 26.6.2012 16:55

Já strašně moc miluju cestování. Za socíku jsem byla 3x v Jugoslávii, 3x v Bulharsku a jinak po naší vlasti (ještě na 3 dny v Budapešti - nádhera), ale po revoluci jsme hned vyrazili do Rakouska - Vídeň, Salzburk, pak Paříž, Itálie - Benátky, Florencie, Ravenna, Španělsko, Monte Carlo, zámky na Loiře, Litva - Kaunas, Vilnius, Varšava, zámky Ludvíka Bavorského,, Pompeje, Neapol, řecké ostrovy - Rhodos, Kréta, Kos a samozřejmě několikrát Chorvatsko - ostrovy i pevnina, Dubrovník, Pula, Split .... Nejhezčí dovolená byla v Tunisku, byla jsem tam na třídenním výletě kromě jiného do pouště na velbloudech a koních a taky džípem, horská oáza v pohoří Atlas, solná jezera, nádherný Sidi bou Said, nikdy na to nezapomenu. Letos si na podzim splním sen a jedu do New Yorku. A mám ještě v plánu Řím a taky Egypt, ale ne válecí u moře, chtěla bych jet lodí po Nilu až do Asuánu a projít všechny ty nádherné chrámy. Doufám, že se mi to ještě splní než umřu.

 
Kaliban
Kaliban - 26.6.2012 16:46

Neměla jsem takovou tu touhu vyloženě po něčem, ale měla jsem práci, která mne často posílala na služební cesty a tak mám spíš místa, kam bych se moc ráda podívala znovu. Akorát by bylo fakn, kdyby se dala nějak přesunout na jedno místo, protože většinou je to skutečně něco konkrétního, co mne zaujalo a ten zbytek zůstal sice nezapomenut, ale v šedé zóně. Ale kdo ví, jak ta místa teď vypadají a jestli jsou skutečně tak krásná nebo jestli to bylo třeba jen kouzlo okamžiku, slunečního svitu. Třeba je to ve skutečnosti úplně obyčejné a divila bych se, co jsem na tom měla.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-35
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.