Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Lahůdka pro záhadology. Hrad Houska.

Lahůdka pro záhadology. Hrad Houska.

Když mi o hradu Houska vyprávěla kamarádka, velká fanynka věštění z karet, nadpřirozených jevů a debat o minulých životech, chvílemi jsem se hodně smála.
Vyprávěla mi o hradu, který stojí v kokořínských lesích nedaleko Máchova jezera. Prý už tam stojí po staletí, ale dosud nikdo přesně neví, za jakým účelem byl postaven. Všechny hrady jsou totiž obvykle architektonicky řešeny tak, aby se bránily proti nebezpečí zvenčí. Jenže Houska je údajně stavěná tak, aby naopak zabránila "něčemu" vylézt ven.

"Čemu?" ptala jsem se kamarádky. Oči jí svítily jako předsedovi Klubu českých záhadologů: "No to právě nikdo neví," odpověděla.

Popisovala mi také hradní gotickou kapli. Zdobí ji malby, jejichž původ a smysl rovněž není dodnes jasný. Jsou na nich totiž motivy, které se tehdy ve střední Evropě vůbec nevyskytovaly. Tu nejlepší záhadu si však nechala nakonec: hradní kaple je v podstatě z nouze ctnost. V tom místě prý před mnoha staletími praskla země a z díry začaly vylézat nestvůry. Lidé si domysleli, že jde o bránu do pekel, jámu začali zasypávat, ale zdála se příliš hluboká. A co víc: pokaždé, když už měli skoro hotovo, hlína se propadla kamsi do nitra země a oni museli začít nanovo. Nakonec se jim to přece podařilo. A aby si bránu pekelnou pojistili, postavili přímo nad jejím zasypaným ústím právě onu kapli.

Kamarádce jsem se smála pořád, ale říkala jsem si, že výlet na tenhle hrad může být docela dobrý zážitek.

Houska vlastně nevypadá ani moc jako hrad, spíš jako obrovský statek. Podle historie ji dal někdy ve třináctém století postavit Přemysl Otakar II. Hrad vyrostl v místě, kde ještě v 9. století stálo dřevěné hradiště. To vévoda Pšovanů Slavibor nechal vystavět pro svého syna Houseka. Po něm se hrad jmenuje dodnes. Postupně se hrad, původně gotický, velmi měnil. Dnes jej podle odborníků nejlépe charakterizuje tento popis: renesanční zámek s prvky gotického hradu.

Prohlídka začíná právě v kapli. Fresky znázorňující různé postavy pocházejí patrně ze 14. století. Na svou dobu jsou opravdu dost neobvyklé: objevuje se tu třeba ukřižování, které se tehdy ještě nezobrazovalo. Je tu také postava, která lukem míří jakoby přímo na návštěvníky. Ani tento motiv není ze středověku příliš znám.
hrad houska
Musím říct, že na posmrtný život, osud, Boha a další podobné věci nevěřím, avšak v té kapli na mě něco působilo velmi zvláštně. Jak to popsat? Zažili jste někdy pocit, že je takové ticho, až vás z toho bolí uši? Tak něco podobného jsem tam cítila. Také mi zcela nepochopitelně ztěžkly nohy. Jenže tím se raději moc nechlubím, protože mi nikdo nevěří a má mě za blázna, který povídačkám o Housce zcela podlehl :)

Bohužel, kromě kaple už toho na Housce moc k vidění není. Jediným "historickým artefaktem" jsou už zarámované fotky The Plastic People of the Universe, kteří tu kdysi natáčeli svou první desku. Bylo to v době, kdy na hradě kastelánoval Sváťa Karásek.

V roce 1924 hrad koupili noví majitelé, ale v době okupace jej zabrala německá armáda. Později se o něj "starala" komunistická vláda. Někdy v osmdesátých letech minulého století se objevil nápad celou budovu za pomoci betonu přestavět a udělat z ní podnikové rekreační středisko. Od tohoto záměru hrad na poslední chvíli zachránila sametová revoluce.

Zdena Šubrtová


9.7.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 15   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Lahůdka pro záhadology. Hrad Houska.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
jedvatazmyje
jedvatazmyje - 9.7.2012 22:40

Houska mě zklamala, kaple sv. Michala je zajímavá, ale to je tak všechno. Jinak je tam všechno zbouráno, zabetonováno, přestaveno v sedmdesátých letech. Kastelán je slušný herec a má zajímavý hlas. Ovšem výklad si přizpůsobuje, tak aby potěšil svého chlebodárce.
orinka:
Máchův dopis je falzum, kdysi vyšel v Mladém světě na apríla, či tak něco.

 
Jaguška
Jaguška - 9.7.2012 18:23

Na Housce jsem byla, je to zvláštní místo, ale hodně tomu přispívá charismatický kastelán.

 
catcat
catcat - 9.7.2012 15:26

na Housce jsme byli a byl to krásný výlet s tajemným vyprávěním kastelána a krásnými výhledy do kraje. V kapli je opravdu výjmečná atmosféra. Rozhodně to stojí za výlet...smajlik - 54

 
Almega
Almega - 9.7.2012 13:23

orinka: Našla jsem si to a poslechla,ale je to evidentně nějaký hoax.Ty vrty se dělají dál,a kdyby tam spustili údajný mikrofon,tak by se jim v tom vedru zničil,ne ??...Prostě tomu nevěřím.Peklo máme už zde na zemi,jenže si to nepřipouštíme!

 
Almega
Almega - 9.7.2012 13:13

Santé: Hodně čtu,tak konstatuji fakta....Moje víra s tím nemá co dělat.

 
orinka
orinka - 9.7.2012 12:54

tady máte pravé zvuky pekla, z kolského vrtu (nejhlubší na světě), prý se provrtali až tam!
http://pistis.webnode.cz/news/hlasy-z-pekla-/
jeďte až úplně na konec stránky, tam to je.

 
orinka
orinka - 9.7.2012 12:23

http://cody.eldar.cz/magie/houska/macha.htm
poprvé se mi to jaksi neodeslalo, já jsem přízemní bytost, ale přece jen věřím, že jsou věci mezi nebem a zemí...smajlik - 26

 
Santé
Santé - 9.7.2012 11:12

Almega: ty asi patříš mezi skeptiky, jako třeba astronom Jiří Grygar - nemyslím to zle, pouze konstatuji, že jsi asi materialista
Já sice na věci mezi nebem a zemí věřím, ale na Housce ani nikde jinde jsem zatím podivné pocity neměla smajlik - 26

 
Almega
Almega - 9.7.2012 11:03

Četla jsem o tom dost,není tam skoro nic zajímavého-jen ty sklepy a podzemí zabetonovali při sanačních pracích někdy v těch 70.-80.letech a neudělali žádné plány (prý),co tam tedy bylo.S tím "snem" K.H.Máchy je to také již vysvětlené: je to výmysl jedné paní do nějakého snad časopisu.Bylo to myšleno jako špek no a všichni se chytili a dokonce to rozšířili jako pravdivé...Divné pocity může mít člověk leckde,nejen na hradě...

 
matysek
matysek - 9.7.2012 9:45

no snad si to po mě přeložíte smajlik - 76

 
matysek
matysek - 9.7.2012 9:44

taky nevěřím na různé "záhady" ale v ve kapli jsem se cítila podivně. Jako až kam bylo něco divnýho. Co jsme tam byli, tak jedni návštěvníci měli psa a ten dovnitř nevlezl a to ho přemlouvali, tahali za vodítko...

 
r1911
r1911 - 9.7.2012 8:42

v bráně do pekel, jak Housku znám, jsem ještě nebyla a snad to brzy napravím

 
Světlonoska
Světlonoska - 9.7.2012 7:14

Ano,jt.známé záhadné místosmajlik - 76co si pamatuji,tak v 1místnosti se kameramanům nedařilo natáčet a nechtěli tam býtsmajlik - 40smajlik - 26

 
Jarča*
Jarča* - 9.7.2012 6:50

Zajímavé místo, už jsem o něm leccos četla a chtěla bych se tam podívat. Když jsme byli poblíž na dovolené a k Housce jsme se dostali, byl bohužel zrovna zavírací den.

 
orinka
orinka - 9.7.2012 6:15

a to tu ještě chybí, že hrad navštívil K.H. Mácha a napsal o tom "reportáž". Je hodně zajímavá, objevil něco jako stroj času.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.